Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Męcina. Rada Gminy Limanowa miała podejmować uchwałę o przekazaniu środków na utworzenie podstacji pogotowia w Męcinie, po dyskusji na wniosek wójta pieniądze w kwocie 35 tys. zł zostaną wydane na nową karetkę. Sprawa uruchomienia kolejnej podstacji jest zawieszona, co wynika ze stanowiska Ministerstwa Zdrowia.

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Limanowa radni mieli procedować nad uchwałą dotyczącą przekazania pieniędzy właśnie na podstację. Wobec faktu, iż środki te w najbliższym czasie i tak nie mogłyby zostać wykorzystane, zmieniono ich przeznaczenie. Radni odpowiadając na złożony jeszcze w styczniu przez dyrektora szpitala, Marcina Radziętę, wniosek o pomoc w sfinansowaniu zakupu nowej karetki transportowej, jednogłośnie zdecydowali o przekazaniu na ten cel 35 tys. zł.

- Bardzo dziękuję wójtowi i Radzie Gminy Limanowa za przychylenie się do mojej prośby i przekazanie na zakup karetki kwoty 35 tys. zł - mówi Marcin Radzięta. - Sam jestem radnym, cieszę że jako gmina Limanowa jako jedna z pierwszych gmin z terenu naszego powiatu podjęła decyzję o wsparciu dla szpitala - dodaje, tłumacząc że prośba o zabezpieczenie w budżetach na 2018 rok środków na nową karetkę wpłynęła w ubiegłym roku do wszystkich lokalnych samorządów.

 

Plany uruchomienia kolejnej podstacji pogotowia ratunkowego na Limanowszczyźnie pojawiły się jeszcze przed rokiem 2016. Miała to być pierwsza podstacja na obszarze gminy Limanowa, bo wybraną wstępnie lokalizacją była miejscowość Męcina, gdzie stacjonować miała karetka w standardzie podstawowym (P), początkowo w wymiarze 16 godzin - od 7:00 do 23:00. W zamierzeniach podstacja miała mieścić się w budynku ośrodka zdrowia. Wskazany lokal wstępnie został już sprawdzony przez sanepid i jak ustalono, spełnia on wymogi. Dziś, mimo upływu czasu, sprawa nie nabrała jednak tempa, dlatego nie było żadnych przesłanek, by na jej tworzenie samorząd miał przekazywać jakieś środki, a taką uchwałę zgłoszono.

- Podstację w Męcinie nie ja wymyśliłem, z trudem ukrywałem zdziwienie gdy to ogłoszono na zebraniu wiejskim. Później odbyło się w tej sprawie spotkanie, w którym uczestniczyli wojewodowie, starosta i dyrektor szpitala, wtedy w imieniu gminy zadeklarowałem pomoc. Teraz sprawa podstacji zdaje się „wisieć w próżni” - mówi Władysław Pazdan, wójt gminy Limanowa.

Czytaj więcej: limanowa.in

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account