Schemat MONA a zapomniany GIK podczas zawału

Więcej
2008/10/05 10:43 #1356 przez Maciej S.
Replied by Maciej S. on topic Schemat MONA a zapomniany GIK podczas zawału
karolcia schematu można nauczyć nawet małpę :)
Po to ratowników szkoli się 2/3 lata aby nauczyć ich jak i dlaczego dany schemat działa i jak można go dopasować do konkretnego pacjenta.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2008/10/05 17:59 - 2008/10/05 18:08 #1364 przez marcin1975rm
Replied by marcin1975rm on topic Schemat MONA a zapomniany GIK podczas zawału
Pamiętamy oczywiście o liście leków,które ratownik może podać.Wszystkie leki z MONA są na tej liście a KIG...?
I rzecz kolejna.Charakterystyczny ból,zapis EKG oraz podwyższone wartości enzymów sercowych to objawy właściwe dla zawału m.sercowego.Jeżeli występują dwa z nich wówczas zawał jest w zasadzie pewny.Tak też traktowani są pacjenci w ośrodkach kardiologii inwazyjnej,gdzie nie czeka się na wyniki badań krwi tylko pacjentów z charakterystycznym bólem oraz zmianami w EKG świadczącymi o zawale poddaje się od razu zabiegowi udrażniania naczyń wieńcowych.

Wirtualnej intubacji zdecydowane nie!!!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2008/10/06 19:54 #1366 przez Maciej S.
Replied by Maciej S. on topic Schemat MONA a zapomniany GIK podczas zawału

Charakterystyczny ból,zapis EKG oraz podwyższone wartości enzymów sercowych to objawy właściwe dla zawału m.sercowego


zgodnie z definicją zawał to przede wszystkim zwiększenie stężenia biomarkerów + jeden z objawów dodatkowych. Nie ma biomarkerów - nie ma zawału. Można mówić jedynie o podejrzeniu.
www.mp.pl/artykuly/?aid=36234

W praktyce różnie to bywa - raz można nie czekać na markery (zwykle się czeka bo oznaczenie to chwila moment przy oddzielnej linii diagnostycznej dla SOR i podejrzeń OZW). Niekiedy jednak trzeba - zwłaszcza jeśli pacjent ma w EKG coś wysoce niespecyficznego - bardzo często ma bo zawał rzadko przebiega po Bożemu jak napisali profesorzy w książce. Niekiedy na SORze siedzi 2 kardiologów i nie mogą się przebić przez esy floresy, które wyszły w badaniu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • karolcia109
  • karolcia109 Avatar Autor
  • Gość
  • Gość
2008/10/06 20:06 #1367 przez karolcia109
Replied by karolcia109 on topic Schemat MONA a zapomniany GIK podczas zawału
Witam, hmmmmmm.....w karetce nie możemy liczyć niestety na wyniki enzymów sercowych, jedynie możemy opierać się na zapisie EKG i jak wyżej marcin1975rm napisał bóle w klatce piersiowej no i niestety jedynie pozostaje MONA:)Na Izbach zauważyłam, że lekarz zawsze czeka na wynik z laboratorium:S heh gdzie na taki wynik trochę trzeba czekać.
A nam nadal pozostaje się opierać na \"Fali Pardiego\";)
Pozdrawiam karolcia109

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2008/10/07 03:20 #1368 przez mmmm
W karetce można zastosować np: www.cardiodetect.pl/dla_pacjentow_sposob_uzycia.html ale znając nasze polskie realia ratownictwa medycznego to można tylko pomarzyć.Czy ktoś ma na wyposażeniu karetki taki test?

mmmmmmmmmmmmmmmmmmm

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2013/09/18 08:18 #9438 przez Bartas
(cholera jasna... musze pisac po raz drugi caly moj monolog bo nagle mnie wylogowalo bez mojej wiedzy i caly tekst sie skasowal !! ://// )

Widze, ze temat stary (z 2008 roku czyli 5 latek ... ) ale odkurze gdyz obecnie mamy ERC 2010 i warto o tym stanie zagrozenia zycia wspomniec... tak wiec, jadac do pacjenta trzeba wykonac diagnostyke na tyle ile umozliwia nam wiedza i sprzet, EKG 12 odprowadzeniowe i wywiad... najlatwiej dla nas jesli EKG wskaze typowy zawal ST lub NST jednak trzeba pamiec , ze bywa nie rzadko gdy zawal jest a EKG nic nie pokazuje... tak wiec trzeba sie opierac na wywiadze, kiedy jest typowy zawal z bolem w klatce piersiowej i promieniowaniem do lewej reki to ok, sprawa jasna. Jednnak pamietajmy, ze sa nietypowe zawaly jak np dolnej sciany serca gdzie dolegliwosci o ktorych pisalem wyzej nie wystepuja a mamy do czynienia z bolami brzucha, nudnosciami ... mowi sie, ze to najczesciej zawał kierowcow zawodowych. Tak wiec trzeba byc zawsze czujnym i nie lekcewazyc zadnych uwag zglaszanych przez pacjenta. A postepowanie MONA to typowe postepowanie w zawale i jak wiemy nalezy sie go trzymac w sytuacji podejrzenia zawalu. Pozdrawiam ! :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.316 s.

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

    • arekpawel3 Avatar
    • Opinie na temat nowego kierunku studiów podyplomow...
    • Witajcie,prowadzę obecnie projekt badawczy, którego celem jest określić zapotrzebowanie na nowy kierunek studiów- fizjolog sportowy. Uczelnia poprosiła o zebranie wypowiedzi także od ratowników medycznych. Otóż ratownicy posiadają wiedzę nt fizjologii organizmu, a być może w tym gronie są osoby interesujące się sportem lub chcące pogłębiać wiedzę w tym zakresie.W związku z tym zwracam się z prośbą o podzielenie się...
    • W Edukacja, doskonalenie zawodowe / Uczelnie medyczne
    • 2023/12/05 09:41
    • ladybird23 Avatar
    • uprawnienia
    • Witam, mam pytanie dotyczące uprawnień. Otóż, jeśli ktoś skończył ratownictwo ponad 13 lat temu, nigdy nie pracował w zawodzie ratownika, zmienił zupełnie branżę, nie przechodził żadnych przeszkoleń w temacie ratownictwa itd to czy może np prowadzić kursy pierwszej pomocy, zabezpieczać imorezy jako ratownik? Będąc na etacie w zupełnie innej branży i nie mając zatrudnienia w żadnej placówce zdrowia itd
    • W Państwowe Ratownictwo Medyczne / Dyskusja ogólna (PRM)
    • 2023/10/30 12:39
    • Macias Avatar
    • Ratownik nie aktywny zawodowo
    • Podepnę się pod temat. Uzyskałem prawo do wykonywania zawodu w 2015 roku i od tamtej pory czynnie nie pracowałem w zawodzie za wyjątkiem pandemii, gdzie pobierałem próbki od pacjentów w mobilnym zespole. Teraz zastanawiam się nad powrotem do zawodu. Jak ugryźć temat? Czytałem, że potrzebny jest kurs trwający 6 miesięcy. Wiecie może jak ugryźć temat? 
    • W Ratownictwo Medyczne / Kwalifikowana PP, Pierwsza Pomoc
    • 2023/10/13 21:31
    • MichałS97 Avatar
    • Staż na bloku ?
    • Witam Myślałem ostatnio nad miejsce w którym moglbym się porządnie nauczyć intubacji. Stąd pytanie czy ma ktoś doświadczenie w pracy/stażu na bloku? Czy jest to wogóle możliwe dla rm ? Z góry dziękuję za odpowiedź 
    • W Medycyna Ratunkowa / Medyczne czynności ratunkowe
    • 2023/09/17 21:29

Więcej tematów »

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account