Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

ImageInformatycy z Akademii Górniczo-Hutniczej stworzyli system, dzięki któremu lekarze z odległych od siebie szpitali mogą błyskawicznie konsultować wyniki badań pacjentów.

Opracowany przez zespół informatyków z AGH we współpracy z lekarzami z krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II system teleDICOM umożliwia przesyłanie wyników badań - w postaci obrazowych danych - między odległymi placówkami medycznymi. - Lekarz po wykonaniu badania zamiast odsyłać pacjenta z papierowym skierowaniem na konsultację do specjalisty, przesyła od razu wyniki do eksperckiego ośrodka. Dane uzyskane podczas badania są konsultowane przez lekarzy i od razu może zapaść decyzja dotycząca dalszego leczenia - mówi prof. Krzysztof Zieliński z Katedry Informatyki AGH.

Podejmowanie szybkich decyzji jest niezwykle ważne np. w kardiochirurgii. - Zanim rozwinęła się telemedycyna, lekarze, którzy mieli do czynienia ze skomplikowanymi przypadkami, musieli wsiadać w samochód i jechać do odległego szpitala z wynikami badań pacjenta zapisanymi na płytce CD. To zdecydowanie wydłużało czas podejmowania decyzji - wyjaśnia dr Andrzej Gackowski.

Z systemu teleDICOM korzysta już 14 placówek medycznych w Małopolsce i 10 szpitali należących do sieci Polsko-Amerykańskich Klinik Serca na Śląsku. Lekarze konsultują wyniki m.in. tomografii komputerowej, echokardiografii, koronarografii czy rezonansu magnetycznego. Dodatkowo dzięki oprogramowaniu może dokonać pomiarów, np. grubości aorty czy prędkości przepływu krwi przez zastawki.

Oprócz codziennych konsultacji, specjaliści organizują tzw. "wieczory kominkowe". - Umawiamy się w sieci. Każdy z nas może być w swoim miejscu pracy albo po prostu w domu, z laptopem na kolanach. Na monitorze wyświetlają się nam te same dane obrazowe. Wspólnie omawiamy najtrudniejsze przypadki i zastanawiamy się nad optymalnym sposobem leczenia - mówi dr Gackowski.

 Prace nad systemem trwały prawie osiem lat. Trzy lata temu wystartowała jego pilotażowa edycja. - To jedyny tego typu system w Polsce, nie spotkałem się z podobnym także na świecie. Cały czas pracujemy nad jego udoskonaleniem. Nowością są interaktywne konsultacje, dzięki którym lekarze, konsultując wybrany przypadek, nie tylko widzą ten sam obraz, ale mogą go analizować, wykonując pomiary, i dzielić się swoimi uwagami. Mają też do dyspozycji kolorowe kursory, dzięki którym wskazują wybrany fragment obrazowego wyniku badania, by zwrócić uwagę na ważne obszary - dodaje prof. Zieliński.

teleDICOM umożliwia także medyczne konsultacje poza Polską. Do tej pory krakowscy lekarze połączyli się ze specjalistycznymi ośrodkami w Dreźnie, Glasgow, Lionie czy Chicago.

Podłączanie się do systemu jest bezpłatne. Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II uruchomił kilka dni temu formularz internetowy dla lekarzy. Mogą się tam rejestrować i referować przypadki kliniczne swoich pacjentów, a także prosić o poradę czy diagnozę. Ułatwia to znacznie dostęp pacjentów do wysokospecjalistycznych procedur leczniczych.

Źródło: krakow.gazeta.pl
 

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account