Zaloguj
x
x
Zarejestruj
xNowy system łączności dla Ratowników w Norwegii

Więcej
2010/11/04 07:08 #4449 przez JoseDela
JoseDela stworzył temat: Nowy system łączności dla Ratowników w Norwegii
Witam,

Poniżej link do newsa odnośnie premiery nowego systemu łączności dla norweskich służb ratowniczych. Ciekawe kiedy u nas taki będzie ?

Jest tam też galeria zdjęć z oficjalnego otwarcia połączonego z pokazem sprawności służb ratunkowych podczas zaimprowizowanego wypadku.

Norweska sieć łączności dla Ratowników


Pozdrawiam
Mariusz
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2010/11/11 20:32 #4517 przez dyspozytor
O:Nowy system łączności dla Ratowników w Norwegii
Witam,

Skoro już założyłeś ten temat, bo rozumem że miała to być promocja owego systemu łączności ;) , przybliż naszym użytkownikom na czym to genialność tego systemu polega.
Wierzę, że jesteś zorientowany w tym temacie i jesteś w stanie w kilku słowach opisać ten nowoczesny system łączności, znalazłem krótką definicję, ale to tylko definicja ;)
... z której niewiele wynika, może opiszesz to "po polskiemu" jak to się ma do naszej łączności.

Pozdrawiam


Zachodniopomorskie Ratownictwo Medyczne
Wiktoria Julia

www.ratownik-med.pl
www.eskumed.pl
www.karetki.ratownik-med.pl
www.sklep.ratownik-med.pl

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2010/11/11 22:08 #4520 przez JoseDela
O:Nowy system łączności dla Ratowników w Norwegii
Witam serdecznie,

Rzeczywiście tematem łączności TETRA zajmuję się od paru lat.
W dwóch słowach można powiedzieć że jest to "komórka dla służb" (Policja, Pogotowie, Straż,..itd)
Jest to system dyspozytorski, który umożliwia koordynację i współdziałanie ze sobą przedstawicieli różnych służb i tak dla przykładu gdy mamy poważny karambol na autostradzie (których notabene niewiele jeszcze w Polsce) to przy pomocy radiotelefonów TETRA pracujących w jednej, wspólnej sieci, ratownicy, policjanci i strażacy mogą się ze sobą bez problemu komunikować. Z tego co wiem, obecnie jest tak że każda "firma" ma swoje niezależne i niekompatybilne ze sobą systemy łączności, stąd w takich sytuacjach pozostaje telefon GSM lub głośne krzyczenie. (proszę mnie poprawić jeśli się mylę, chętnie też dowiem się o aktualnych problemach z łącznością w codziennej pracy ratowników)
Oprócz tego TETRA oferuje wysoką jakość głosu, połączenia indywidualne(1 do 1) grupowe i wiele innych.

Polecam też rzucić okiem na ten film prezentujący ogólnokrajowy system łączności dla wszystkich służb publicznych u naszych zachodnich sąsiadów.
Polskie napisy do filmu dostępne (gdyby się nie włączyły samoczynnie)To tyle tytułem wstępu. Jeśli będzie zainteresowanie to postaram się napisać więcej informacji.
Pozdrawiam

Pozdrawiam
Mariusz

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2010/11/12 10:00 #4524 przez dyspozytor
O:Nowy system łączności dla Ratowników w Norwegii
Witam,

Dziękuje bardzo za mini wykład a i filmik nieco rozjaśnia. Zgadzam się z opinią, że to jest to co zawodzi najczęściej w przypadku poważnych katastrof, czy większych wypadków komunikacyjnych - kiepska łączność = kiepska koordynacja :( .
Często czytamy w analizach przebiegu akcji ratowniczych, że zawiodła wymiana informacji pomiędzy służbami ratowniczymi, straż pożarna, policja, pogotowie ratunkowe. Paradoksem jest to, że służby biorące udział w akcji ratowniczej nie wymieniają informacji pomiędzy sobą tylko kontaktują się ze swoimi dyspozytorami, Ci natomiast najczęściej muszą dzwonić do siebie telefonicznie i przekazywać te informacje. Oczywiście lokalnie gdzieś w Polsce tworzone są różne sieci ratunkowe czyli kolejna radiostacja w każdej dyspozytorni nasłuchująca na jednym kanale, jednak np. w karetce już takiej możliwości niema, nie słyszymy żadnych meldunków innych służb tylko komunikaty swojego dyspozytora.
Wszystko to oparte jest na transmisji analogowej, czyli na zwykłym radyjku fm z "rozjechanym" odbiornikiem często można wysłuchać meldunki ratownicze które w karetkach nie zawsze słychać a w radiostacjach indywidualnych w ogóle.

Pogotowie ratunkowe pracuje na tego typu urządzeniach:Można jeszcze spotkać takie perełki, ta np. pracuje w ambulansie :P :Pozdrawiam


Zachodniopomorskie Ratownictwo Medyczne
Wiktoria Julia

www.ratownik-med.pl
www.eskumed.pl
www.karetki.ratownik-med.pl
www.sklep.ratownik-med.pl

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2010/11/13 17:08 #4531 przez ww61
O:Nowy system łączności dla Ratowników w Norwegii
Od lat obiecują,że będzie lepiej i na tym się kończy.System łączności analogowej od zawsze się nie sprawdzał tzn wpływ warunków atmosferycznych dużo czarnych dziur bez jakiejkolwiek łączności,słaba słyszalność.Miałem okazję korzystać z urządzeń łączności cyfrowej.Jakość tego systemu jest nieporównywalnie lepsza.Cóż jednak z tego jeśli służby obsługujące zdarzenie nie są w stanie szybko ostrzegać się nawzajem o zagrożeniach czyhających na drodze np.bardzo śliski odcinek,zdarzenie tuż za zakrętem.Wiele razy media informowały nawet o śmierci w wypadkach tych którzy spiesząc z pomocą stali się ofiarami.Najbardziej boli fakt,że tak trudno jest korzystać z dobrych,sprawdzonych choćby w Norwegi rozwiązań :unsure:
Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2011/07/26 11:38 #6418 przez JoseDela
Odp: Nowy system łączności dla Ratowników w Norwegii
Witam,
Pozwolę sobie zaproponować kolejny tekst o tym jak sprawna łączność potrafi przyczynić się do ratowania ludzkiego życia. Tym razem studium przypadku pochodzi z Finlandii, gdzie personel medyczny Szpitala Głównego w Północnej Karelii wykorzystuje cyfrową łączność do koordynacji działań w swojej placówce.

Całość: VIRVE pomaga ratować życie

Ciekaw jestem co sądzicie ?

Pozdrawiam

Pozdrawiam
Mariusz

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

  • zaqq1577 Avatar
  • Ratownik medyczny - szczepienia
  • Pracuje na SORze. Mam pytanie odnośnie szczepień ochronnych, np. przeciwtężcowych na SORach. Czy ratownik medyczny może je wykonywać? Z tego wiem zmieniły się przepisy i już możemy: Art. 17. - [Obowiązkowe szczepienia ochronne] - Zapobieganie oraz zwalczanie zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. 6. 1 Obowiązkowe szczepienia ochronne przeprowadzają lekarze lub felczerzy, pielęgniarki, położne, higienistki szkolne i ratownicy medyczni, posiadający kwalifikacje,...
  • W Państwowe Ratownictwo Medyczne / Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR)
  • 2022/01/17 08:55
  • Centro Medica Avatar
  • CENTRO MEDICA SP. Z O.O poszukuje pracowników na s...
  • W związku z rozwojem spółki poszukujemy angażującego się w pracę i lubiącego nowe wyzwania ratownika medycznego do wykonywania neuromonitoringu. Jesteśmy doświadczoną firmą medyczną, jedyną tego typu w Polsce, wykonującą usługi śródoperacyjnego monitorowania neurofizjologicznego IONM (neuromonitoring). Wykorzystujemy technologię lidera rynku z Niemiec, Inomed Medizintechnik GmbH. Poszukujemy do współpracy ratowników...
  • W Ratownictwo Medyczne / Rynek Pracy
  • 2022/01/12 12:29
  • serial Avatar
  • serial
  • Witajcie! jestem scenarzystą i reżyserem i razem ze współscenarzystką poszukujemy do anonimowych rozmów osoby chętne na zwierzenia ze swojej pracy i życia w pogotowiu przed rokiem 2002. Chcemy pokazać m in jak ciężka to praca i jak postrzeganie jej przez ludzi nie zawsze jest sprawiedliwe. Miła atmosfera rozmowy w pakiecie :) Jeśli byłaby możliwość rozesłania tego ogłoszenia wśród znajomych z branży, bylibyśmy bardzo...
  • W Ratownictwo Medyczne / Ratowniczy Hyde Park
  • 2021/10/12 09:32
  • ratownikekspress Avatar
  • Jak uratować osobę topiącą się w wodzie?
  • Teraz jest taka kolejność że: 1) dzwonisz na służby 112 opisujesz sytuacji i podajesz miejsce zdarzenia. 2) jak masz możliwość to rzuć tonącemu pzedmiot, który się unosi na powierzchni wody, żeby mógł się tego złapać 3) Jak potrafisz pływać to musisz znaleźć przedmiot, który sie unosi na wodzie i dopiero z nim możesz ewentualnie do tonącego popłynąć. 4) Do tego czasu jest już szansa, że straż lub inne służby...
  • W Ratownictwo Medyczne / Kwalifikowana PP, Pierwsza Pomoc
  • 2021/09/04 13:27

Więcej tematów »

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account