RKO i nie tylko pytania

Więcej
2013/01/30 13:03 #8894 przez mariusz87
RKO i nie tylko pytania was created by mariusz87
Witam,
Chodzi mi o postępowanie osoby po KPP (strażak,policjant,zwykła osoba po KPP)
1 PYTANIE
Chciał bym się dowiedzieć co jak robić postępować, gdy poszkodowany bez oznak życia(oddechu,krążenia) chciał bym przystąpić do RKO ale klatka (po dotknięciu) się zapada,wiotka, Jak przeprowadzać RKO. np AED mówi rytm nie do defibrylacji więc masaż ale jak??? jak klatka wiotka,zapada się (uraz poszkodowany uderzył w kierownice klatka połamana wiotka,zapada się)
??????????????????????????
2. PYTANIE
Kiedy osoba po KPP (strażak,osoba zwykła po KPP) może odstąpić od udzielania pierwszej pomocy,RKO
np. czy własnie wiotka klatka zapadnięta gdy masaż nie jest skuteczny to może nie masować czy jednak powinien masować. na pewno nie będzie nic robiła w przypadku urwania głowy.
jakieś procedury,rozporządzenie itp które mówią co powinna a czego nie,kiedy może nie udzielać, kiedy może przerwać właśnie osoby po KPP . na pewno wiem, że może przerwać RKO gdy dojedzie karetka,jak opadnie z sił, i gdy powróci oddech-krążenie.
Chodzi mi tylko o osoby po KPP (strażak, zwykła osoba)
Bo karetka jak przyjeździe to oni mają swoje procedury BLS,ALS ITPS czy coś takiego.
z góry dziękuje i proszę by od powiedziały osoby które zajmują się właśnie KPP i wiedzą na 100% oraz mają na to przepisy,rozporządzenia,ustawy itp.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2013/01/31 12:25 #8895 przez Patryk
Replied by Patryk on topic Odp: RKO i nie tylko pytania
Starałem się rozszyfrować wszystkie informacje i myślę, że jakoś mi się udało. Mam nadzieję, że uda mi się Tobie pomóc.
1. Wiotka klatka piersiowa zdarza się co jakiś czas nawet w trakcie RKO. W każdym razie każda osoba, bez względu na ukończone kursy ma obowiązek udzielić pierwszej pomocy (teoretycznie). Po KPP wiesz jak to robić dokładnie i jak zwiększyć szansę przeżywalności przy RKO. Każda czynność ratunkowa ma na celu ratowania czyjegoś zdrowia lub życia. Jeśli takie czynności są zaniechane, nie mamy na co liczyć. Wiotka klatka często prowadzi do różnych powikłań, które na Twoim poziomie edukacji nie są istotne. To znaczy, że bez względu na wszystko wykonujesz RKO, nie myśląc o niczym innym. Staraj się, by ten utrudniony masaż był jak najbardziej wydajny.
2. Odstąpienie od masażu to temat rzeka, na które jest wiele spekulacji. Wytyczne obrazują przykłady nowotworów, innych ciężkich chorób, chociaż tak na prawdę tylko obrazują. RKO prowadzisz do momentu utraty sił, przyjazdu zespołu ratunkowego, pojawienia się oznak życiowych. Pamiętaj o stosowaniu się do zaleceń AED.

Powodzenia :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2013/01/31 23:12 #8900 przez sox
Replied by sox on topic Odp: RKO i nie tylko pytania
Czasami może się zdarzyć że podczas wykonywania ucisków ratunkowych będziesz słyszał jak trzeszczy połamany mostek. Ale absolutnie nie jest to przeciwwskazanie do prowadzenia RKO.

RKO prowadzisz to powrotu krążenia, do przyjazdu pogotowia, do wyczerpania sił

Pozdrawiam

Człowiek który raz kogoś uratuje to bohater, człowiek który ratuje ludzi codziennie to ratownik medyczny.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • milan
  • milan Avatar
  • Gość
  • Gość
2014/01/29 21:41 #9747 przez milan
Replied by milan on topic Odp: RKO i nie tylko pytania
Witajcie, mam pytanie w sumie poza KPP, bo na KPP nie ma intubacji, ale ta kwestia bardzo mnie ciekawi i chciałabym wiedzieć :)

Dlaczego przy intubacji wykonuje się jednocześnie masaż i wdechy, a nie przy intubacji (np. przy włożonej tylko rurce ustno-gardłowej) robimy 30 uciśnięć i 2 wdechy?

Co by się stało, gdyby osobie zaintubowanej robić RKO 30 na 2, a osobie niezaintubowanej robić jednocześnie masaż i wdechy?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2014/01/29 22:18 #9749 przez szczepan
Replied by szczepan on topic Odp: RKO i nie tylko pytania
Jest tak ponieważ gdybysmy wykonywali te wdechy podczas prowadzonego uciskania klatki piersiowej i udrożnionych dróg za pomocą rurki UG istnieje duża szansa na wtłacznie powietrza nie do płuc a do żołądka co może doprowadzić do sprowokowania wymiotów a co za tym idzie zaaspirowania wymiotów do dróg oddechowych i niedroznosci ukladu oddechowego, a nawet jesli pacjenta zresuscytujemy któremu dostanie się treść pokarmowa do płuc to pradopodobnie dojdzie do zapalenia płuc.
Jeśli jednak pacjent jest prawidłowo zaintubowany, treść pokarmowa nie ma jak się dostać do płuc

Innym argumentem za tym żeby prowadzić RKO 30;2 z wykorzystaniem m.in. rurku UG jest to ze możemy ocenić czy prawidłowo udroznilismy drogi oddechowe -unoszącą się klatka piersiowa.

Mając pacjenta zaintubowanego mamy prawie 100% pewność ze mieszanke oddechową wtłaczamy do płuc a nie do zołądka

Mam nadzieję ze wyjasnilem choć odrobinę temat.

PS: I drobny szczegół mam nadzieje że się nie czepiam ale nie używaj sformułowania masaż odnosząc się do ucisniec klatki piersiowej.

Wysłane z mojego Nexus 4 przy użyciu Tapatalka

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2014/02/01 06:59 #9753 przez marcin1975rm
Replied by marcin1975rm on topic Odp: RKO i nie tylko pytania

Dlaczego przy intubacji wykonuje się jednocześnie masaż i wdechy, a nie przy intubacji (np. przy włożonej tylko rurce ustno-gardłowej) robimy 30 uciśnięć i 2 wdechy?

Oddech wykonany u pacjenta niezaintubowanego podczas uciskania klatki piersiowej napotka na opór, dlatego uciskanie klatki piersiowej i oddechy wykonujemy w sposób synchroniczny, czyli 30 uciśnięć i 2 oddechy zastępcze.

Wirtualnej intubacji zdecydowane nie!!!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Ania82ricko1stmangus
Czas generowania strony: 0.232 s.

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

    • arekpawel3 Avatar
    • Opinie na temat nowego kierunku studiów podyplomow...
    • Witajcie,prowadzę obecnie projekt badawczy, którego celem jest określić zapotrzebowanie na nowy kierunek studiów- fizjolog sportowy. Uczelnia poprosiła o zebranie wypowiedzi także od ratowników medycznych. Otóż ratownicy posiadają wiedzę nt fizjologii organizmu, a być może w tym gronie są osoby interesujące się sportem lub chcące pogłębiać wiedzę w tym zakresie.W związku z tym zwracam się z prośbą o podzielenie się...
    • W Edukacja, doskonalenie zawodowe / Uczelnie medyczne
    • 2023/12/05 09:41
    • ladybird23 Avatar
    • uprawnienia
    • Witam, mam pytanie dotyczące uprawnień. Otóż, jeśli ktoś skończył ratownictwo ponad 13 lat temu, nigdy nie pracował w zawodzie ratownika, zmienił zupełnie branżę, nie przechodził żadnych przeszkoleń w temacie ratownictwa itd to czy może np prowadzić kursy pierwszej pomocy, zabezpieczać imorezy jako ratownik? Będąc na etacie w zupełnie innej branży i nie mając zatrudnienia w żadnej placówce zdrowia itd
    • W Państwowe Ratownictwo Medyczne / Dyskusja ogólna (PRM)
    • 2023/10/30 12:39
    • Macias Avatar
    • Ratownik nie aktywny zawodowo
    • Podepnę się pod temat. Uzyskałem prawo do wykonywania zawodu w 2015 roku i od tamtej pory czynnie nie pracowałem w zawodzie za wyjątkiem pandemii, gdzie pobierałem próbki od pacjentów w mobilnym zespole. Teraz zastanawiam się nad powrotem do zawodu. Jak ugryźć temat? Czytałem, że potrzebny jest kurs trwający 6 miesięcy. Wiecie może jak ugryźć temat? 
    • W Ratownictwo Medyczne / Kwalifikowana PP, Pierwsza Pomoc
    • 2023/10/13 21:31
    • MichałS97 Avatar
    • Staż na bloku ?
    • Witam Myślałem ostatnio nad miejsce w którym moglbym się porządnie nauczyć intubacji. Stąd pytanie czy ma ktoś doświadczenie w pracy/stażu na bloku? Czy jest to wogóle możliwe dla rm ? Z góry dziękuję za odpowiedź 
    • W Medycyna Ratunkowa / Medyczne czynności ratunkowe
    • 2023/09/17 21:29

Więcej tematów »

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account