Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

W Gdyni powstaje dron, który ma pomóc m.in. policji i straży pożarnej w poszukiwaniu zaginionych osób, nawet w trudnym terenie lub tonących. Prototyp urządzenia ma powstać w I kwartale 2018 r.

Firma Airpas Machines z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia na prace nad dronem poszukiwawczo–ratunkowym otrzymała dofinansowanie w wysokości 1,15 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Prace nad urządzeniem trwają od kilku miesięcy. Pierwsze egzemplarze mają trafić do produkcji niskoseryjnej na początku 2019 r.

Menedżer projektu Sebastian Nowicki z Airpas Machines powiedział PAP, że na rynku nie ma urządzenia, które w sposób kompleksowy spełniałoby funkcję SAR (poszukiwanie i ratownictwo, ang. Search and Rescue). Z drona mogłyby korzystać służby odpowiedzialne za poszukiwania osób zaginionych, tj. policja, straż pożarna czy WOPR.

Ocenił, że „na rynku jest wiele dronów, które uważa się, że służą do ratownictwa i poszukiwań, ale to są urządzenia tylko częściowo spełniające potrzeby poszukiwań i ratownictwa”. „Chcemy zrobić drona – SAR, taką karetkę” – zaznaczył. Powiedział, że intencją firmy jest skonstruowanie urządzenia, które będzie posiadać „wszystko, co mogą potrzebować służby”. „Chcemy, żeby miało też możliwość awaryjnego wylądowania na wodzie” – dodał.

Konsultacje ws. urządzenia firma przeprowadziła m.in. z Komendą Główną Policji, z dwoma komendami wojewódzkimi Państwowej Straży Pożarnej, Gdyńskim Centrum Sportu i Harcerskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym ZHR. „Wydaje nam się, że wiemy, co zawodowi ratownicy potrzebują do tego, aby to był dron-karetka” – zaznaczył Nowicki.

Powiedział, że jedną z najczęściej poruszanych kwestii było bezpieczeństwo, aby dron w miejscu zdarzenia, gdzie przebywają służby, nie wyrządził jeszcze większych szkód. Podał, że np. większe drony mają dość spore śmigła, ostre kanty, miejsca wystające, które mogą pokaleczyć ludzi i stwarzają duże zagrożenie. „Największym wyzwaniem tego projektu jest stworzenie urządzenia o bezpiecznym kształcie” – dodał.

Czytaj więcej: gazetaprawna.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account