zadanie praktyczne na egzaminie

Więcej
2011/06/18 09:21 #6067 przez Maciej S.
Replied by Maciej S. on topic O:zadanie praktyczne na egzaminie

Wyczytałem, że morfina jest ABSOLUTNIE przeciwwskazana w III trymestrze ciąży


Nie jest. Wskazaniem do podania morfiny w III trymestrze (jak i w całej ciąży) jest ból niemożliwy do uśmierzenia innymi lekami. Opioid w takim wypadku to lepszy pomysł niż NLPZ - wystarczy sięgnąć do odpowiedniej literatury.

Paracetamol jest rzeczywiście najbezpieczniejszy, ale raczej niewiele pomoże ;)

Ja np. nie napisałem o podejrzeniu odklejenia się łożyska, ponieważ równie dobrze mogła pęknąć macica (boli tylko w momencie urazu, a tego momentu Pani nie pamięta, bo była nieprzytomna! W jej brzuszku mogło się wydarzyć właściwie wszystko więc ująłem to jako "uraz wewnętrzny", choć chyba lepiej brzmiałoby "wielonarządowy". To, że nie krwawi z dróg rodnych, nie znaczy że nie "lunie" za chwilę


Boli nie tylko w chwili urazu - niektórzy nawet na podstawie charakteru bólu starają się różnicować pęknięcie i odklejenie (ból uciskowy vs kłujący). W większości przypadków odklejenia krwawienie jednak jest tyle, że dość mierne. Chlustania bym się nie spodziewał ;)

Słyszałem też, że punkty będą odejmowane i to całkiem ich sporo. Obym się mylił!!! Pozdrawiam wszystkich. I tych zestresowanych i tych trochę zbyt pewnych siebie!


Powtarzanie takich plotek nikomu nie pomaga. Cały ten egzamin i jego sprawdzanie nie jest nastawione na uwalenie jak największej ilości osób.
Zdają nawet osoby, które napisały tak idiotyczne rzeczy, że nie powinny pracować w ratownictwie medycznym - po prostu uratował je klucz.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2011/06/18 10:24 #6068 przez legio
Replied by legio on topic O:zadanie praktyczne na egzaminie
Jeżeli morfina wskazana jest w przypadku bólu, którego nie da się uśmierzyć innymi środkami, to jakimi? Perfalgan to nic innego jak Paracetamol w postaci wlewu. A więc jakimi, skoro podobno niewiele pomaga! Myślę, że JEDNORAZOWA dawka Ketoprofenu nie uśmierci płodu, nie zamknie przewodu Botala, a po prostu uśmierzy ból urazowy po złamaniu. Ktoś napisał, że za podanie Ketoprofenu jest prokurator!!! NIC BARDZIEJ MYLNEGO!!! PROKURATOR INTERESUJE SIĘ EWENTUALNYMI SKUTKAMI PODANIA LEKU, A NIE LEKIEM! Dalej sądzę, że K.jest lepszym, choć nie obarczonym ryzykiem wyjściem! A co sądzicie o priorytetach?! Jechaliście do matki czy do płodu? Mam już od tego wszystkiego zamęt w głowie. BŁĄD KRYTYCZNY polega chyba na postępowaniu mogącemu zaszkodzić poszkodowanemu. Nie widzę takiego. No może położenie poszkodowanej na brzuchu z jednoczesnym wykręceniem złamanej ręki i zatkaniem dróg oddechowych!!! :lol:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2011/06/18 11:13 #6070 przez Maciej S.
Replied by Maciej S. on topic O:zadanie praktyczne na egzaminie

Jeżeli morfina wskazana jest w przypadku bólu, którego nie da się uśmierzyć innymi środkami, to jakimi?


Parę leków przeciwbólowych, które można zastosować w ciąży się jeszcze znajdzie - ot chociażby tramadol czy petydyna. Niektórzy w III trymestrze podają jeszcze pyralginę (częstsze występowanie guza Wilmsa stwierdzono tylko przy jej długotrwałym stosowaniu).

Inna rzecz - na liście leków, które może podać ratownik mamy paracetamol, ketoprofen i morfinę. W przypadku gdy paracetamol może okazać się za słaby trzeba wybrać jeden z tych dwóch. Ponieważ ketoprofen jest bezwzględnie przeciwwskazany w III trymestrze wybór pada na morfinę.

Myślę, że JEDNORAZOWA dawka Ketoprofenu nie uśmierci płodu, nie zamknie przewodu Botala, a po prostu uśmierzy ból urazowy po złamaniu.


Dane literaturowe mówią niestety co innego ;) Poza tym nie zapominaj o innych skutkach stosowania NLPZtów - wspomniałem o przewodzie Botalla, bo o nim się najczęściej mówi. NLPZty (inne inhibitory syntezy prostaglandyn też) mają też inne skutki uboczne, które potęgują się u ciężarnych.

ChPL jest w tej kwestii jasny i nie ma co z nim polemizować.

Co do prokuratora - jeśli coś się stanie rodzącej i zostanie powołany biegły to na pewno zwróci uwagę na podanie ketoprofenu w III trymestrze ;] Zwłaszcza, że literatura jest w tym temacie jednoznaczna.

Dalej sądzę, że K.jest lepszym, choć nie obarczonym ryzykiem wyjściem!


Zajrzyj jednak do ChPL może zmienisz zdanie. Swoją drogą sądy w takich kwestiach powinny się opierać na aktualnej wiedzy medycznej.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2011/06/18 11:49 #6071 przez Neeva
Replied by Neeva on topic O:zadanie praktyczne na egzaminie
re up:
Tak odnosnie p/bolowych lekow to na projekcie ktory kilkanascie stron wczesniej dawalam (zdjecia) w wykazie lekow byl jeszcze Naloxon.


edit:
Widze, ze nie wszyscy hm zrozumieli, jedynie Maciej S. odebral tego posta prawidlowo :)
To tak apropo "sprzeczki" ketonal czy morfina, w razie w mozna zniesc jej dzialanie.

Wszystko jest trucizną, to tylko kwestia dawki...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2011/06/18 11:57 #6072 przez PRPiotr
Replied by PRPiotr on topic O:zadanie praktyczne na egzaminie
Mam pytanie czy jak komuś brakowałoby 3-4pkt to mogą wziąsć pod uwagę np super napisany test czy tego nie licząa? czy wcześniej przed sierpniem moze ktos miec przecieki co w danym projekcie było najważniejsze albo ile pkt na 100% się składa ? bo przeciez niedługo zaczną sprawdzać...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2011/06/18 12:17 #6074 przez Maciej S.
Replied by Maciej S. on topic O:zadanie praktyczne na egzaminie

Tak odnosnie p/bolowych lekow to na projekcie ktory kilkanascie stron wczesniej dawalam (zdjecia) w wykazie lekow byl jeszcze Naloxon.


Jeśli ktoś przesadzi z morfiną może się rzeczywiście przydać. W pozostałych wypadkach na nic się tu nie zda. Oczywiscie jego podanie zniesie efekt przeciwbólowy morfiny.

Mam pytanie czy jak komuś brakowałoby 3-4pkt to mogą wziąsć pod uwagę np super napisany test czy tego nie licząa?


To nie ma żadnego znaczenia, egzaminator sprawdzając Twoją pracę nie wie na ile napisałeś test. Zresztą możliwości manewru przy tak ułożonych kluczach są małe.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Ania82ricko1stmangus
Czas generowania strony: 0.232 s.

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

    • arekpawel3 Avatar
    • Opinie na temat nowego kierunku studiów podyplomow...
    • Witajcie,prowadzę obecnie projekt badawczy, którego celem jest określić zapotrzebowanie na nowy kierunek studiów- fizjolog sportowy. Uczelnia poprosiła o zebranie wypowiedzi także od ratowników medycznych. Otóż ratownicy posiadają wiedzę nt fizjologii organizmu, a być może w tym gronie są osoby interesujące się sportem lub chcące pogłębiać wiedzę w tym zakresie.W związku z tym zwracam się z prośbą o podzielenie się...
    • W Edukacja, doskonalenie zawodowe / Uczelnie medyczne
    • 2023/12/05 09:41
    • ladybird23 Avatar
    • uprawnienia
    • Witam, mam pytanie dotyczące uprawnień. Otóż, jeśli ktoś skończył ratownictwo ponad 13 lat temu, nigdy nie pracował w zawodzie ratownika, zmienił zupełnie branżę, nie przechodził żadnych przeszkoleń w temacie ratownictwa itd to czy może np prowadzić kursy pierwszej pomocy, zabezpieczać imorezy jako ratownik? Będąc na etacie w zupełnie innej branży i nie mając zatrudnienia w żadnej placówce zdrowia itd
    • W Państwowe Ratownictwo Medyczne / Dyskusja ogólna (PRM)
    • 2023/10/30 12:39
    • Macias Avatar
    • Ratownik nie aktywny zawodowo
    • Podepnę się pod temat. Uzyskałem prawo do wykonywania zawodu w 2015 roku i od tamtej pory czynnie nie pracowałem w zawodzie za wyjątkiem pandemii, gdzie pobierałem próbki od pacjentów w mobilnym zespole. Teraz zastanawiam się nad powrotem do zawodu. Jak ugryźć temat? Czytałem, że potrzebny jest kurs trwający 6 miesięcy. Wiecie może jak ugryźć temat? 
    • W Ratownictwo Medyczne / Kwalifikowana PP, Pierwsza Pomoc
    • 2023/10/13 21:31
    • MichałS97 Avatar
    • Staż na bloku ?
    • Witam Myślałem ostatnio nad miejsce w którym moglbym się porządnie nauczyć intubacji. Stąd pytanie czy ma ktoś doświadczenie w pracy/stażu na bloku? Czy jest to wogóle możliwe dla rm ? Z góry dziękuję za odpowiedź 
    • W Medycyna Ratunkowa / Medyczne czynności ratunkowe
    • 2023/09/17 21:29

Więcej tematów »

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account