Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Sprawa drugiej karetki pogotowia ratunkowego wraca co roku niczym bumerang. Kiedy decyzja w sprawie karetki? Do 1 lipca pozostało już niewiele dni.

Karetka stacjonowała w Mąkowarsku - w roku 2012 i jeszcze rok później. Potem już tylko latem - do roku 2015. W zeszłym - za rządów PiS - już nie. Ani władze gminy Koronowo, ani mieszkańcy o drugiej karetce nie zapominają. Starania trwają.

Protesty mieszkańców

Kiedy zabrano karetkę z Mąkowarska, mieszkańcy pod wodzą sołtys Ewy Siekierskiej rozpoczęli akcje protestacyjne. Dwa razy - jesienią i zimą - blokowali przejścia dla pieszych, odwiedzili też z petycją ministra zdrowia. A kiedy i to nie pomogło, pojechali pod urząd wojewódzki - do wojewody, bo minister nie przyjął ich petycji, którą podpisało 1300 mieszkańców nie tylko Mąkowarska, także z gminy Koronowo i ościennych.

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Koronowie kupił dla ratowników samochód mercedes z pełnym wyposażeniem. Postawił też wiatę przy ośrodku zdrowia w Mąkowarsku. Łącznie kosztowało to pół miliona złotych. Po protestach ówczesna pani wojewoda Ewa Mes załatwiła w ministerstwie zdrowia powrót karetki - na sezon letni. „Minister zdrowia zaakceptował aktualizację Planu działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla woj. kujawsko- pomorskiego, w której ujęta została czasowa dyslokacja karetki stacjonującej w Dobrczu do Mąkowarska” - brzmiał komunikat wojewody. Resort zapewniał, że karetka będzie też latem w roku 2015.

W roku 2016 już drugiej karetki w gminie Koronowo nie było. Władze czyniły starania o jej powrót. 9 czerwca ubr. burmistrz wysłał do wojewody pismo z prośbą o powrót karetki. Trwały też rozmowy, krążyły i krążą pisma w sprawie aktualizacji planu działania ratownictwa medycznego.

Czytaj więcej: koronowo.naszemiasto.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account