Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W dniu 17 grudnia 2017 roku studenci kierunku ratownictwo medyczne Wyższej Szkoły Ekonomii Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach, po raz kolejny, dzięki uprzejmości Dyrekcji Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, odbyli zajęcia w bazie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które mieści się w Masłowie koło Kielc.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe obecnie ma siedziby w dwudziestu jeden bazach stałych, (jedna z nich w województwie świętokrzyskim), w których stacjonują śmigłowcowe zespoły ratownictwa medycznego. Zespół Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego (HEMS – od angielskiego Helicopter Emergency Medical Service) to lekarz, ratownik medyczny/pielęgniarka/pielęgniarz systemu i pilot.

Ratownik 5 utrzymuje gotowość od godziny 7, lecz nie wcześniej niż od wschodu słońca, do 45 minut przed zachodem słońca, nie dłużej niż do godziny 20.

W 2017 roku załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w całym kraju zrealizowały najwięcej misji w swojej historii. 21 załóg HEMS odnotowało 9942 misje. Spośród wszystkich misji 8722 to loty do zdarzeń i nagłych zachorowań, a 1220 to transporty międzyszpitalne. Najczęstszymi powodami, dla których śmigłowce HEMS podrywały się do lotu były wypadki komunikacyjne, następne w kolejności to udary mózgu, nagłe zatrzymania krążenia, ostre zespoły wieńcowe, upadki z wysokości. Świętokrzyski HEMS wykonał 429 misji.

Zajęcia poprowadził ratownik medyczny Paweł Kubicki, członek załogi HEMS. Absolwent naszej uczelni. Studenci dowiedzieli się m.in. o zasadach bezpieczeństwa współpracy z LPR, misjach HEMS, wyposażeniu, współpracy z ZRM, PSP i innymi służbami.

Źródło: echodnia.eu

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account