Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

1.077 mieszkańców Szkaradowa, Jezior, Janowa, Katarzynowa, Bonowa, Stasina, Ostój, Dubina i Zaborowa podpisało dwie petycje i wysłało do wojewody. Chcą, by w Jutrosinie stacjonowała karetka albo inaczej zorganizowano system ratownictwa medycznego. Uważają, że pomoc do ich gminy dociera zbyt późno.

Przypominają ostatnie przypadki, gdzie - według nich - przekroczone zostały normy czasowe dotarcia zespołu ratowniczego do miejsca zdarzenia.

„Wstrząsnęło naszą społecznością, gdy 3 lutego zmarł na niewydolność układu krążenia 38-letni mężczyzna, a karetka pogotowia ratunkowego z odległego Gostynia przyjechała dopiero po upływie jednej godziny (przyp. red. - z naszych ustaleń wynika, że w tym przypadku jako pierwsza, po 13 minutach dotarła podstawowa karetka z Kobylina bez lekarza).

Nie wiemy, dlaczego nie zadysponowano zespołu ratownictwa medycznego z Rawicza, czy też z jeszcze bliżej położonego Milicza. Niestety, ale takich nagłych, zakończonych zgonem zdarzeń było ostatnio na terenie gminy więcej. Widać wyraźnie, że w odniesieniu do naszego terenu coś zawodzi i się nie sprawdza, że zespoły ratownicze przyjeżdżają z opóźnieniem, często bez lekarza, co w rezultacie wydłuża czas podjęcia interwencji i obniża efektywność działań ratowniczych” - podkreślono w jednej z petycji.

Zgodnie przepisami ustawy o ratownictwie medycznym, maksymalny czas dotarcia karetki do miejsca zdarzenia nie może być dłuższy niż 15 minut w mieście powyżej 10 tysięcy mieszkańców i 20 minut poza miastem.

Czytaj więcej: rawicz24.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account