Podpisana ustawa z 15 lipca dotyczy głównie prawa do wykonywania zawodu, w tym dostępu cudzoziemców do niego, przerw w wykonywaniu zawodu oraz działalności dydaktycznej pielęgniarek i położnych.
Dotychczas obowiązująca ustawa uznawała działalność dydaktyczną za wykonywanie zawodu pielęgniarki lub położnej tylko wtedy, jeśli dotyczyła ona kształcenia i doskonalenia pielęgniarek i położnych. Jeśli pielęgniarka prowadziła zajęcia w ramach kształcenia osób wykonujących inne zawody medyczne, np. ratowników medycznych, nie było to traktowane jako wykonywanie zawodu. Nowelizacja to zmienia.
Celem regulacji jest też usunięcie niejasności interpretacyjnych związanych z podjęciem zawodu po przerwie. Pielęgniarka lub położna, która nie wykonuje zawodu łącznie przez okres dłuższy niż 5 lat w okresie ostatnich 6 lat, a zamierza podjąć jego wykonywanie, ma obowiązek zawiadomić o tym właściwą okręgową izbę pielęgniarek i położnych oraz odbyć przeszkolenie. Okres przeszkolenia – maksymalnie sześć miesięcy - wlicza się do okresu wykonywania zawodu.
Czytaj więcej: gazetaprawna.pl