Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Nawet 10 tys. zł kary z tytułu odpowiedzialności zawodowej będzie można nałożyć na pielęgniarkę lub położną - zakłada ustawa o samorządzie pielęgniarek i położnych, którą w piątek uchwalił Sejm.

Do katalogu kar wpisano: upomnienie, naganę, karę pieniężną oraz pozbawienie prawa wykonywania zawodu. Kara pieniężna do 10 tys. zł miałaby być przeznaczana na cel społeczny związany z ochroną zdrowia. Jak zaznaczyło Ministerstwo Zdrowia, dzięki powiększeniu katalogu kar nie będzie musiała być ona sprowadzana do najsurowszego wymiaru - ograniczenia prawa do wykonywania zawodu.

Wprowadzenie tego zapisu ma związek z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z października ubiegłego roku. TK orzekł wówczas, że dożywotnie usunięcie z powodów dyscyplinarnych z samorządu zawodowego, "bez prawa ubiegania się o ponowny wpis" na listę osób wykonujących ten zawód, jest niezgodne z konstytucją.

Ponadto pielęgniarka, która utraciła prawo wykonywania zawodu, będzie mogła ubiegać się o ponowny wpis na listę osób wykonujących zawód 10 lat po uprawomocnieniu się orzeczenia.

Zgodnie z zapisami, sprawy dotyczące odpowiedzialności zawodowej będą rozpoznawały okręgowe sądy pielęgniarek i położnych oraz Naczelny Sąd Pielęgniarek i Położnych.

Zgodnie z ustawą przynależność do samorządu jest obowiązkowa. Doprecyzowano też kompetencje samorządu - Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych oraz okręgowych izb pielęgniarek i położnych. Określono, że kadencja organów izb trwa cztery lata.

Minister zdrowia będzie mógł zaskarżyć do Sądu Najwyższego (pod zarzutem niezgodności z prawem) uchwałę organu izby w ciągu trzech miesięcy od dnia jej otrzymania.

Za ustawą głosowało 415 posłów; nie było głosów przeciwnych i wstrzymujących się od głosu.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

koszyczek112
+3 #1 koszyczek112 2011-07-02 13:18
najlepiej to zmniejszyć obsadę pielęgniarską do zupełnego zera przydzielić sporą ilość pacjentów najlepiej tz zerówek i wszyscy mają być zadowoleni a ta jedna pielęgniarka biega od jednego do drugiego pisze raporty na salach miedzy zmianami pampersów i na koniec dlaczego nikt nie zgłaszał sprzeciwów przed głosowaniem znowu ktoś zaspał ale tak to już jest w naszej służbie zdrowia
Zgłoś administratorowi

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account