DIC - Zespół wykrzepiania wewnątrznaczyniowego

  • karolcia109
  • karolcia109 Avatar Autor
  • Gość
  • Gość
2008/11/05 15:34 #1472 przez karolcia109
Witam, mam pytanie odnośnie objawów jak i sposobu leczenia DIC??Po jakich objawach rozpoznamy chorobę i w jaki sposób ją leczymy??
Pozdrawiam karolcia109:P

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2008/11/05 17:39 #1473 przez mangus
Po prostu bosko - nie ma to jak napisać post na stronę a tu niepostrzeżenie wywali Cię z netu- jeszcze raz
Witam karolcia109.
Uczę się więc podręczniki mam pod ręką. Może to jest pod kątem lekarzy ale można cos uszczknąć dla ratowników. Podpieram się \"Ostre stany zagrożenia życia\" pod redakcją Franciszka Kokota.
DIC występuje w:
- wstrząs krwotoczny, endotoksyczny, anafilaktyczny, oparzeniowy, septyczny; - ciężkie infekcje z posocznicą; - zespół hemolityczno-mocznicowy; - białaczka, szpiczak mnogi; - ostre martwice i nowotwory np. trzustki; - powikłania ciąży i porodu; - zatrucia chemiczne i jady węży; - powikłania potransfuzyjne; - plamica piorunująca i zespół Waterhous'a-Friederichsena. Rozpoznaie w w/w przypadkach.
Są trzy fazy ale w zasadzie do ocenienia na podstawie badań krwi.
Leczenie:
1. Opanowanie wstrząsu, wyrównanie hipowolemii, zapewnienie dobrego ucieplenia, przeciwdziałanie kwasicy, tlen, antybiotyki o szerokim zakresie działania, zniesienie buli oraz usunięcie lub zneutralizowanie czynników sprawczych.
2. Postępowanie profilaktyczne przy podejrzeniu rozwijania się DIC : heparyna we wlewie ciągłym 300-500 j./h lub 2-3 x5000 j./d s.c.
Pozostałe sposoby leczenia uzależnione są od faz rozwoju DIC. Mogę podać ale żeby nie przynudzać to wstrzymam się. Jak będziesz chciała coś więcej tzn fazy i leczenie to daj znać. Tyle w temacie.
Zakładam że ratownicy dłuższym stażem mają huż opanowane jakieś metody zapobiegawcze więc chętnie poczytałbym ich sposoby uprawiane w praktyce. Pozdrawiam.

mangus
[color=]Śmierć stabilizuje stan pacjenta[/color]

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2008/11/05 18:05 #1475 przez dyspozytor
Replied by dyspozytor on topic DIC - Zespół wykrzepiania wewnątrznaczyniowego
Witam,

DIC przez chwilę brzmiało to naprawdę tajemniczo ;) A tutaj proszę mangus poradził sobie z tematem jak prawdziwy zawodowiec B) , a przecież przypomina nam tutaj, że jeszcze jest w trakcie nauki :laugh: .

Drodzy forumowicze postawa godna naśladowania !!!
Naprawdę wystarczy tylko chcieć.
Mogę tylko doradzić, ze w przypadku pisania dłuższego posta przed jego wysłaniem warto sobie jego zaznaczyć i skopiować tak dla bezpieczeństwa aby jeszcze raz nie pisać ;)

Pozdrawiam serdecznie
Dyspozytor


Zachodniopomorskie Ratownictwo Medyczne
Wiktoria Julia
Plik załącznika:

www.ratownik-med.pl
www.eskumed.pl
www.karetki.ratownik-med.pl
www.sklep.ratownik-med.pl

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • karolcia109
  • karolcia109 Avatar Autor
  • Gość
  • Gość
2008/11/05 18:49 - 2008/11/05 18:53 #1476 przez karolcia109
Replied by karolcia109 on topic DIC - Zespół wykrzepiania wewnątrznaczyniowego
Witam,Mangus dzięki za tak obszernego posta i wytłumaczenie na czym polega DIC.. :P Super, że dla niektórych istnieją jeszcze książki a nie tylko net. Ja w swojej książce Jakubaszki znalazłam to DIC- rozsiane krzepnięcie śródnaczyniowe, jest zespołem patofizjologicznym z koagulopatią ze zużycia, który towarzyszy chorobie podstawowej..Troche to zawiłe :silly: heheehe Ze sposobu leczenia wskazane: Osocze świeżo mrożone, krioprecypitat, płytki, wit. K, kwas foliowy, heparyna...
Pozdrawiam karolcia109:laugh:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2008/11/05 18:59 - 2008/11/05 19:07 #1478 przez mangus
Witam jeszcze raz.
Akurat jestem świeżo po wykładach interny i kojarzy mi się dodatkowo- przynajmniej jeżeli chodzi o wstrząs hipowolemiczny ,że w tym momencie tzn w chwili oznak DIC następują tak zwane nieodwracalne skutki wstrząsu wiążące się ze stanami zapalnymi w niedokrwionych narządach i krótko mówiąc ogólna zadyma w organiźmie. Oczywiście pomijając zpalenia dodatkowo po wyrównaniu hipowolemii możewmy spodziewać się zatorowości płucnej czyli w konsekwencji obrzęku płuc. Ale to tylko jedna z konsekwencji DIC. Oczywiście w grę wchodzi niewydolnośc oddechowa, ostrzy zespół wieńcowy i w standardzie NZK. Pozdrawiam.
A i jeszcze jedno to co wyczytałaś Ty czyli wskazane leczenie - jak najbardziej jest na miejscu z tym że odnosi się to do wspomnianych wcześniej faz DIC. Czyli odpowiednie leki w kolejnych fazach.

mangus
[color=]Śmierć stabilizuje stan pacjenta[/color]

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.135 s.

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

    • arekpawel3 Avatar
    • Opinie na temat nowego kierunku studiów podyplomow...
    • Witajcie,prowadzę obecnie projekt badawczy, którego celem jest określić zapotrzebowanie na nowy kierunek studiów- fizjolog sportowy. Uczelnia poprosiła o zebranie wypowiedzi także od ratowników medycznych. Otóż ratownicy posiadają wiedzę nt fizjologii organizmu, a być może w tym gronie są osoby interesujące się sportem lub chcące pogłębiać wiedzę w tym zakresie.W związku z tym zwracam się z prośbą o podzielenie się...
    • W Edukacja, doskonalenie zawodowe / Uczelnie medyczne
    • 2023/12/05 09:41
    • ladybird23 Avatar
    • uprawnienia
    • Witam, mam pytanie dotyczące uprawnień. Otóż, jeśli ktoś skończył ratownictwo ponad 13 lat temu, nigdy nie pracował w zawodzie ratownika, zmienił zupełnie branżę, nie przechodził żadnych przeszkoleń w temacie ratownictwa itd to czy może np prowadzić kursy pierwszej pomocy, zabezpieczać imorezy jako ratownik? Będąc na etacie w zupełnie innej branży i nie mając zatrudnienia w żadnej placówce zdrowia itd
    • W Państwowe Ratownictwo Medyczne / Dyskusja ogólna (PRM)
    • 2023/10/30 12:39
    • Macias Avatar
    • Ratownik nie aktywny zawodowo
    • Podepnę się pod temat. Uzyskałem prawo do wykonywania zawodu w 2015 roku i od tamtej pory czynnie nie pracowałem w zawodzie za wyjątkiem pandemii, gdzie pobierałem próbki od pacjentów w mobilnym zespole. Teraz zastanawiam się nad powrotem do zawodu. Jak ugryźć temat? Czytałem, że potrzebny jest kurs trwający 6 miesięcy. Wiecie może jak ugryźć temat? 
    • W Ratownictwo Medyczne / Kwalifikowana PP, Pierwsza Pomoc
    • 2023/10/13 21:31
    • MichałS97 Avatar
    • Staż na bloku ?
    • Witam Myślałem ostatnio nad miejsce w którym moglbym się porządnie nauczyć intubacji. Stąd pytanie czy ma ktoś doświadczenie w pracy/stażu na bloku? Czy jest to wogóle możliwe dla rm ? Z góry dziękuję za odpowiedź 
    • W Medycyna Ratunkowa / Medyczne czynności ratunkowe
    • 2023/09/17 21:29

Więcej tematów »

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account