Egzaminy 2012 - zadania, opinie, egzamin

Więcej
2012/06/21 15:50 #7824 przez marteczka
Replied by marteczka on topic Odp: Egzaminy 2012 - zadania, opinie, egzamin
Wiem, że N jest używana dla dzieci do 1rż :) dlatego też sie pokusiłam nie zaszkodziło napisać :)

Na załączonym zdjęciu ciężko się rozczytać, ale coś tam przeczytałam... Dziecko było w łóżeczku, więc raczej się nie zachłysło, ciała obcego również nie mogło połknąć bo niby co taki maluszek leżący w łóżeczku może chwycić. Poza tym dziecko 3-miesięczne się nie obraca, więc na pewno nic nie chwyciło z łóżeczka. Można podejrzewać tzw. śmierć łóżeczkową.
Nic nie pisze na temat tego jak daleko jest do szpitala, więc można wezwać S do pomocy i także tą karetką transportować dziecko do szpitala oczywiście w obecności matki. Maluszka oczywiście intubujemy.
N jest tutaj zbędna, ponieważ tam jest jedynie inkubator do transportu noworodków. Niemowle 3 miesięczne nie transportuje się w inkubatorze.

Pasiasty to Ty nie wiesz, że rytmu PEA NIE DEFIBRYLUJEMY??
Możesz przepisać z tego projektu objawy. Ze zdjęcia nie mogę się rozczytać.

Temat został zablokowany.
Więcej
2012/06/21 15:53 #7825 przez marteczka
Replied by marteczka on topic Odp: Egzaminy 2012 - zadania, opinie, egzamin

ZADANIE EGZAMINACYJNE 1 TURA NIEMOWLE

Dyspozytor pogotowia ratunkowego przyjął wezwanie do kobiety, która przez łzy wykrzyczała że jej 3 miesięczne córeczka nie oddycha i chyba nie żyje.
Na miejsce zdarzenia, do mieszkania w pobliżu stacji pogotowia ratunkowego, został wysłany, będący w dyspozycji, podstawowy zespół ratownictwa medycznego w składzie dwóch ratowników medycznych. Zespół ma zapewniony kontakt z dyżurującym lekarzem koordynatorem w CPR.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia ratownicy zastali matkę trzymającą na rękach ważące ok 5kg niemowlę. Kobieta do chwili przybycia pogotowia próbowała nie udolnie wentylować dziecko.
OPIS STANY NIEMOWLĘCIA
Nie wykazywało żadnych oznak życia:brak oddechu, tętno na tętnicy ramiennej niewyczuwalne, RR mi StO2 nieoznaczalne, źrenice szerokie niereagujące na światło, sinica centralna. GCS 3pkt, Na EKG = asystolia.
z wywiadu zebranego od matki ratownicy dowiedzieli się, ze kobieta jak co wieczór umyła, nakarmiła i ułożyła dziecko do snu. Doglądana przez nią córeczka spokojnie spała. Przed położeniem spać matka jeszcze raz zajrzała do dziecka i zauważyła, że ono nie oddycha. Zdenerwowana natychmiast wezwała pogotowie. W trakcie oczekiwania na pomoc wdmuchiwała powietrze do ust dziecka ale i tak zsiniało.
Ratownicy na miejscu zdarzenia podjęli działania adekwatne do stanu niemowlęcia. Po 8 min. (w 5 ocenie rytmu zgodnie z ALS) stwierdzono powrót akcji serca z wyczuwalnym tętnem 160ud/min, nie przywrócono oddechu (zaobserwowano pojedyncze oddechy)



TO ROZWIĄZANIE JAKIE WYPOCIŁAM PODCZAS EGZAMINU mam nadzieje ze na 75% :)
Diagnoza: NZK w mechanizmie asystolii. Podejrzenie zespołu nagłej śmierci niemowląt. Tachykardia

Leczenie:
w sumie 100 mikrogram adrenaliny i.v.
100ml NaCl0,9% i.v.

Od razu podjęcie RKO rozpoczynając od 5 wdechów a potem 15:2

dzieciaka zaintubowałam, ID=3 z mankietem uszczelniającym, respirator 100% tlen oddechy 20/min
Respirator podłączony nawet w momencie odzyskania tętna.
Nie używałam żadnych desek ani kołnierzy.

Najgorszy jest ten klucz :(
Temat został zablokowany.
Więcej
2012/06/21 15:54 - 2012/06/21 16:05 #7826 przez Emi

Dalem tak.
Diagnoza- obrzek pluc, wstrzas kardiogenny, zawal m.sercowego (OZW)
nie napisalem ze w mechanizmie PEA....;(
czy cala diagnoza jest juz 0pkt???
Dalem leki.
obrzek pluc- Furosemid 40-80mg iv
dalem Salbutamol 5mg w nebulizacji....
MONA 10-15l.min 100% O2 respirator juz po intubacji
RKO 30:2 1mg Adrenaliny i.v co 3--5min.
laduj jedz.....
Czy to moze cos dac????



Obawiam się, że za diagnozę możesz mieć 0 pkt, ponieważ nie odczytałeś EKG co praktycznie było podstawą do dalszego działania.
Bardzo Cię proszę jeśli możesz przepisz objawy tego pacjenta.
Temat został zablokowany.
Więcej
2012/06/21 15:57 - 2012/06/21 16:09 #7827 przez marteczka
Replied by marteczka on topic Odp: Egzaminy 2012 - zadania, opinie, egzamin
A od kiedy to podajemy FUROSEMID na obrzęk płuc?

Mnie również uczono, że na kardiogenny obrzek płuc podajemy Furosemid 40-60mg i.v. pod warunkiem, że mamy ciśnienie min 90mmHg :)
Temat został zablokowany.
Więcej
2012/06/21 16:01 #7828 przez Pasiasty
Replied by Pasiasty on topic Odp: Egzaminy 2012 - zadania, opinie, egzamin
Ja wiem... Tylko sam nie wiedzialem do konca jaki mechanizm... Ode mnie orly pisali DEFI :]
ja tylko RKO ; 60 letni mezczyzna od kilku lat leczy sie na nadcisnienie,zglasza zle samopoczucie, bol w klatce piersiowej i narastajaca dusznosc.
Po przybyciu na miejsce mezczyzna przytomny, niespokojny w pozycji polsiedzacej na lozku ciezko oddycha z wyraznym odglosem charczenia . Blady spocony wokol ust widoczne zasinienie. W jamie ustniej widoczna niewielka ilosc pienistej wydzieliny podbarwionej kriwa. Zrenice rowne,prawidlowo reagujace na swiatlo, skora blada spocona,
RR-160/10 mm Hg, HR-135/min oddech-30/min Saturacja 82%, GCS 13.
Po 15min pogorszenie stanu. brak tetna na szyjnej. RR nieoznaczalne. GCS-3pkt
Prosze ;)
jak wyzej. Dalem Furosemid 40-80mg
Salbutamol 5mg w nebulizacji..
MONA ...
RKO 30-2 1mg 1mg co 3-5min
intubacja podczas rko... 10-15l.min 100% O2.
500-1000ml iv plyny.
Co Wy na to???
Temat został zablokowany.
Więcej
2012/06/21 16:03 #7829 przez Emi

Furosemid stosuje się w leczeniu ostrej niewydolności lewokomorowej i spowodowanego przez nią, obrzęku płuc, a także zaostrzeniach przewlekłej niewydolności serca.

Temat został zablokowany.
Moderatorzy: Ania82ricko1stmangus
Czas generowania strony: 0.212 s.

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

    • arekpawel3 Avatar
    • Opinie na temat nowego kierunku studiów podyplomow...
    • Witajcie,prowadzę obecnie projekt badawczy, którego celem jest określić zapotrzebowanie na nowy kierunek studiów- fizjolog sportowy. Uczelnia poprosiła o zebranie wypowiedzi także od ratowników medycznych. Otóż ratownicy posiadają wiedzę nt fizjologii organizmu, a być może w tym gronie są osoby interesujące się sportem lub chcące pogłębiać wiedzę w tym zakresie.W związku z tym zwracam się z prośbą o podzielenie się...
    • W Edukacja, doskonalenie zawodowe / Uczelnie medyczne
    • 2023/12/05 09:41
    • ladybird23 Avatar
    • uprawnienia
    • Witam, mam pytanie dotyczące uprawnień. Otóż, jeśli ktoś skończył ratownictwo ponad 13 lat temu, nigdy nie pracował w zawodzie ratownika, zmienił zupełnie branżę, nie przechodził żadnych przeszkoleń w temacie ratownictwa itd to czy może np prowadzić kursy pierwszej pomocy, zabezpieczać imorezy jako ratownik? Będąc na etacie w zupełnie innej branży i nie mając zatrudnienia w żadnej placówce zdrowia itd
    • W Państwowe Ratownictwo Medyczne / Dyskusja ogólna (PRM)
    • 2023/10/30 12:39
    • Macias Avatar
    • Ratownik nie aktywny zawodowo
    • Podepnę się pod temat. Uzyskałem prawo do wykonywania zawodu w 2015 roku i od tamtej pory czynnie nie pracowałem w zawodzie za wyjątkiem pandemii, gdzie pobierałem próbki od pacjentów w mobilnym zespole. Teraz zastanawiam się nad powrotem do zawodu. Jak ugryźć temat? Czytałem, że potrzebny jest kurs trwający 6 miesięcy. Wiecie może jak ugryźć temat? 
    • W Ratownictwo Medyczne / Kwalifikowana PP, Pierwsza Pomoc
    • 2023/10/13 21:31
    • MichałS97 Avatar
    • Staż na bloku ?
    • Witam Myślałem ostatnio nad miejsce w którym moglbym się porządnie nauczyć intubacji. Stąd pytanie czy ma ktoś doświadczenie w pracy/stażu na bloku? Czy jest to wogóle możliwe dla rm ? Z góry dziękuję za odpowiedź 
    • W Medycyna Ratunkowa / Medyczne czynności ratunkowe
    • 2023/09/17 21:29

Więcej tematów »

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account