Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

To zawód nie tylko dla kobiety, przybywa w nim także panów. Coraz więcej osób studiuje pielęgniarstwo - także w systemie pomostowym.

– Studia pomostowe przeznaczone są dla pielęgniarek, które już pracują. Dominują zagadnienia z wiedzy klinicznej, z dziedzin, które teraz się najszybciej rozwijają: transplantologii, geriatrii i ratownictwa medycznego. Kładziemy też nacisk na rozwój zawodowy, umiejętność współpracy w zespole i podniesienie samooceny – mówi Grażyna Wójcik, pełnomocnik dziekana Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Chwali dojrzałych studentów za poważny stosunek do nauki.

Dyrektor Beata Cholewka z Ministerstwa Zdrowia zapewnia, że polskie pielęgniarki zdobywają właściwie taką samą wiedzę, jaką mają ich koleżanki z innych krajów UE. Istnieją przepisy unifikujące proces kształcenia.

– Na początku mojej drogi zawodowej samo pojawienie się w szkole pielęgniarskiej i na oddziale mężczyzny pielęgniarza nasuwało tylko jedno skojarzenie: uchyla się przed wojskiem – opowiada Maciej Krajewski, oddziałowy chirurgii onkologicznej w Wielkopolskim Centrum Onkologii. Zachęca koleżanki i kolegów po fachu do podejmowania studiów. – To nasz etyczny obowiązek. Pacjent oczekuje od nas opieki najlepszej z możliwych – tłumaczy.

W audycji wypowiada się także Andrzej Pągowski, artysta plastyk, który finansowanej przez Unię Europejską akcji zapewnia oprawę plastyczną. Dyrektor Beata Cholewka dodaje, że instytucje unijne wysoko oceniają realizacje przez Polskę systemu studiów pomostowych.

Rozmawiał Artur Wolski.

Źródło: polskieradio.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

szamanka
+2 #1 szamanka 2011-12-09 15:51
A ja myślę, że jesteśmy dużo lepsze (nawet bez studiów), niż nasze koleżanki z innych krajów UE. :-)
Zgłoś administratorowi

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account