Captopril u dzieci

Więcej
2013/08/12 21:25 #9332 przez kotlet1711
Captopril u dzieci was created by kotlet1711
Witam. Z zapytaniem do wszystkich rat medów, czy kiedykolwiek ktoś stosował ten lek na zespole P?

Jak wiadomo, ustawa jasno mówi, że możemy podawać go w postaci 12,5 mg (tabletka, s.l.)

Przytoczę treść ulotki:

Dzieci i młodzież:

Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania kaptoprylu nie zostało w pełni ocenione. Stosowanie leku u dzieci i młodzieży zostanie rozpoczęte pod ścisłym nadzorem lekarza. Dawka początkowa wynosi 0,3mg/kg mc. W przypadku pacjentów wymagających szczególnych środków ostrożności (dzieci z zaburzeniami czynności nerek, wcześniaki, noworodki i niemowlęta, ponieważ ich czynność nerek jest inna niż u dzieci starszych i dorosłych) lekarz zaleci stosowanie dawki początkowej wynoszącej 0,15 mg/kg mc. Zazwyczaj kaptopryl jest podawany dzieciom 3 razy na dobę, ale dawkę i odstęp między dawkami lekarz określi indywidualnie w zależności od reakcji pacjenta.


Natomiast Polskie Towarzystwo Nadcisnienia Tętniczego:

U dzieci lek podaje się wyłącznie w przypadku nieskuteczności innych preparatów. Terapię należy rozpoczynać u noworodków od 0,05 do 0,1 mg/kg mc. podawanych jednorazowo, a w razie konieczności 3 razy w ciągu doby (co 8 h). Jednorazową dawkę można zwiększyć do 0,5 mg/kg mc. i podawać maksymalnie 4 razy w ciągu doby (co 6 h). U niemowląt i dzieci starszych stosuje się 0,3 mg/kg mc. podawanych jednorazowo. Dawkę tę można stopniowo zwiększyć do 3 mg/kg mc./d.


Sięgacie jakoś chętnie po ten lek?



jedyną rzeczą gorszą od utracenia rozumu, są próby jego odszukania..

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2013/08/13 15:57 - 2013/08/13 15:58 #9333 przez Maciej S.
Replied by Maciej S. on topic Odp: Captopril u dzieci

Jak wiadomo, ustawa jasno mówi, że możemy podawać go w postaci 12,5 mg (tabletka, s.l.)


Kaptoprilu nie powinno podawać się s.l.

Sięgacie jakoś chętnie po ten lek?


Praktycznie wcale, bo przypadki dzieci z nadciśnieniem wymagającym doraźnego leczenia w karetce jest jak na lekarstwo.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2013/08/14 05:41 #9336 przez mmmm
Replied by mmmm on topic Odp: Captopril u dzieci

"wiadomo, ustawa jasno mówi, że możemy podawać go w postaci 12,5 mg (tabletka, s.l.)"


ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA 1) z dnia 14 stycznia 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu medycznych czynności ratunkowych, które mogą być podejmowane przez ratownika medycznego mówi:
Captoprilum tabletki 12,5 mg
* Droga podania leków wymienionych w tabeli zgodna z drogą podania określoną w pozwoleniu na dopuszczenie do obrotu.

mmmmmmmmmmmmmmmmmmm

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2013/08/14 06:38 - 2013/08/14 06:49 #9337 przez kotlet1711
Replied by kotlet1711 on topic Odp: Captopril u dzieci

Lek ten, hamując jej powstawanie, doprowadza do rozszerzenia naczyń krwionośnych, zmniejszenia oporu naczyniowego i tym samym obniża ciśnienie. Jest preparatem dobrze tolerowanym. W przełomach nadciśnieniowych zalecane jest podawanie leku drogą podjęzykową, ponieważ wówczas Captopril działa szybko.


Informacja wg Serwisu Polskie Towarzystwo Nadcisnienia Tętniczego.

Wg ulotki leku, nie jest wspomniane czy podawać s.l., czy p.o.;
natomiast wg eMPendium jest podane p.o. i s.l.:

doraźne obniżanie ciśnienia (np. w przełomie nadciśnieniowym): 12,5-25 mg s.l., a następnie po uzyskaniu oczekiwanego efektu kontynuacja leczenia hipotensyjnego.



Chodzi mi też również o tą dawkę:

Dawka początkowa wynosi 0,3mg/kg mc


Przykładowo, dziecko lat 4, czyli waga 16 kg, 16x0,3 mg=4,8 mg.

Raczej nie jest się w stanie aż tak dokładnie podzielić tabletki, 6,25 mg to owszem można uzyskać, bo to pół tabletki.

Wg Macieja S:

Praktycznie wcale, bo przypadki dzieci z nadciśnieniem wymagającym doraźnego leczenia w karetce jest jak na lekarstwo.


Zgadzam się z tym.



jedyną rzeczą gorszą od utracenia rozumu, są próby jego odszukania..

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2013/08/14 19:22 #9339 przez Maciej S.
Replied by Maciej S. on topic Odp: Captopril u dzieci

Informacja wg Serwisu Polskie Towarzystwo Nadcisnienia Tętniczego.


Na dobrą sprawę takie zalecenie ma taką samą wartość prawną jak artykuł z "Pani Domu" czy "Chwili dla Ciebie".

W indeksach leków gdzieś tam na początku znajduje się zapis, że wszelkie decyzje terapeutyczne należy podejmować jedynie w oparciu o zarejestrowane materiały.
Owym materiałem jest Charakterystyka Produktu Leczniczego (ChPL) i ulotka sporządzona na podstawie ChPL. Charakterystyka jest sprawdzana przez odpowiednie służby i zatwierdzana przez MinZdraw.

Wg ulotki leku, nie jest wspomniane czy podawać s.l., czy p.o.;


Taka informacja nie jest potrzebna.

Postać leku opisana jako "tabletka" służy do podawania doustnego - tylko i wyłącznie. Pacjent ma to wziąć do buzi i połknąć. Lek zarejestrowany w takiej postaci nie może być podawany podjęzykowo, bo "tabletka" nie ma takiej rejestracji. Tak jest w przypadku Captoprilu, który ma jedynie rejestrację do podawania doustnego. Dlatego też w ulotce nie ma informacji o innej drodze podania.

Do podawania s.l. służy tabletka podjęzykowa. Jeśli jakiś lek jest zarejestrowany w takiej postaci to zarówno w ulotce jak i w ChPL jest to jasno wspomniane. Co więcej znajduje się tam informacja, że taką tabletkę należy włożyć pod język i poczekać aż się rozpuści.

Capto nie ma rejestracji do podawania podjęzykowego - wynika to z faktu, że takie podawanie ACEI zwiększa ryzyko powikłań. W dodatku captopril podany s.l. wcale nie działa szybciej niż ten podany doustnie - są na to odpowiednie badania.

Raczej nie jest się w stanie aż tak dokładnie podzielić tabletki, 6,25 mg to owszem można uzyskać, bo to pół tabletki.


Zawsze można przyjąć dawkę 0,5mg/kg. U dzieci zazwyczaj zapisuje się proszki dzielone - wykonuje je apteka. W sytuacji nagłej nikt się nie bawi w dzielenie tabletek.

Ostatnie dziecko, które miałem okazję wieźć karetką miało ciśnienie X/150 (górne przekraczało zakres aparatu) - dostało leki dożylne, bo podawania capto doustnie nie miałoby żadnego sensu. Zresztą podanie leków i tak niewiele pomogło, bo cała sytuacja skończyła się dializami.

Leczenie nadciśnienia u dzieci i dorosłych, zwłaszcza stanów nagłych i pilnych to temat rzeka. Niestety u nas ogranicza się ono często do capto s.l. Problem w tym, że takim pacjentom nie captopril jest potrzebny tylko leki, które przyjmują na co dzień.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2014/06/20 23:11 #10964 przez Nymeria
Replied by Nymeria on topic Odp: Captopril u dzieci
Witam Ratownicy:)
Trafiłam tu starając się znaleźć odpowiedź jaką dawkę Captoprilu się podaje i nadal nie wiem :huh: .... co do Dzieciaków troszkę się dowiedziałam, a co z dorosłymi?
Jeśli ktoś będzie uprzejmy podzielić się swoją wiedzą, to będę wdzięczna:)
Z góry dziękuję :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.276 s.

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

    • arekpawel3 Avatar
    • Opinie na temat nowego kierunku studiów podyplomow...
    • Witajcie,prowadzę obecnie projekt badawczy, którego celem jest określić zapotrzebowanie na nowy kierunek studiów- fizjolog sportowy. Uczelnia poprosiła o zebranie wypowiedzi także od ratowników medycznych. Otóż ratownicy posiadają wiedzę nt fizjologii organizmu, a być może w tym gronie są osoby interesujące się sportem lub chcące pogłębiać wiedzę w tym zakresie.W związku z tym zwracam się z prośbą o podzielenie się...
    • W Edukacja, doskonalenie zawodowe / Uczelnie medyczne
    • 2023/12/05 09:41
    • ladybird23 Avatar
    • uprawnienia
    • Witam, mam pytanie dotyczące uprawnień. Otóż, jeśli ktoś skończył ratownictwo ponad 13 lat temu, nigdy nie pracował w zawodzie ratownika, zmienił zupełnie branżę, nie przechodził żadnych przeszkoleń w temacie ratownictwa itd to czy może np prowadzić kursy pierwszej pomocy, zabezpieczać imorezy jako ratownik? Będąc na etacie w zupełnie innej branży i nie mając zatrudnienia w żadnej placówce zdrowia itd
    • W Państwowe Ratownictwo Medyczne / Dyskusja ogólna (PRM)
    • 2023/10/30 12:39
    • Macias Avatar
    • Ratownik nie aktywny zawodowo
    • Podepnę się pod temat. Uzyskałem prawo do wykonywania zawodu w 2015 roku i od tamtej pory czynnie nie pracowałem w zawodzie za wyjątkiem pandemii, gdzie pobierałem próbki od pacjentów w mobilnym zespole. Teraz zastanawiam się nad powrotem do zawodu. Jak ugryźć temat? Czytałem, że potrzebny jest kurs trwający 6 miesięcy. Wiecie może jak ugryźć temat? 
    • W Ratownictwo Medyczne / Kwalifikowana PP, Pierwsza Pomoc
    • 2023/10/13 21:31
    • MichałS97 Avatar
    • Staż na bloku ?
    • Witam Myślałem ostatnio nad miejsce w którym moglbym się porządnie nauczyć intubacji. Stąd pytanie czy ma ktoś doświadczenie w pracy/stażu na bloku? Czy jest to wogóle możliwe dla rm ? Z góry dziękuję za odpowiedź 
    • W Medycyna Ratunkowa / Medyczne czynności ratunkowe
    • 2023/09/17 21:29

Więcej tematów »

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account