Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Formalnie w polskim prawie nie istnieje coś takiego, jak nieuzasadnione wezwanie karetki pogotowia ratunkowego. Jak nazwać jednak sytuację, w której ratownicy medyczni pędzą w ambulansie na sygnale przez całe miasto, po to by, wystawić receptę, lub opatrzyć draśnięcie na ręce?

W Krotoszynie około 30 procent zrealizowanych wezwań karetki z powodzeniem mogłoby się obyć bez jej interwencji. – Dyspozytorzy wysyłają nas, bo ludzie przez telefon kłamią – mówią pracownicy pogotowia.
Od kilku już lat nie istnieje obawa, że wzywając karetkę pogotowia niepotrzebnie, sami pokryjemy koszty jej przyjazdu. Z jednej strony zniknęła obawa, by karetkę wzywać, nawet gdy nie ma pewności, że jest potrzebna. Z drugiej jednak niekiedy karetki wzywane są w nawet najbardziej absurdalnych przypadkach. Tym bardziej że płatnicy składek, które zasilają Narodowy Fundusz Zdrowia są bardzo roszczeniowi. Płacę, to wymagam. Nie chce mi się iść do lekarza rodzinnego, to wykręcę trzy dziewiątki i za chwilę będę miał lekarza w domu.


Powiat Krotoszyński zamieszkuje 78 tys ludności nad bezpieczeństwem medycznym w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia czuwają zespoły państwowego ratownictwa medycznego SP ZOZ Kro-toszyn. Jeden zespół Specjalistyczny z Lekarzem stacjonujący w Krotoszynie oraz dwa zespoły podstawowe (bez lekarza) stacjonujące w Koźminie Wielkopolskim i Kobylinie – średnio jeden zespół ratownictwa medycznego przypada na 25 tys ludzi. Należy zaznaczyć, że w całym 38 milionowym państwie o bezpieczeństwo naszego społeczeństwa dba 1500 Zespołów Ratownictwa Medycznego (średnio jeden na 25-30 tys. ludzi ). Dla porównania państwowych limuzyn jest około 1700 i służą 445 tys urzędników.

Najczęstszym powodem opóźnienia dotarcia zespołu ratownictwa medycznego do pacjentów w stanie zagrożenia zdrowi i/lub życia są nieuzasadnione lub fałszywe wezwania. – Często po przybyciu zespołu na miejsce we-zwania okazuje się, że prawdziwym powodem uruchomienia Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego jest: katar i kaszel, bóle brzucha od czterech dni, potrzeba wypisania recepty lub zwolnienia lekarskiego – mówi Jakub Nelle, rzecznik prasowy Zespołów Ratownictwa Medycznego SPZOZ Krotoszyn.

Zespoły Ratownictwa Medycznego interweniują w stanach nagłego zagrożenia zdrowia i/lub życia. Mianem tym określa się nieoczekiwane, gwałtowne pojawienie się objawów chorobowych lub wystąpienie stanu, którego bezpośrednią konsekwencją może być śmierć.

Zespoły Ratownictwa Medycznego wzywamy, gdy występują: nagły, silny ból w klatce piersiowej; nagły niedowład połowy ciała lub bełkotliwa mowa; nagły, silny ból głowy; nagła, silna duszność; nagły, silny ból brzucha; uraz uniemożliwiający poruszanie się; wypadek komunikacyjny; ostra reakcja anafilaktyczna; nagła akcja porodowa; ostre zatrucia środkami chemicznymi; próba samobójcza lub objawy psychiczne stanowiące zagrożenie dla chorego i jego otoczenia czy rozległe oparzenia.

– Wzywając pogotowie do nieuzasadnionych przypadków sprawiasz, że pomoc medyczna dociera z opóźnieniem do osób naprawdę jej potrzebujących. Czy chciałbyś aby zespół ratownictwa był wówczas zajęty leczeniem kataru lub 4-dniowej gorączki, a do Ciebie w sytuacji zagrożenia życia zamiast najbliższej karetki, która powinna wdrożyć medyczne czynności ratunkowe i być do dyspozycji pacjenta w stanie zagrożenia życia przyjedzie straż pożarna lub zespół ratownictwa medycznego, którego czas dotarcia jest zdecydowanie wydłużony? Pamiętaj, że czas to życie – dodaje Jakub Nelle.

Lekarz rodzinny przyjmuje w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej, która jest czynna w dni robocze od godziny 8:00 do godziny 18:00. Zapisując się do przychodni POZ każdy wybierał lekarza rodzinnego. Możesz korzystać z pomocy każdego do-ktora pracującego w Twojej przychodni.

Jeśli nie możesz dotrzeć do przychodni, masz prawo zamówić wizytę domową. Nie jest prawdą, że wizyty domowe można zgłaszać wyłącznie rano. Przychodnia ma obowiązek przyjąć wizytę w godzinach od 8:00 do godziny 18:00. Poza godzinami pracy Twojej przychodni zastępuje ją Nocna i Świąteczna Pomoc Lekarska tzw. wieczorynka. Jest ona czynna codziennie od godziny 18:00 do 8:00 oraz w weekendy i święta 24 godziny/dobę. Do lekarza rodzinnego zgłaszamy się gdy potrzebna jest recepta lub zwolnienie; chcesz zapytać o sposób przyjmowania leków; potrzebne jest skierowanie na badania lub do szpitala; występują objawy infekcji (katar, kaszel, gorączka); doznałeś drobnego urazu; potrzebujesz zlecenie na transport sanitarny; potrzebna jest zmiana opatrunku; potrzebna jest opieka nad chorymi terminalnymi.


Czytaj więcej: krotoszyn.naszemiasto.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account