Zaloguj
x
x
Zarejestruj
xDIC - Zespół wykrzepiania wewnątrznaczyniowego

 • karolcia109
 • karolcia109 Avatar Autor
 • Gość
 • Gość
2008/11/05 15:34 #1472 przez karolcia109
karolcia109 stworzył temat: DIC - Zespół wykrzepiania wewnątrznaczyniowego
Witam, mam pytanie odnośnie objawów jak i sposobu leczenia DIC??Po jakich objawach rozpoznamy chorobę i w jaki sposób ją leczymy??
Pozdrawiam karolcia109:P

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2008/11/05 17:39 #1473 przez mangus
DIC - Zespół wykrzepiania wewnątrznaczyniowego
Po prostu bosko - nie ma to jak napisać post na stronę a tu niepostrzeżenie wywali Cię z netu- jeszcze raz
Witam karolcia109.
Uczę się więc podręczniki mam pod ręką. Może to jest pod kątem lekarzy ale można cos uszczknąć dla ratowników. Podpieram się \"Ostre stany zagrożenia życia\" pod redakcją Franciszka Kokota.
DIC występuje w:
- wstrząs krwotoczny, endotoksyczny, anafilaktyczny, oparzeniowy, septyczny; - ciężkie infekcje z posocznicą; - zespół hemolityczno-mocznicowy; - białaczka, szpiczak mnogi; - ostre martwice i nowotwory np. trzustki; - powikłania ciąży i porodu; - zatrucia chemiczne i jady węży; - powikłania potransfuzyjne; - plamica piorunująca i zespół Waterhous'a-Friederichsena. Rozpoznaie w w/w przypadkach.
Są trzy fazy ale w zasadzie do ocenienia na podstawie badań krwi.
Leczenie:
1. Opanowanie wstrząsu, wyrównanie hipowolemii, zapewnienie dobrego ucieplenia, przeciwdziałanie kwasicy, tlen, antybiotyki o szerokim zakresie działania, zniesienie buli oraz usunięcie lub zneutralizowanie czynników sprawczych.
2. Postępowanie profilaktyczne przy podejrzeniu rozwijania się DIC : heparyna we wlewie ciągłym 300-500 j./h lub 2-3 x5000 j./d s.c.
Pozostałe sposoby leczenia uzależnione są od faz rozwoju DIC. Mogę podać ale żeby nie przynudzać to wstrzymam się. Jak będziesz chciała coś więcej tzn fazy i leczenie to daj znać. Tyle w temacie.
Zakładam że ratownicy dłuższym stażem mają huż opanowane jakieś metody zapobiegawcze więc chętnie poczytałbym ich sposoby uprawiane w praktyce. Pozdrawiam.

mangus
[color=]Śmierć stabilizuje stan pacjenta[/color]

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2008/11/05 18:05 #1475 przez dyspozytor
DIC - Zespół wykrzepiania wewnątrznaczyniowego
Witam,

DIC przez chwilę brzmiało to naprawdę tajemniczo ;) A tutaj proszę mangus poradził sobie z tematem jak prawdziwy zawodowiec B) , a przecież przypomina nam tutaj, że jeszcze jest w trakcie nauki :laugh: .

Drodzy forumowicze postawa godna naśladowania !!!
Naprawdę wystarczy tylko chcieć.
Mogę tylko doradzić, ze w przypadku pisania dłuższego posta przed jego wysłaniem warto sobie jego zaznaczyć i skopiować tak dla bezpieczeństwa aby jeszcze raz nie pisać ;)

Pozdrawiam serdecznie
Dyspozytor


Zachodniopomorskie Ratownictwo Medyczne
Wiktoria Julia

www.ratownik-med.pl
www.eskumed.pl
www.karetki.ratownik-med.pl
www.sklep.ratownik-med.pl

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • karolcia109
 • karolcia109 Avatar Autor
 • Gość
 • Gość
2008/11/05 18:49 - 2008/11/05 18:53 #1476 przez karolcia109
DIC - Zespół wykrzepiania wewnątrznaczyniowego
Witam,Mangus dzięki za tak obszernego posta i wytłumaczenie na czym polega DIC.. :P Super, że dla niektórych istnieją jeszcze książki a nie tylko net. Ja w swojej książce Jakubaszki znalazłam to DIC- rozsiane krzepnięcie śródnaczyniowe, jest zespołem patofizjologicznym z koagulopatią ze zużycia, który towarzyszy chorobie podstawowej..Troche to zawiłe :silly: heheehe Ze sposobu leczenia wskazane: Osocze świeżo mrożone, krioprecypitat, płytki, wit. K, kwas foliowy, heparyna...
Pozdrawiam karolcia109:laugh:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2008/11/05 18:59 - 2008/11/05 19:07 #1478 przez mangus
DIC - Zespół wykrzepiania wewnątrznaczyniowego
Witam jeszcze raz.
Akurat jestem świeżo po wykładach interny i kojarzy mi się dodatkowo- przynajmniej jeżeli chodzi o wstrząs hipowolemiczny ,że w tym momencie tzn w chwili oznak DIC następują tak zwane nieodwracalne skutki wstrząsu wiążące się ze stanami zapalnymi w niedokrwionych narządach i krótko mówiąc ogólna zadyma w organiźmie. Oczywiście pomijając zpalenia dodatkowo po wyrównaniu hipowolemii możewmy spodziewać się zatorowości płucnej czyli w konsekwencji obrzęku płuc. Ale to tylko jedna z konsekwencji DIC. Oczywiście w grę wchodzi niewydolnośc oddechowa, ostrzy zespół wieńcowy i w standardzie NZK. Pozdrawiam.
A i jeszcze jedno to co wyczytałaś Ty czyli wskazane leczenie - jak najbardziej jest na miejscu z tym że odnosi się to do wspomnianych wcześniej faz DIC. Czyli odpowiednie leki w kolejnych fazach.

mangus
[color=]Śmierć stabilizuje stan pacjenta[/color]

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

  • zaqq1577 Avatar
  • Ratownik medyczny - szczepienia
  • Pracuje na SORze. Mam pytanie odnośnie szczepień ochronnych, np. przeciwtężcowych na SORach. Czy ratownik medyczny może je wykonywać? Z tego wiem zmieniły się przepisy i już możemy: Art. 17. - [Obowiązkowe szczepienia ochronne] - Zapobieganie oraz zwalczanie zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. 6. 1 Obowiązkowe szczepienia ochronne przeprowadzają lekarze lub felczerzy, pielęgniarki, położne, higienistki szkolne i ratownicy medyczni, posiadający kwalifikacje,...
  • W Państwowe Ratownictwo Medyczne / Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR)
  • 2022/01/17 08:55
  • Centro Medica Avatar
  • CENTRO MEDICA SP. Z O.O poszukuje pracowników na s...
  • W związku z rozwojem spółki poszukujemy angażującego się w pracę i lubiącego nowe wyzwania ratownika medycznego do wykonywania neuromonitoringu. Jesteśmy doświadczoną firmą medyczną, jedyną tego typu w Polsce, wykonującą usługi śródoperacyjnego monitorowania neurofizjologicznego IONM (neuromonitoring). Wykorzystujemy technologię lidera rynku z Niemiec, Inomed Medizintechnik GmbH. Poszukujemy do współpracy ratowników...
  • W Ratownictwo Medyczne / Rynek Pracy
  • 2022/01/12 12:29
  • serial Avatar
  • serial
  • Witajcie! jestem scenarzystą i reżyserem i razem ze współscenarzystką poszukujemy do anonimowych rozmów osoby chętne na zwierzenia ze swojej pracy i życia w pogotowiu przed rokiem 2002. Chcemy pokazać m in jak ciężka to praca i jak postrzeganie jej przez ludzi nie zawsze jest sprawiedliwe. Miła atmosfera rozmowy w pakiecie :) Jeśli byłaby możliwość rozesłania tego ogłoszenia wśród znajomych z branży, bylibyśmy bardzo...
  • W Ratownictwo Medyczne / Ratowniczy Hyde Park
  • 2021/10/12 09:32
  • ratownikekspress Avatar
  • Jak uratować osobę topiącą się w wodzie?
  • Teraz jest taka kolejność że: 1) dzwonisz na służby 112 opisujesz sytuacji i podajesz miejsce zdarzenia. 2) jak masz możliwość to rzuć tonącemu pzedmiot, który się unosi na powierzchni wody, żeby mógł się tego złapać 3) Jak potrafisz pływać to musisz znaleźć przedmiot, który sie unosi na wodzie i dopiero z nim możesz ewentualnie do tonącego popłynąć. 4) Do tego czasu jest już szansa, że straż lub inne służby...
  • W Ratownictwo Medyczne / Kwalifikowana PP, Pierwsza Pomoc
  • 2021/09/04 13:27

Więcej tematów »

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account