Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zespół ratownictwa medycznego będzie mógł przetransportować pacjenta w stanie zagrożenia życia – zakłada tzw. duża nowelizacja ustawy o ratownictwie.

Takie zapewnienie otrzymał Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL) od wiceministra zdrowia Marka Tombarkiewicza. W czerwcowym apelu związkowcy podkreślali, że dzisiejszy stan prawny prowadzi do sytuacji zagrażających życiu pacjenta. Zgodnie z przepisami ani lekarz koordynator ratownictwa medycznego, ani żadna inna osoba nie ma prawa skierować karetki pogotowania ratunkowego do przewozu pacjenta szpitalnego do innego szpitala czy innego miejsca, w którym można mu udzielić pomocy. Transport taki ma zapewnić szpital, a ponieważ wiele placówek nie ma własnych karetek i musi korzystać z firm zewnętrznych, często nie jest w stanie zapewnić natychmiastowego transportu.

Zmiany mają zostać wprowadzone tzw. dużą nowelizacją ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Znajdzie się w niej zapis umożliwiający podstawowemu zespołowi ratownictwa medycznego możliwość przetransportowania pacjenta w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego ze szpitalnego oddziału ratunkowego lub szpitala psychiatrycznego do innego szpitala, „jeżeli nie jest dostępny inny, odpowiedni środek transportu sanitarnego, a stan zdrowia pacjenta wymaga niezwłocznego transportu sanitarnego".

Czytaj więcej: rp.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account