Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Umowa na zakup dwóch nowych samolotów odrzutowych dla Samolotowego Zespołu Transportowego została podpisana w piątek w Centrali Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pierwszy z samolotów ma być włączony do służby w kwietniu 2021 r.

Zakup będzie realizowany w myśl przyjętej przez Radę Ministrów noweli uchwały ws. ustanowienia Programu zapobieżenia negatywnym skutkom deficytu pilotów w Śmigłowcowej Służbie Ratownictwa Medycznego (HEMS) oraz modernizacji samolotowego zespołu transportowego w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym Rząd: nowa baza HEMS w Małopolsce i dwa samoloty dla LPR

Umowa obejmuje zakup samolotów Learjet 75 Liberty produkowanych przez firmę Bombardier. Nowe samoloty umożliwią transport dwóch pacjentów jednocześnie w konfiguracji: nosze-nosze, nosze-inkubator. Kabina medyczna będzie ponadto wyposażona w wysokiej klasy sprzęt do prowadzenia wentylacji zastępczej, monitorowania pacjenta oraz prowadzenia terapii ECMO na pokładzie.


Dzięki posiadanym parametrom i dużym zasięgom samoloty Learjet 75 Liberty pozwolą na ewakuację medyczną poszkodowanych z trudno dostępnych rejonów Świata. W takiej sytuacji możliwa będzie instalacja dodatkowych noszy.


Dostawa pierwszego samolotu planowana jest do 13 marca 2021 r., a kolejnego - do 13 czerwca 2021 r. W kwietniu 2021 roku planowane jest włączenie do służby pierwszego samolotu.

Czytaj więcej: politykazdrowotna.com

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account