Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

O tym, kiedy odbędzie się spotkanie ratowników medycznych z MZ - opowiada Medexpressowi Roman Badach-Rogowski, przewodniczący Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego.

Czy przedstawiciele ratowników medycznych spotkali się w tym tygodniu z premierem ?

We wtorek przedstawiciele ratowników medycznych nie spotkali się ani z ministrem zdrowia, ani z premierem Mateuszem Morawieckim. W spotkaniu z premierem wziął udział Niezależny Samorząd Związku Zawodowego „Solidarność”. Była m.in. przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność Maria Ochman, Przewodniczący Krajowej Sekcji Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ „Solidarność” Dariusz Modraszewski. Spotkanie to nie było poświęcone ratownikom medycznym. Dotyczyło budżetówki. O ratownikach medycznych wspomniano, ale nie zastanawiano się nad rozwiązaniem ich problemów.

Kiedy ratownicy medyczni spotkają się z premierem?

16 sierpnia odbędzie się spotkanie ratowników medycznych z wiceministrem zdrowia Maciejem Miłkowskim. Będzie to spotkanie przygotowujące nas do spotkania z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim. Dodam, że 3 sierpnia br. Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych podjął decyzję o stworzeniu ośmioosobowego prezydium reprezentującego ponad 8 związków zawodowych zrzeszających ratowników medycznych. Tego dnia odwiesiliśmy protest, który zawiesiliśmy 18 lipca ubiegłego roku. Zrobiliśmy to dlatego, że nie zostały spełnione nasze postulaty.

Przypomnijmy:

Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych wysłał do ministra zdrowia list otwarty.

Ratownicy stanowczo sprzeciwiają się stanowisku resortu zdrowia w związku z planowaną zmianą ustawy o działalności leczniczej.

W nowelizowanej ustawie o działalności leczniczej MZ gwarantuje wypłatę dodatku tylko dla ratowników medycznych zatrudnionych w ZRM, dyspozytorniach medycznych i SOR w wysokości 800 zł od 1 stycznia 2019 r.

- Niestety, nie takie były ustalenia porozumienia z dnia 18 lipca 2017 r., kiedy podjęto decyzję o zawieszeniu protestu. W związku z niewywiązywaniem się z postanowień zawartych we wspomnianym porozumieniu podjęliśmy decyzję o wznowieniu protestu. W związku z tym iż Ministerstwo Zdrowia nie jest w stanie wypracować w formie dialogu propozycji, która może być zaakceptowana przez środowisko ratowników medycznych przedstawiamy postulaty, bez akceptacji których protest będzie przyjmował ostrzejsze formy - ostrzegają ratownicy.

Czytaj więcej: medexpress.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account