Intubacja, a alternatywne metody drożność dróg oddechowych.

Więcej
2012/12/07 20:53 #8486 przez tomek0612
Moim zdaniem intubacja była, jest i będzie jedyną 100% metodą drożności dróg oddechowych, zabezpieczającą pacjenta przed aspiracją np. treści pokarmowych. Fakt trzeba mieć w tym wprawę, aby zrobić to dobrze. Co do alternatyw to bardzo dobrze, że są dostępne tego nie neguję.
Miałbym taką prośbę do Macieja S. po twoich postach wnioskuję, że masz duży zakres wiedzy z zakresu intensywnej terapii pewnie na co dzień masz z tym styczność. Pomóż proszę odpowiedzieć na pytanie jak się ma zastosowanie alternatywnych metod udrażniania dróg oddechowych do respiratoterapii.??? Czy jest możliwe zastosowanie dodatnich ciśnień końcowowydechowych (PEEP)??? Np. u pacjenta z masywnym obrzękiem płuc????
Czy stosując maskę LMA, zabezpieczymy pacjenta w 100% przed aspiracją treści pokarmowej, lub przy urazie twarzoczaszki przed potokami krwi spływającej po tylnej ścianie gardła w kierunku dróg oddechowych????

Z góry dzięki Ci za fachową odpowiedź anestyzjologa. Myślę, że nie tylko mnie to zainteresuje.
Pozdrawiam
tomek0612

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2012/12/08 17:01 #8495 przez Maciej S.

Co do alternatyw to bardzo dobrze, że są dostępne tego nie neguję.


Alternatywy powstały dla osób, które nie mają wprawy w intubacji, konieczne okazało się opracowanie czegoś co udrażnia drogi oddechowe, a jednocześnie łatwo się wprowadza. Są też użyteczne w przypadkach gdy występują problemy z intubacją - ich celem w tym wypadku jest zapewnienie podtrzymania wentylacji i utlenowania do momentu poprawnej intubacji.

Odnośnie maski LMA:
w tej chwili mamy kilka modeli różnicących się budową - oprócz klasycznej LMA (CLMA) mamy też modele udoskonalone takie jak ProSeal LMA i Supreme LMA wyposażone w zgłębnik żołądkowy i umożliwiające jego odbarczenie.

Stosuje się ją do zabezpieczenia dróg oddechowych w sytuacji gdy występują kłopoty z intubacją. Oprócz tego jest ona stosowana w czasie krótkich znieczuleń ogólnych - także tych, w których używa się wentylacji zastępczej. Obecnie mówi się o tym, że nie powinno się ich stosować w zabiegach dłuższych niż dwugodzinne. W respiratoroterapii w ramach OIT podstawą jest jednak intubacja, a następnie tracheo w przypadku konieczności dłuższej wentylacji.

Czy jest możliwe zastosowanie dodatnich ciśnień końcowowydechowych (PEEP)??


w przypadku klasycznej maski się nie da, ProSeal daje taką możliwość.

Czy stosując maskę LMA, zabezpieczymy pacjenta w 100% przed aspiracją treści pokarmowej, lub przy urazie twarzoczaszki przed potokami krwi spływającej po tylnej ścianie gardła w kierunku dróg oddechowych????


Klasyczna maska krtaniowa nie zabezpiecza przed aspiracją treści pokarmowej. Kontrowersje dotyczą modelu Supreme - badania na zwłokach (robiono rezonans magnetyczny) pokazały, że daje ona pełne zabezpieczenie, ale nie jest to jeszcze do końca pewne.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.261 s.

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

  • Brak postów do publikacji.

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account