Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Grażyna Rogala-Pawelczyk podkreśla, że będą one ordynowały leki, jeśli będą miały zapewnione odpowiednie warunki i otrzymają dodatkowe wynagrodzenie.

Zgodnie w nowymi przepisami pielęgniarki i położne od 2016 r. mogą wystawiać recepty i kierować pacjentów na badania diagnostyczne. Z danych resortu zdrowia wynika, że w Polsce zatrudnionych jest 247 tys. pielęgniarek i położnych. Warunkiem ordynowania leków jest ukończenie specjalistycznego kursu, do którego jednak będą mogły przystąpić tylko absolwentki studiów drugiego stopnia (których obecnie jest 25,7 tys.) oraz pielęgniarki i położne z tytułem specjalisty (tych jest 37,3 tys.).
Szefowa NRPiP zwróciła uwagę, że resort zdrowia nie zorganizował tych kursów w terminie umożliwiającym pielęgniarkom ordynowanie leków już od 1 stycznia. O opóźnienia w szkoleniach pytał ministerstwo również Rzecznik Praw Obywatelskich.

- Jeżeli ordynowanie leków miałoby się zaczynać w styczniu, to szkolenia należało przeprowadzać już w połowie 2015 r. - ocenia Rogala-Pawelczyk.
Pod koniec grudnia resort zdrowia informował, że szkolenia prowadzi już kilka uniwersytetów medycznych i do końca roku 100 pielęgniarek ukończy kurs. Natomiast pierwsze szkolenia dofinansowane ze środków europejskich rozpoczną się w 2016 r.
Prezes NRPiP zaznacza, że środowisko pielęgniarek i położnych ostrożnie i z dystansem ocenia nowe uprawnienia. - Oczekujemy, że będzie to uprawnienie dobrowolne, a w placówkach zostaną stworzone warunki, w jakich pielęgniarki i położne będą mogły przeprowadzić badanie oraz otrzymają wynagrodzenie za wykonywanie tych zadań, do czego niezbędne jest jak najszybsze określenie zasad kontraktowania tych świadczeń z NFZ - podkreśla prezes NRPiP.

Czytaj więcej: polskieradio.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

sheep
+2 #1 sheep 2016-01-05 10:40
co oni sobie myślą?! że przy zarobkach 1800 za odpowiedzialną pracę w święta noce i piątki i inne soboty pielęgniarki "rzucą" się na kurs za który prawdopodobnie będą musiały zapłacić, po za tym doda im jeszcze więcej obowiązków niż mają "żeby odciążyć" lekarzy a kto odciąży już za bardzo obciążone pielęgniarki i to jeszcze za "frajer" ?
Zgłoś administratorowi

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account