Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Jeszcze przed końcem roku pojawić się mają nowe przepisy dotyczące obowiązkowego wyposażenia pojazdów. Na listę wyposażenia obowiązkowego powrócić ma samochodowa apteczka.

Aktualna lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu nie jest zbyt długa - obejmuje zaledwie dwie pozycje: gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy. Już w kwietniu Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego rozpoczęła prace mające na celu wprowadzenie nowych przepisów w sprawie warunków technicznych i niezbędnego wyposażenia pojazdów. W ich efekcie do samochodów wrócić mają apteczki pierwszej pomocy.

To kolejny z pomysłów mających na celu poprawę bezpieczeństwa. Chodzi zwłaszcza o wypadki, które mają miejsce poza obszarem zabudowanym, gdy wydłużający się czas oczekiwania na pomoc służb ratunkowych ma kluczowe znaczenie dla poszkodowanych. Przypominamy, że w ubiegłym roku doszło do 9 498 wypadków tego typu. Chociaż stanowią one zaledwie 29 proc. ogółu wypadków drogowych, odpowiadają aż za 56,3 proc. wszystkich ofiar śmiertelnych (1593 zgony)!

 

Stosowne propozycje i przepisy wykonawcze miałyby pojawić się jeszcze przed końcem roku. Oznacza to, że gaśnica mogłaby wrócić na listę wyposażenia obowiązkowego w pierwszych miesiącach przyszłego roku. Apteczki musiałyby spełniać ściśle określone wytyczne. Nieoficjalnie mówi się np. o zbijaku do szyb. Oprócz niego w apteczce miałyby się też znaleźć m.in.: jałowe opatrunki, maseczki do sztucznego oddychania i tzw. "termiczny" koc ratunkowy.

Niestety, doposażenie poruszających się po naszych drogach pojazdów w apteczki może nie przynieść zamierzonego efektu bez stosownych akcji informacyjnych i szkoleń dla kierowców. Kursy na prawo jazdy po macoszemu traktują problematykę udzielania pierwszej pomocy. Szkolenia często ograniczają się jedynie do wyemitowania filmu instruktażowego.

Czytaj więcej: motoryzacja.interia.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account