Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zapewnienie podjęcia działań ratowniczych w czasie dojazdu poniżej kwadransa dla 80 proc. Polaków, modernizacja i optymalizacja wyposażenia technicznego i ratowniczych środków transportu, ścisła współpraca służb państwowych ze społecznymi organizacjami ratowniczymi, zwiększenie liczby lądowisk przyszpitalnych - to tylko niektóre z zakładanych celów Programu Ratownictwa i Ochrony Ludności na lata 2014 - 2020. Dokument został opublikowany w „Monitorze Polskim”.

Dokument zakłada m.in. poprawę efektywności działań ratowniczych na terenie całego kraju. Odnosi się to zarówno do działań realizowanych przez Państwową Straż Pożarną, jak również strażaków-ochotników, społeczne organizacje ratownicze (m.in. WOPR, GOPR, TOPR) oraz ratownictwo medyczne.

W Programie zaakcentowano konieczność opracowania rozwiązań technicznych, które wzmocnią bezpieczeństwo ratowników i zwiększą niezawodność wykorzystywanych przez nich urządzeń. Niezbędna przy tym jest modernizacja i optymalizacja wyposażenia technicznego. Do 2020 r. średni wiek pojazdów ratowniczo-gaśniczych ochotniczych straży pożarnych nie powinien przekraczać 15 lat (obecnie wynosi on 25 lat).

- W ramach poprawy sprawności ratownictwa, planowane jest pogłębianie współpracy społecznych organizacji ratowniczych, działających m.in. w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej, ratownictwa wodnego i górskiego z państwowymi służbami – mówi minister Teresa Piotrowska.

Powinno to przełożyć się na efektywniejsze wykorzystanie środków transportu, zwłaszcza gdy zachodzi potrzeba użycia helikoptera. Program przewiduje przy tym m.in. zwiększenie liczby lądowisk przyszpitalnych (z 102 do 250).

Celem usprawnień ma być również doskonalenie umiejętności ratowników, zarówno tych pracujących w państwowych służbach, jak i w organizacjach ochotniczych i społecznych. Ma w tym pomóc m.in. rozpowszechnienie szkoleń e-learningowych. Opierać się będą one o wiedzę ekspertów oraz doświadczenie ratowników, którzy brali udział w różnego rodzaju akcjach ratowniczych. Ośrodki szkoleniowe zostaną wyposażone w odpowiedni sprzęt komputerowy oraz symulatory do ćwiczeń praktycznych.

Ponadto, Program zakłada potrzebę usprawnienia systemu udzielania pierwszej pomocy. Jednym z jej elementów jest dążenie do standardu, według którego służby ratownicze docierałyby do 80 proc. obywateli w czasie poniżej 15 minut od momentu przyjęcia zgłoszenia. Obecnie takim standardem objętych jest 75 proc. Polaków.

Decyzją Rady Ministrów przedstawione cele i kierunki powinny być zrealizowane w sferze ratownictwa i ochrony ludności w latach 2014 - 2020. Najważniejsze cele Programu zostały już omówione z komendantami wojewódzkimi Państwowej Straży Pożarnej oraz przedstawicielami wydziałów bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego urzędów wojewódzkich. Zapoznały się również z nimi organizacje pozarządowe, które realizują zadania z zakresu ochrony ludności i ratownictwa.

Program Ratownictwa i Ochrony Ludności to pierwszy dokument, który tak kompleksowo opisuje problematykę działań ratowniczych, zarówno służb państwowych, jak i organizacji społecznych.

Program ten jest wspólnym przedsięwzięciem Ministrów: Spraw Wewnętrznych, Administracji i Cyfryzacji, Zdrowia i Obrony Narodowej. Obejmuje on kwestie wzajemnych relacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego (MSW), systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego (MZ) oraz systemu powiadamiania ratunkowego (MAiC). Instytucją koordynującą realizację programu będzie resort spraw wewnętrznych. Środki na realizację zadań pochodzić będą z budżetu państwa oraz funduszy unijnych.

Dokument został opublikowany w „Monitorze Polskim”.

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

koszyczek112
+15 #1 koszyczek112 2014-12-20 19:05
Tradycją stało się że ratownictwo medyczne jest traktowane jak zło konieczne ważne aby nakupić sprzętu dla PSP nie ważne czy potrzebny czy bedzie używany bo zawsze można jeszcze pogonić OSP skrucić czas samochodów do 15 lat a ile te samochody robiją rocznie kilometrów ?karetki pordzewiałe łatane wiele razy nie jednej licznik przeskoczył i jeżdzą nadal ale kogo to obchodzi jestem bardzo ciekaw ile przypada nowych karetek do nowych wozów dla PSP
Zgłoś administratorowi
marcin1975rm
+3 #2 marcin1975rm 2014-12-27 17:26
Stek bzdur, jeśli chodzi o ratownictwo medyczne. I trochę pobożnych życzeń. Minister zdrowia skalkuluje koszt funkcjonowania zespołu ratownictwa medycznego a później NFZ ogłosi przetarg i up...doli tą stawkę jak tylko się da. Jakiś pseudospecjalis ta wziął pewnie niemałe pieniądze za napisanie tego gniota. :sad:
Zgłoś administratorowi
OLO_XX_
-2 #3 OLO_XX_ 2015-07-16 04:33
Cytuję koszyczek112:
Tradycją stało się że ratownictwo medyczne ....

Co do karetek i wozów bojowych straży się nie wypowiadam,lecz czy to z reguły nie straż jest pierwszą na miejscu wypadku? Więc sprzęt jest jak najbardziej potrzebny a najbardziej wyszkolenie.Jak dla mnie strazaka kurs KPP to za mało i jeszcze recertyfikacja co 3 lata, powinni to robić max. co pół roku bo wiem sam po sobie ze wiedza po takim czsie umyka z głowy.Niestety komuś przyszło do głowy by zlikwidować policealne Szkoły ratownictwa-A po co? Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę. Rząd niech otworzy oczy za wczasu zanim będzie za późno,bo wcale nie trzeba licencjata by chcieć ratować ludzi - technik też potrafi jak tylko chce a nie każdy człowiek zdaje maturę a chciałby pomagać innym.Wytarczy popatrzeć na zachód tam wystarczy szkoła policealna by nadal móc się uczyć w zawodzie ratownika u nas w Polsce NIE! Będzie tak,że ratownictwo umrze śmiercią naturalną i wtedy będzie dopiero problem.
Zgłoś administratorowi
sheep
+3 #4 sheep 2015-07-16 08:40
a dlaczego są zwykle pierwsi? bo karetka zwykle jest jest na jakimś wyjeździe...
a psp zwykle wyjeżdża z koszar
kiedy pomyślą o umowach o pracę dla ratowników medycznych? o karetkach których drzwi nie trzeba zamykać z kopa, respiratorach które się nie wieszają... dotacjach na szkolenia, tak swoją drogą strażacy szkolą się za swoją własną kasę czy za państwową?
Zgłoś administratorowi
OLO_XX_
-2 #5 OLO_XX_ 2015-07-16 12:26
Dlaczego pierwsi? Bo wiem jak to jest np.w Andrychowie gdzie stacjonuje PSP i pogotowie z reguły wezwanie pierwsze przychodzi do straży a potem do pogotowia. Na temat pojazdów tez się nie wypowiadam bo jedne i drugie powinny być w 200% sprawne. Nie należę do PSP a OSP i wiem że bez OSP PSP była by niczym.Co do umów o pracę to faktycznie coś z tym rząd powinien zrobić w kwestii ratownictwa medycznego.Tak samo powinien moim zdaniem pozwolić uczyć się tym co chcą i chcieli by ratować lecz kłodą pod nogami jest to że bez matury nic nie wskóra. Rząd powinien przeprowadzić ankietę w sprawie szkół a nie likwidować bo tak im się podoba. Mieliśmy prezydenta po zawodowce i dało się teraz niestety by to nie przeszło -dlaczego? Bo liczy sie wyksztalcenie.P rzecież każdy ma takie samo prawo,wiec dlaczego je zmieniają pod siebie tak by prawo było dla wybranych?Popro stu chodzi mi o to że chesz podjąć nauke ale matura jest podstawą - ale do czego?
Zgłoś administratorowi
sheep
+2 #6 sheep 2015-07-17 13:11
...widzisz widać u nas bywa inaczej, oczywiście nie ma co uogólniać :-) , nie zastanawiałam się z jakiej formacji Jesteś, tylko się zastanawiam dlaczego jest taka różnica w traktowaniu... i z czego to wynika?, swoją drogą zawsze bardziej szanowałam i szanuję chłopaków z OSP, zasuwają 24/h i 365 dni w roku, pozdrawiam oczywiście i Ciebie :-)
Zgłoś administratorowi
OLO_XX_
0 #7 OLO_XX_ 2015-07-22 17:01
Sheep nie wiem z czego wynika takie traktowanie.To góra rządzi a nam zostało tylko czynić to co nam sumienie nakazuje.Oboje chcemy nieść pomoc lecz mi przekreslono możliwość dalszej edukacji w tym kierunku mimo iż wiem jakie warunki pracy by mnie czekały- a mówią wystarczy chcieć by moc a jednak tak nie jest.I z czego to wynika? Tak samo wiem że w co poniektórych jednostkach OSP zastęp ma płacone za wyjazd a u nas robimy to za bóg zapłać.Przynajm niej nikt mi nie zarzucić ze bogacę się na czyimś nieszczęściu.A w obecnej pracy już mi takie coś wypominali że zawsze mam jakąś lewą kasę-a to boli,chyba tez nie było by ci to obojętne? Robisz coś z własnej woli i w dobrej wierze do tego całkiem za darmo a tu cie podejrzewają o lewy zysk.I z czego to wynika ? Chyba z chciwości i tak samo jest na GÓRZE po co mam dać obojgu wystarczy jednemu a reszta będzie dla mnie. Ja uważam że właśnie tak to się odbywa.A dlaczego straży? Tego juz nie wiem.Rowniez pozdrawiam i liczę na dalszą wymianę zdań.☺
Zgłoś administratorowi
sheep
+2 #8 sheep 2015-07-23 09:30
myślę że jednym z powodów może być to że straż pożarna jest dużo starszą formacją, choć nie jest to fajne... winniśmy działać jak palce jednej ręki a jedni patrzą na drugich "spod byka" , brak podziałów w warunkach pracy było by z pewnością pomocne, ostatnio gadałam z dowódcą OSP z podwarszawskich miejscowości i powiedział że PSP traktuje ich gorzej "przynieś to przynieś tamto" takie popierdółki, eh.. a to wszystko powinno iść i drugą stronę, znaczy szacunku wzajemnego
Zgłoś administratorowi
OLO_XX_
0 #9 OLO_XX_ 2015-07-23 18:36
Ja zaś myślę że nie powinno być brane pod uwagę to która formacja starsza - oboje niosą pomoc - takie jest moje zdanie.
Co do PSP to chyba standard. Tak jak u mnie na wsi zawsze OSP jest pierwszą na miejscu a gdy PSP dojedzie to przzejmuje dowodzenie i wtedy jesteśmy od brudnej roboty.Ale co do wzajemnego szacunku poza tym nie mam zastrzeżeń.
Wracając do RATOWNICTWA to żałuję że nasze państwo przekreśliło mi możliwość nauki,bo wiem że ratownicy z pogotowia nieraz narazaja swoje zdrowie i życie by nieść pomoc podając leki w takiej sytuacji.Wiwm że pogotowie powinno przejąć takiego poszkodowanego od straży wtedy byłoby bez ryzyka ale za to ile straconego czasu na podanie leku? Nie mógłby tego leku podać strażak? Niestety ja po KPP mogę podać jedynie tlen.Moze uznasz że mam coś nie po kolei☺,ale nie jestem nieczuly na na czyjąś tragedię i stad mam żal do naszego państwa że zlikwidowali szkoły policealne na kierunku Ratownik Medyczny.
Zgłoś administratorowi
sheep
0 #10 sheep 2015-07-24 08:54
...cóż, studia zostają... i nie ma inaczej, ja jestem po policealnej i sobie chwalę wszystko było, wszystko do ogarnięcia...
Zgłoś administratorowi
www.
0 #11 www. 2015-08-08 22:38
Pięknie napisane.. trudno się nie zgodzić.
Zgłoś administratorowi

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account