Egzaminy 2012 - zadania, opinie, egzamin

Więcej
2012/06/21 13:43 - 2012/06/21 14:24 #7810 przez marteczka
Replied by marteczka on topic Odp: Egzaminy 2012 - zadania, opinie, egzamin
skąd podejrzenie zachłyśnięcia rzecz jasna u niemowlaka ?

Jeżeli chodzi o ciężarną to według mnie morfina była by stosowniejsza. Do tego przecież Ketonal ma przeciwwskazania krwawienia i krwotoki a kobieta miała krwawienie z dróg rodnych. Nie wiem to tylko sugestia. Pamiętam, że nawet na zajęciach mieliśmy omawiany ten problem z ciężarną co dać jej przeciwbólowo u Nas stanęło na morfinie jeżeli już musimy coś podać. Jednak nigdy nie wiadomo co autor chciał aby napisać i co jest w kluczu.

ciekawe, bo ja też w zeszłym roku nie zdałem i również w ramach odwołania miałem wgląd do klucza w którym był podany ketoprofen. Nie przypominam sobie by była tam morfina.


Dziwne, ponieważ KETONALU nie wolno zażywać (stosować) w czasie ciąży (III trymestr) oraz podczas laktacji (karmienia piersią). Kobieta z tegorocznego projektu jest w 7 miesiącu ciąży, a więc jest w III trymesttze ciąży, więc KETOPROFENU podać jej NIE WOLNO

Ketoprofen jest przeciwwskazany w następujących przypadkach:
•rozpoznana nadwrażliwość na ketoprofen lub na którąkolwiek substancję pomocniczą produktu leczniczego,
•nadwrażliwość na produkty lecznicze o zbliżonym działaniu (niesteroidowe leki przeciwzapalne - NLPZ, np. kwas acetylosalicylowy), w tym astma aspirynowa występująca po zastosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych,
•czynna lub nawracająca choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy,
•ciężka niewydolność wątroby lub nerek,
•III trymestr ciąży i okres karmienia piersią
•ciężka niewydolność serca,
•czynne krwawienie, np. z przewodu pokarmowego lub naczyń mózgu.


W tym wypadku należałoby podać kobiecie morfinę, ale UWAGA bo może wystąpić zaburzenie ośrodka oddechowego.

Brawa dla osoby, która kobiete we wstrząsie anafilaktycznym z GCS 14 pkt zaczęła intubować :woohoo:

Dodam jeszcze od siebie, że niemowlakowi 3 miesięcznemu, ktore ma NZK w mechanizmie asystoli nie musimy zakładać kołnierza ortopedycznego (nawet takiego malutkiego nie ma), ponieważ nie jest to dziecko urazowe, a tymbardziej nie transportujemy dziecka na desce ortopedycznej. Możemy w ostateczności dziecko włożyć do PEDI-PACK'a, żeby dziecko usztywnić chociaż nie widzę w tym wypadku potrzeby.
Kobiety we wstrząsie anafilaktycznym także nie widzę potrzeby transportowania na desce a tym bardziej nie ma potrzeby zakładania jej kołnierza.



Pytanie mam jak transportujemy takiego malucha który jest pod respiratorem ? Ja również uważam, że nie było potrzeby stosować kołnierza i deski.

NIE PISZ KOLEJNEGO POSTA POD SWOIM POSTEM! TO NIE KOMUNIKATOR! PRZECZYTAJ REGULAMIN !
Administrator
Temat został zablokowany.
Więcej
2012/06/21 14:34 - 2012/06/21 14:35 #7813 przez Emi

Pytanie mam jak transportujemy takiego malucha który jest pod respiratorem ? Ja również uważam, że nie było potrzeby stosować kołnierza i deski.


A była jakaś zmianka w projekcie jakie jakie zespoły są do dyspozycji i jak daleko jest do szpitala od miejsca zdarzenia?

Jeśli jest daleko to mozna wezwać HEMS do dziecka, jeśli nie jest daleko to wystarczy S. Dziecko transportujemy w PEDI-PACK'u i dodatkowo przypinamy pasem noszowym.

Mógłby ktoś napisać, albo wkleić projekt z tym maluszkiem? Konkretnie zainteresowana jestem wywiadem z matką. Co było powodem NZK?
Temat został zablokowany.
Więcej
2012/06/21 15:15 #7814 przez Pasiasty
Replied by Pasiasty on topic Odp: Egzaminy 2012 - zadania, opinie, egzamin
Witam. Dzisiaj sie dopiero zarejestrowalem.
Ciekawi mnie czy ktos pisal egzamin 20.06.2012 w drugiej turze.
Chodzi mi o projekt z 60letnim mezczyzna.
Co napisaliscie. Jaka diagnoza. W jakim mechanizmie bylo NZK.
Jakie leki podaliscie.????
Zapraszam do wlaczenia sie rozmowy :]
Temat został zablokowany.
Więcej
2012/06/21 15:26 #7815 przez Emi
Diagnoza to zawał mięśnia sercowego i NZK w mechanizmie PEA.

Przy zawale schemat MONA się kłania czyli: morfina, tlen, nitrogliceryna, aspiryna.
PEA - adrenalina, tlen

Oczywiście pana intubujemy
Temat został zablokowany.
Więcej
2012/06/21 15:30 #7816 przez Pasiasty
Replied by Pasiasty on topic Odp: Egzaminy 2012 - zadania, opinie, egzamin
Przepraszam za jakosc.... Jaka diagnoza i moze czesc postepowania. Zapraszam do wypowiedzi. :]
Załączniki:
Temat został zablokowany.
Więcej
2012/06/21 15:30 #7817 przez marteczka
Replied by marteczka on topic Odp: Egzaminy 2012 - zadania, opinie, egzamin
Projekt jest już w załączniku wcześniej w wypowiedziach, powód NZK jest nie znany matka przed snem poszła spojrzeć na dziecko a te nie oddychało.
Czyli obowiązkowe było użycie pedi-packu :) nie dobrze :) szczerze powiedziawszy nie miałam zielonego pojęcia jak takiego malucha nie urazowego transportować i napisałam w projekcie, że transportuje je na noszach w asekuracji ratownika :) próbowałam wybrnąć, jednak widzę nieskutecznie

Pytanie mam jak transportujemy takiego malucha który jest pod respiratorem ? Ja również uważam, że nie było potrzeby stosować kołnierza i deski.


A była jakaś zmianka w projekcie jakie jakie zespoły są do dyspozycji i jak daleko jest do szpitala od miejsca zdarzenia?

Jeśli jest daleko to mozna wezwać HEMS do dziecka, jeśli nie jest daleko to wystarczy S. Dziecko transportujemy w PEDI-PACK'u i dodatkowo przypinamy pasem noszowym.

Mógłby ktoś napisać, albo wkleić projekt z tym maluszkiem? Konkretnie zainteresowana jestem wywiadem z matką. Co było powodem NZK?

Temat został zablokowany.
Moderatorzy: Ania82ricko1stmangus
Czas generowania strony: 0.427 s.

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

    • arekpawel3 Avatar
    • Opinie na temat nowego kierunku studiów podyplomow...
    • Witajcie,prowadzę obecnie projekt badawczy, którego celem jest określić zapotrzebowanie na nowy kierunek studiów- fizjolog sportowy. Uczelnia poprosiła o zebranie wypowiedzi także od ratowników medycznych. Otóż ratownicy posiadają wiedzę nt fizjologii organizmu, a być może w tym gronie są osoby interesujące się sportem lub chcące pogłębiać wiedzę w tym zakresie.W związku z tym zwracam się z prośbą o podzielenie się...
    • W Edukacja, doskonalenie zawodowe / Uczelnie medyczne
    • 2023/12/05 09:41
    • ladybird23 Avatar
    • uprawnienia
    • Witam, mam pytanie dotyczące uprawnień. Otóż, jeśli ktoś skończył ratownictwo ponad 13 lat temu, nigdy nie pracował w zawodzie ratownika, zmienił zupełnie branżę, nie przechodził żadnych przeszkoleń w temacie ratownictwa itd to czy może np prowadzić kursy pierwszej pomocy, zabezpieczać imorezy jako ratownik? Będąc na etacie w zupełnie innej branży i nie mając zatrudnienia w żadnej placówce zdrowia itd
    • W Państwowe Ratownictwo Medyczne / Dyskusja ogólna (PRM)
    • 2023/10/30 12:39
    • Macias Avatar
    • Ratownik nie aktywny zawodowo
    • Podepnę się pod temat. Uzyskałem prawo do wykonywania zawodu w 2015 roku i od tamtej pory czynnie nie pracowałem w zawodzie za wyjątkiem pandemii, gdzie pobierałem próbki od pacjentów w mobilnym zespole. Teraz zastanawiam się nad powrotem do zawodu. Jak ugryźć temat? Czytałem, że potrzebny jest kurs trwający 6 miesięcy. Wiecie może jak ugryźć temat? 
    • W Ratownictwo Medyczne / Kwalifikowana PP, Pierwsza Pomoc
    • 2023/10/13 21:31
    • MichałS97 Avatar
    • Staż na bloku ?
    • Witam Myślałem ostatnio nad miejsce w którym moglbym się porządnie nauczyć intubacji. Stąd pytanie czy ma ktoś doświadczenie w pracy/stażu na bloku? Czy jest to wogóle możliwe dla rm ? Z góry dziękuję za odpowiedź 
    • W Medycyna Ratunkowa / Medyczne czynności ratunkowe
    • 2023/09/17 21:29

Więcej tematów »

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account