Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Od wtorku z każdego telefonu w województwie lubuskim, wybierając numer alarmowy 112, dodzwonimy się do Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Gorzowie. - Dziś zostaliśmy włączeni do krajowego systemu ratownictw -a cieszy się Jerzy Ostrouch, wojewoda lubuski.

Operatorzy w WCPR (jest ich 25) w pocie czoła odbierają połączenia z numeru 112 już od 15 października. Najpierw do systemu podłączone zostały Gorzów i powiat gorzowski. Przez dwa miesiące służby wojewody sukcesywnie włączały do niego kolejne powiaty, by wreszcie 17 grudnia, tuż przed godz. 11.30, odebrać pierwsze, testowe telefony z okolic Zielonej Góry.
Od teraz Lubuszanie, dzwoniąc pod numer 112, połączą się z operatorem Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które mieści się w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie. To operator zdecyduje, gdzie przekierować zgłoszenie - do policjantów, strażaków czy do pogotowia ratunkowego. Oczywiście można jeszcze dzwonić pod numery 997, 998 i 999. Ale docelowo te numery też trafią pod skrzydła WCPR.

W założeniu system 112 ma być szybki i czytelny. Operator wpisuje informacje ze zgłoszenia, a dyspozytor każdej ze służb widzi je na swoim monitorze w tym samym czasie. Dziś systemy nie zostały jeszcze ostatecznie sprzężone i WCPR można na razie nazwać jedynie dużym call-center.

Czytaj więcej: zielonagora.gazeta.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account