Projekt - amputacja

  • medicus
  • medicus Avatar
  • Gość
  • Gość
2009/05/30 18:57 #2116 przez medicus
Replied by medicus on topic O: Projekt - upadek z wysokości
Witam,

Widzisz hardkor, krytykować każdy potrafi rzucając na forum strzępek zdania. Tylko na tyle Cię stać??? Pierwszy post i od razu z pozycji krytyka - tak to każdy potrafi. Może Ty coś oryginalnego, lepszego, ciekawszego zarzucisz na forum ??
ratownik810701 chociaż coś sensownego wrzucił, a czy to kopia czy też nie, pewnie niejednemu rozjaśniła jak w ogóle zabrać się do projektu.

Przepraszam, że poza tematem.....

Pozdrawiam
medicus :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2009/06/07 15:31 #2122 przez ~Rose~
Replied by ~Rose~ on topic Projekt- wybuch gazu
Witajcie. Ja jestem tego roczną kandydatką na ratownika. Już za tydzień się okaże co przez dwa lata nauki w studium medycznym się nauczyłam :dry: Moje studium troszke lekceważąco podeszło do mnie i moich kolegów, totalny luuuz. Opublikuje projekt który dzisiaj sama 'Wypociłam" ;) byłabym bardzo wdzięczna jeśli ktoś skomentowałby moją pracę, wytykając mi błędy które niezwłocznie muszę poprawić:) od nauczycielki usłyszałam że nie zdąży mi sprawdzić :angry:
oto ten projekt:

Tytuł:
Projekt realizacji zadań ratownika medycznego związanych z udzieleniem pomocy medycznej poszkodowanym w wyniku wybuchu gazu
, oraz prac związanych z wykonywaniem zabiegów ratowniczych u poszkodowanych na miejscu zdarzenia i w czasie transportu.


Założenia:

a)Wezwanie

-wybuch gazu w kamienicy przeznaczonej do rozbiórki
-poszkodowane zostały 2 osoby
-przyczyną wypadku był wybuch gazu
-na miejscu zdarzenie jest straż pożarna oraz zespół ratownictwa medycznego składający się z lekarza oraz dwóch ratowników med.

b) Wstępna ocena stanu poszkodowanych

-KOBIETA lat 28- zastana w pozycji leżącej, rany kończyn, uszkodzenie gałki ocznej, poważne obrażenia brzucha, stan ciężki.
parametry życiowe; oddech szybki, nieregularny, utrudniony, 35 oddechów/min, RR 75/30 mm/Hg, tętno szybkie nitkowate 125 uderzeń/min, saturacja 85%,
pacjentka bez kontaktu słownego.

-MĘŻCZYZNA lat 29- w pozycji siedzącej, pozostaje w szoku, nie chce rozmawiać, na ciele obrażenia,
parametry życiowe: RR 105/60 mmHg, tętno 95 uderzeń/min miarowe.


Ocena sytuacji:

a) ocena miejsca zdarzenia:

-wybuch gazu w kamienicy przeznaczonej do rozbiórki
-straż pożarna zabezpiecza miejsce zdarzenia
-pomocy udziela lekarz i dwóch ratowników
-w wyniku wybuchu gazu poszkodowane zostały dwie osoby

b)ocena stanu poszkodowanych, diagnoza ratownicza.

KOBIETA lat 28
Parametry życiowe: oddech szybki, nieregularny, utrudniony 35 oddechów/min, RR 75/30 mmHg, tętno szybkie nitkowate 125 uderzeń/min, saturacja 85%.


MĘŻCZYZNA lat 29
Parametry życiowe: RR 105/60 mmHg, tętno 95 uderzeń/min.

c)Diagnoza ratownicza z uwzględnieniem segregacji medycznej:

Kobieta- podejrzewam rozwijający się wstrząs pourazowy, stwierdzam uszkodzenie gałki ocznej oraz liczne obrażenia kończyn i uraz brzucha.

pomoc w pierwszej kolejności, zakwalifikowana do grupy CZERWONEJ

Mężczyzna- stwierdzam nieliczne obrażenia i podejrzewam, że chory pozostaje w niewielkim szoku.

pomoc w drugiej kolejności, zakwalifikowany do grupy ŻÓŁTEJ


Plan działań ratowniczych związanych z udzieleniem pomocy medycznej poszkodowanym przez zespół ratownictwamedycznego na miejscu zdarzenia na podstawie
oceny stanu poszkodowanych i diagnozy ratowniczej:


a) Działania dotyczące poszkodowanej kobiety:

-tlenoterapia (podanie poszkodowanej przez maseczkę tlenu)
-po wcześniejszej dezynfekcji opatrzenie ran kończyn
-zapewnienie dostępu do żyły (poprzez założenie wkłucia, wenflonu)
NA ZLECENIE LEKARZA
-podanie leków podwyższających ciśnienie tętnicze krwi (Dopamina 200 mg w dawce 5ml iv.)
-podanie leków przeciwbólowych (Morfina 10mg w dawce 2ml iv.)
-podanie płynów infuzyjnych (NaCl 0,9%)
-założenie rurki ustno-gardłowej, by zapewnić drożność dróg oddechowych
-monitorowanie czynności życiowych (RR, tętno, oddech)
-dla pewności założenie kołnierza ortopedycznego
-transport do karetki na desce ortopedycznej
-kwalifikowany transport do szpitala w pozycji przeciwwstrząsowej i ciągłe monitorowanie podstawowych czynności życiowych.

b) Działania dotyczące poszkodowanego mężczyzny:

-tlenoterapia(podanie choremu przez maseczkę tlenu)
-opatrzenie ran (po wcześniejszej dezynfekcji założenie opatrunków)
-kontakt słowny ( wsparcie psychiczne, uspokajanie)
-monitorowanie podstawowych czynności życiowych (RR, tętno. oddech)
odprowadzenie do karetki
-transport do szpitala

Wykaz:

a) świadczeń medycznych niezbędnych do ratownaia zdrowia i życia poszkodowanych, wynikających z oceny stanu poszkodowanych i diagnozy ratowniczej:

-ocena stanu przytomności pacjentów
-stabilizacja kręgosłupa szyjnego
-ocena parametrów życiowych
-założenie rurki ustno-gardłowej
-podanie tlenu
-podanie leków, płynów infuzyjnych
-zapewnienie komfortu psychicznego
-opatrzenia ran

b) sprzętu medycznego niezbędnego do przeprowadzenia działań ratowniczych z uwzględnieniem stanu poszkodowanych:

-rurka ustno-gardłowa
-sprzęt do tlenoterapii (butla z tlenem, maseczka)
-sprzęt do monitorowania parametrów życiowych
-kołnierz ortopedyczny
-deska ortopedyczna
-strzykawki, igły, wenflony
-ciśnieniomierz
-środki do dezynfekcji
-rękawiczki, odzież ochronna
-jałowe opatrunki, bandaże
-pojemnik na odpady medyczne

c) środków farmakologicznych niezbędnych do przeprowadzenia działań ratowniczych


-leki przeciwwstrząsowe: Dopamine 200mg w dawce 5ml iv.
-leki przeciwbólowe: Morfina 10mg w dawce 2 ml iv.
-płyny infuzyjne: NaCl 0,9%
-tlen o wysokim stężeniu



dziękuje z góry wszystkim którzy udzielą mi porad gdyż to dla mnie bardzo ważne i zależy mi na szczerej opinii osób "trzecich"

pozdrawiam Maybe Ratowniczka :)

"Prosiłem o wszystko by cieszyć się życiem,
Dałeś mi życie bym cieszył się wszystkim."
Za tę wiadomość podziękował(a): tomek595155

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • karolcia109
  • karolcia109 Avatar
  • Gość
  • Gość
2009/06/07 15:51 #2123 przez karolcia109
Replied by karolcia109 on topic O:Projekt- wybuch gazu
Witaj, co do projektu nie możesz się sugerować opinią innych ludzi bo tak naprawde wszystko zależ od osoby sprawdzającej pracę i nigdy nie wiesz czy trafisz w jej gust. Każda praca sprawdzana jest przez jedną osobę..Trzeba trzymać się schematu!!! :) Najważniejsza w pracy jest diagnoza ratownicza, postawienie prawidłowej diagnozy to połowa sukcesu ;)
Pozdrawiam karolcia109


Na stronie OKE Poznań opisane są przykładowe projekty, podany jest schemat według których trzeba pisać prace, tego się trzymać, przelać wiedzę na papier i dyplom zdany. :P

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • ratownik8107
  • ratownik8107 Avatar
  • Wylogowany
  • Aktywny
  • Aktywny
  • świadomość życia:-)
Więcej
2009/06/08 13:42 #2126 przez ratownik8107
Replied by ratownik8107 on topic O:Projekt- wybuch gazu
no właśnie co do egzaminu ja również pisze egzamin w poniedziałek i czwartek no i zobaczymy co z tego nam wsystkim wyjdzie a co do projektów to trzeba pisać wszystko co ślina na język przyniesie tak jak w ocenie sytuacji - praktycznie trzeba przepisać wszystko z 2ptk. oraz diagnoza trzeba wypisać praktycznie wszystkie parametry przynajmniej 3, RR HR oddech saturacja itp. wiem jak dla mnie jest to dziwne ale są właśnie takie porypane klucze :S

Tomaszko:-) dobry ratownik to żywy ratownik.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • ratownik8107
  • ratownik8107 Avatar
  • Wylogowany
  • Aktywny
  • Aktywny
  • świadomość życia:-)
Więcej
2009/06/08 13:50 #2127 przez ratownik8107
Replied by ratownik8107 on topic O: Projekt- wybuch gazu
hej ale moim zdaniem to powinnaś zacząć plan działań od stanu świadomości AVPU i od ABC :-) oraz jeszcze dodaj zapwenienie komfort psychiczny i termiczny za to są też ptk :-)

Tomaszko:-) dobry ratownik to żywy ratownik.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • karolcia109
  • karolcia109 Avatar
  • Gość
  • Gość
2009/06/08 14:52 #2129 przez karolcia109
Replied by karolcia109 on topic O:Projekt - amputacja
Witam, i tu się z Tobą nie zgodzę co do diagnozy ratowniczej, nie w każdym przypadku należy tylko wypisać parametry...Musisz postawić dokładną diagnozę ratowniczą.. ;) Ja pisałam projekt w styczniu i w przypadku jednego poszkodowanego diagnozą ratowniczą była amputacja lewego lub prawego podudzia...Macie dokładnie opisane przykładowe projekty na OKE POZNAŃ..Tam jest napisane co w danym punkcie trzeba napisać z komentarzem osoby egzaminacyjnej.....Jak zaczniesz pisać to co ślina na język przyniesie to życzę szczęścia i powodzenia :S
Pozdrawiam karolcia109

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Ania82ricko1stmangus
Czas generowania strony: 0.303 s.

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

    • arekpawel3 Avatar
    • Opinie na temat nowego kierunku studiów podyplomow...
    • Witajcie,prowadzę obecnie projekt badawczy, którego celem jest określić zapotrzebowanie na nowy kierunek studiów- fizjolog sportowy. Uczelnia poprosiła o zebranie wypowiedzi także od ratowników medycznych. Otóż ratownicy posiadają wiedzę nt fizjologii organizmu, a być może w tym gronie są osoby interesujące się sportem lub chcące pogłębiać wiedzę w tym zakresie.W związku z tym zwracam się z prośbą o podzielenie się...
    • W Edukacja, doskonalenie zawodowe / Uczelnie medyczne
    • 2023/12/05 09:41
    • ladybird23 Avatar
    • uprawnienia
    • Witam, mam pytanie dotyczące uprawnień. Otóż, jeśli ktoś skończył ratownictwo ponad 13 lat temu, nigdy nie pracował w zawodzie ratownika, zmienił zupełnie branżę, nie przechodził żadnych przeszkoleń w temacie ratownictwa itd to czy może np prowadzić kursy pierwszej pomocy, zabezpieczać imorezy jako ratownik? Będąc na etacie w zupełnie innej branży i nie mając zatrudnienia w żadnej placówce zdrowia itd
    • W Państwowe Ratownictwo Medyczne / Dyskusja ogólna (PRM)
    • 2023/10/30 12:39
    • Macias Avatar
    • Ratownik nie aktywny zawodowo
    • Podepnę się pod temat. Uzyskałem prawo do wykonywania zawodu w 2015 roku i od tamtej pory czynnie nie pracowałem w zawodzie za wyjątkiem pandemii, gdzie pobierałem próbki od pacjentów w mobilnym zespole. Teraz zastanawiam się nad powrotem do zawodu. Jak ugryźć temat? Czytałem, że potrzebny jest kurs trwający 6 miesięcy. Wiecie może jak ugryźć temat? 
    • W Ratownictwo Medyczne / Kwalifikowana PP, Pierwsza Pomoc
    • 2023/10/13 21:31
    • MichałS97 Avatar
    • Staż na bloku ?
    • Witam Myślałem ostatnio nad miejsce w którym moglbym się porządnie nauczyć intubacji. Stąd pytanie czy ma ktoś doświadczenie w pracy/stażu na bloku? Czy jest to wogóle możliwe dla rm ? Z góry dziękuję za odpowiedź 
    • W Medycyna Ratunkowa / Medyczne czynności ratunkowe
    • 2023/09/17 21:29

Więcej tematów »

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account