informacjach?

Więcej
2017/10/23 13:59 - 2017/10/23 14:00 #12804 przez Unistudent
informacjach? was created by Unistudent
Dzień dobry,
Mam nadzieję, że możesz pomóc mi w podstawowych informacjach?

Jestem obecnie studentem w Wielkiej Brytanii i studiujemy pilotażowe badanie przeprowadzone w Warszawie w sprawie paramedycznych metod intubacji na mankach.

Próbuję znaleźć następujące informacje, ale mam trochę trudności i zastanawiałem się, czy mógłbyś pomóc?

1. Ile paramedykatorów pracuje obecnie?
2. Czy personel paramedyczny / personel EMS wykonuje zaawansowane techniki pneumatyczne (intubacja itp.)?
3. Jaka jest aktualna liczba personelu mężczyzn i kobiet?
4. Jaki jest zakres wiekowy personelu paramedyczny/ EMS?

Byłbym wdzięczny za wszelkie informacje, które możesz mi dać i czekam na przesłuchanie od ciebie.

Z poważaniem

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2017/10/26 09:50 #12807 przez Polarowy
Replied by Polarowy on topic informacjach?
Witaj Unistudent, postaram się odpowiedzieć na Twoje pytania.

Rozumiem, że chcesz uzyskać informacje na temat polskich zespołów ratowniczych działających w ramach Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM).

1. Ile paramedykatorów pracuje obecnie?

Odp. W Polsce w karetkach pracują Ratownicy Medyczni. Rozróżniamy dwa rodzaje zespołów (karetek), Zespół Podstawowy "P", gdzie pracuje najczęściej dwóch ratowników medycznych, lub pielęgniarzy systemu ratownictwa medycznego, przynajmniej jeden z nich musi posiadać uprawnienia do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych. Zdarza się, że w zespole "P" pracują trzy osoby, takich karetek jest jednak zdecydowanie mniej.

Drugi rodzaj zespołów ratowniczych to tzw. Zespół Specjalistyczny "S", w skaład takiej karetki wchodzi dwóch ratowników medycznych (lub pielęgniarzy) oraz lekarz.

2. Czy personel paramedyczny / personel EMS wykonuje zaawansowane techniki pneumatyczne (intubacja itp.)?

Oczywiście każdy z członków zespołów ratowniczych może przyrządowo udrażniać drogi oddechowe za pomocą intubacji dotchawiczej z wykorzystaniem laryngoskopu, oraz alternatyw wykorzystywanych do intubacji np. maski LMA, lub rurki krtaniowe LT. Inną alternatywą jest również stosowanie zestawu do konikopunkcji Quicktrach. Podczas intubacji leki zwiotczające pacjenta może podawać tylko lekarz.


3. Jaka jest aktualna liczba personelu mężczyzn i kobiet?

Do dzisiaj nikt niestety nie policzył dokładnie ile ratowników medycznych jest w Polsce. Niestety zawód polskiego ratownika medycznego nadal wymaga uregulowań prawnych. Przede wszystkim ratownikom potrzebna jest organizacja która w sposób odpowiedzialny będzie reprezentowała tą grupę zawodową. W przypadku pielęgniarzy funkcjonuje tzw. Izba Pielęgniarska. Ogólnie i bardzo nieprecyzyjnie rzecz ujmując dzisiaj w karetkach pracuje zdecydowanie więcej mężczyzn. Pracodawcy niechętnie zatrudniają kobiety w zespołach ratowniczych, zwłaszcza w zespołach dwu osobowych.

4. Jaki jest zakres wiekowy personelu paramedyczny/ EMS?

W Polskim Systemie Ratownictwa Medycznego w przypadku ratowników medycznych pracuje bardzo dużo młodych osób. Jest to nowy zawód w Polsce (ustawa o ratownictwie medycznym zaczęła funkcjonować w 2006 roku) i ratownicy to najczęściej osoby w wieku 27 -35 lat oraz 40 - 47 lat. W przypadku lekarzy to najczęściej 50 -68 lat, zdarzają się też 90 latkowie w karetkach :blush:

Mam nadzieję, że udało mi się częściowo odpowiedzieć na Twoje pytania. Powodzenia! :laugh:

Pozdrawiam, Polarowy

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Ania82ricko1stmangus
Czas generowania strony: 0.148 s.

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

    • arekpawel3 Avatar
    • Opinie na temat nowego kierunku studiów podyplomow...
    • Witajcie,prowadzę obecnie projekt badawczy, którego celem jest określić zapotrzebowanie na nowy kierunek studiów- fizjolog sportowy. Uczelnia poprosiła o zebranie wypowiedzi także od ratowników medycznych. Otóż ratownicy posiadają wiedzę nt fizjologii organizmu, a być może w tym gronie są osoby interesujące się sportem lub chcące pogłębiać wiedzę w tym zakresie.W związku z tym zwracam się z prośbą o podzielenie się...
    • W Edukacja, doskonalenie zawodowe / Uczelnie medyczne
    • 2023/12/05 09:41
    • ladybird23 Avatar
    • uprawnienia
    • Witam, mam pytanie dotyczące uprawnień. Otóż, jeśli ktoś skończył ratownictwo ponad 13 lat temu, nigdy nie pracował w zawodzie ratownika, zmienił zupełnie branżę, nie przechodził żadnych przeszkoleń w temacie ratownictwa itd to czy może np prowadzić kursy pierwszej pomocy, zabezpieczać imorezy jako ratownik? Będąc na etacie w zupełnie innej branży i nie mając zatrudnienia w żadnej placówce zdrowia itd
    • W Państwowe Ratownictwo Medyczne / Dyskusja ogólna (PRM)
    • 2023/10/30 12:39
    • Macias Avatar
    • Ratownik nie aktywny zawodowo
    • Podepnę się pod temat. Uzyskałem prawo do wykonywania zawodu w 2015 roku i od tamtej pory czynnie nie pracowałem w zawodzie za wyjątkiem pandemii, gdzie pobierałem próbki od pacjentów w mobilnym zespole. Teraz zastanawiam się nad powrotem do zawodu. Jak ugryźć temat? Czytałem, że potrzebny jest kurs trwający 6 miesięcy. Wiecie może jak ugryźć temat? 
    • W Ratownictwo Medyczne / Kwalifikowana PP, Pierwsza Pomoc
    • 2023/10/13 21:31
    • MichałS97 Avatar
    • Staż na bloku ?
    • Witam Myślałem ostatnio nad miejsce w którym moglbym się porządnie nauczyć intubacji. Stąd pytanie czy ma ktoś doświadczenie w pracy/stażu na bloku? Czy jest to wogóle możliwe dla rm ? Z góry dziękuję za odpowiedź 
    • W Medycyna Ratunkowa / Medyczne czynności ratunkowe
    • 2023/09/17 21:29

Więcej tematów »

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account