Częstoskurcz z wąskimi zespołami QRS

Więcej
2013/05/08 11:36 #9135 przez Dawid
Witam i pozdrawiam wszystkich :)

ZRM podstawowy ma zgłoszenie do pacjenta z silną dusznością oraz sinicą obwodową. Podczas dojazdu do szpitala na ekranie monitora pojawia się zapis częstoskurczu komorowego z wąskimi zespołami QRS, czestotliwośc powyżej 170. Jako że pacjent jest niestabilny należy się mu kardiowersja, ale niestety nie ma dostępnego ambulansu ,,S,,. Co zrobić w takiej sytuacji wiedząc że dojazd do szpitala chwilę potrwa. Niektórzy proponują podanie amiodaronu np 150mg, czy to właściwe postępowanie?

Całą historię zasłyszałem i więcej danych na ten temat nie posiadam niestety.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2013/05/08 16:41 #9137 przez yasiu_s
Replied by yasiu_s on topic Odp: Częstoskurcz z wąskimi zespołami QRS
Opisane postępowanie jest jednym z prawidłowych wariantów - zespół podstawowy nie ma możliwości wykonania kardiowersji elektrycznej(jedynie pod nadzorem lekarza, a jak wiadomo wedle Ministerstwa Zdrowia nadzór może być tylko osobisty na miejscu zdarzenia). Ale skoro transport do szpitala będzie długotrwały i nie ma możliwości zadysponowania zespołu S / HEMS to można spróbować wykonać kardiowersję farmakologiczną za pomocą 300mg amiodaronu rozcieńczonego w 5% glukozie podawanego przez 10-20min [idealnie to podać to w pompie infuzyjnej!]. Oczywiście pod warunkiem, że pacjent nadaje się do podania amiodaronu!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2013/05/08 20:48 - 2013/05/08 20:50 #9138 przez tomek0612
Replied by tomek0612 on topic Odp: Częstoskurcz z wąskimi zespołami QRS
Ja spotkalem sie z troche innymi schematami. Po pierwsze farmakologiczna defibrylacja albo jak napisal kolega kardiowersja (chociaz z takim okresleniem sie nie spotkalem) polega na podaniu adenozyny (ktorej dedakto w zespolach P podac nie mozna). Po drugie nie wiem kolego czy czasami nie powinno zastosowac sie bolusa z amiodaronu a nie tak jak pisales wlew w ciagu 10-15 minut. Adenozyne podaje sie w bolusie chociaz to zupelnie inaczej dzialajace medykamenty. Jezeli do szpitala masz niedalek to z twoim sposobem ciezko by bylo ratowac pacjenta montujac zestaw do pompy infuzyjnej i przeplukujac wezyk podlaczyc do venflonu i ustawic pompe. Nie sadzisz ze w takim przypadku przy niewydolnosci hemodynamicznej (jezeli kardiowersja odpada) powinno sie podac 300 mg amiodaronu w bolusie?????? Oczywiscie w 5% glukozie. Poza tym warto zastanowic sie nad podjeciem decyzji o kardiowersji. Jak macie blisko do szpitala to nie ma problemu, ja mam dyzury na "zeslaniu" czyli posterunku wysunietym daleko od cywilizacji. Do najvlizszego szpitala mam minimum 40 km jezeli trafilby mi sie taki pacjent wpadajacy z powodu czestoskurczu w niewydolnosc hemodynamiczna, wdrozylbym wszelki medyczne czynnosci majace na celu zmniejszenie skutkow zdrowotnych zdarzenia (istnieje taki zapis wnprzepisach ze mozna;) )Z czystym sumien nawet tych ktore wykraczaja poza moje prawne mozliwosci. Bo musimy sobie odpowiedziec na pytanie jak amiodaron nie pomoze to co jest lepsze zrobic kardiowersje czy za chwile leczyc NZK. pozdrawiam i czekam na wypomiedz macieja s

Wysyłane z mojego Samsung Galaxy S III za pomocą Tapatalk 2

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2013/05/09 17:56 #9139 przez yasiu_s
Replied by yasiu_s on topic Odp: Częstoskurcz z wąskimi zespołami QRS
Kolego Tomku,
słowo "defibrylacja" z ang. defibrillation oznacza "de" czyli zlikwidować "fibrylation" migotanie. Czyli likwidacja migotania, tu nie mamy do czynienia z migotaniem, więc stosujemy kardiowersję - czyli przywracanie prawidłowego rytmu. Dlatego też pojęcie kardiowersji farmakologicznej jest bardziej uzasadnione niż defibrylacja farmakologiczna.

Adenozyna jak dobrze już zauważyłeś nie do podania, więc to rozwiązanie od razu odrzucamy, bo tu mowa o zespole P i postępowaniu zgodnym z ustawą (inaczej rozważalibyśmy wykonanie kardiowersji elektrycznej).
Po drugie rozważamy postępowanie z pacjentem w sporej odległości od szpitala, wiec podłączanie pompy nie zajmie nam dużo czasu w kontekście podróży do szpitala (chyba, że członkowie zespołu nie potrafią zrobić tego szybko- co nie raz się zdarza, ale jest znowu naganne)

Więc dajemy 300mg amiodaronu bo to jedyny lek umiarawiający jaki Ratownik Medyczny w obecnym stanie prawnym może podać. Dlaczego nie w bolusie? Bo amiodaron podany w bolusie oznacza i tak, że należy podawać go co najmniej 3 minuty [podanie szybsze zwiększa ryzyko NZK!], więc skoro mamy go podać i tak długo, to lepiej już go podawać przez te 10 minut zgodnie ze standardami (chociażby tymi podawanymi przez producenta i wytyczne ERC2010) - miałem pacjentów, którzy właśnie w czasie drogi do szpitala otrzymywali amiodaron i umiarawiali się bardzo ładnie. 300mg to dawka nasycająca i dalej już sobie na SORze czy na OIOKu będą podtrzymywać tą dawkę, ale można podać 150mg zmniejszając trochę ryzyko wystąpienia powikłań.

Swoją drogą też mam dyżury jako kierownik dwuosobowego zespołu P na samotnej podstacji, do szpitala powiatowego mam 30km, na SOR mam 65km i zdaję sobie sprawę z dylematu postępowania zgodnie z wiedzą lub zgodnie z literą prawa ;-)

W każdym razie póki rozmawiamy o pacjentach traktowanych zgodnie z ustawą, skoro mam długi czas dojazdu to ja dałbym w pompie 300mg na 10 minut i prosił przez radio internistę na Izbę Przyjęć do szpitala powiatowego :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2013/05/09 18:33 - 2013/05/09 18:35 #9140 przez Maciej S.
Replied by Maciej S. on topic Odp: Częstoskurcz z wąskimi zespołami QRS

pojawia się zapis częstoskurczu komorowego z wąskimi zespołami QRS


Mam wątpliwości co do tego kawałka opowieści, bo niewykluczone, że rozpoznanie rytmu może być błędne. Jest to o tyle ważne, że wpłynęłoby na decyzję o podaniu adenozyny.

W takim wypadku rzeczywiście jedyną opcją jest amiodaron - co do dawki i sposobu podania zgadzam się z yasiem.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • ratownik8107
  • ratownik8107 Avatar
  • Wylogowany
  • Aktywny
  • Aktywny
  • świadomość życia:-)
Więcej
2013/05/13 06:04 - 2013/05/13 06:06 #9143 przez ratownik8107
Replied by ratownik8107 on topic Odp: Częstoskurcz z wąskimi zespołami QRS
witajcie co do następujących objawów miałem takiego pacjenta z częstoskurczem ok 300 RR 90/70 spocony,blady podałem 300 cordarone w 20ml 5% glukozy w bolusie nie dało efektu to więc została kardiowersja po konsultacji z lekarzem wykonałem kardiowersje przed kaedio. sedacja 10mg relanium 5mg morfiny wykonaliśmy kardio. w zapisie ekg uniesienie odcinka ST śc.przednie,boczna oraz dolna. pozdrawiam

Tomaszko:-) dobry ratownik to żywy ratownik.
Za tę wiadomość podziękował(a): Patryk

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.198 s.

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

    • arekpawel3 Avatar
    • Opinie na temat nowego kierunku studiów podyplomow...
    • Witajcie,prowadzę obecnie projekt badawczy, którego celem jest określić zapotrzebowanie na nowy kierunek studiów- fizjolog sportowy. Uczelnia poprosiła o zebranie wypowiedzi także od ratowników medycznych. Otóż ratownicy posiadają wiedzę nt fizjologii organizmu, a być może w tym gronie są osoby interesujące się sportem lub chcące pogłębiać wiedzę w tym zakresie.W związku z tym zwracam się z prośbą o podzielenie się...
    • W Edukacja, doskonalenie zawodowe / Uczelnie medyczne
    • 2023/12/05 09:41
    • ladybird23 Avatar
    • uprawnienia
    • Witam, mam pytanie dotyczące uprawnień. Otóż, jeśli ktoś skończył ratownictwo ponad 13 lat temu, nigdy nie pracował w zawodzie ratownika, zmienił zupełnie branżę, nie przechodził żadnych przeszkoleń w temacie ratownictwa itd to czy może np prowadzić kursy pierwszej pomocy, zabezpieczać imorezy jako ratownik? Będąc na etacie w zupełnie innej branży i nie mając zatrudnienia w żadnej placówce zdrowia itd
    • W Państwowe Ratownictwo Medyczne / Dyskusja ogólna (PRM)
    • 2023/10/30 12:39
    • Macias Avatar
    • Ratownik nie aktywny zawodowo
    • Podepnę się pod temat. Uzyskałem prawo do wykonywania zawodu w 2015 roku i od tamtej pory czynnie nie pracowałem w zawodzie za wyjątkiem pandemii, gdzie pobierałem próbki od pacjentów w mobilnym zespole. Teraz zastanawiam się nad powrotem do zawodu. Jak ugryźć temat? Czytałem, że potrzebny jest kurs trwający 6 miesięcy. Wiecie może jak ugryźć temat? 
    • W Ratownictwo Medyczne / Kwalifikowana PP, Pierwsza Pomoc
    • 2023/10/13 21:31
    • MichałS97 Avatar
    • Staż na bloku ?
    • Witam Myślałem ostatnio nad miejsce w którym moglbym się porządnie nauczyć intubacji. Stąd pytanie czy ma ktoś doświadczenie w pracy/stażu na bloku? Czy jest to wogóle możliwe dla rm ? Z góry dziękuję za odpowiedź 
    • W Medycyna Ratunkowa / Medyczne czynności ratunkowe
    • 2023/09/17 21:29

Więcej tematów »

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account