Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

12 maja 2015 roku, dzisiaj mija 10 lat działalności Portalu Ratownik-med.pl. Wystartowaliśmy rok przed wejściem Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, w czasie gdy funkcjonowały karetki "W" wypadkowe i "R" reanimacyjne. W skład personelu karetki "R" wchodził lekarz, pielęgniarz bądź pielęgniarka, kierowca i ratownik medyczny często w roli sanitariusza. W karetce wypadkowej "W" pracował ratownik lub pielęgniarz i kierowca, chwilę później już tylko wykwalifikowany personel medyczny.

Tempo reform w tym okresie można określić jako imponujące. Proces przemian był bardzo zróżnicowany i był wprowadzany nawet po 2006 roku, czyli po wejściu Ustawy o PRM.  W wielu rejonach kraju przez wiele lat nadal funkcjonowały zespoły 4 i 3 osobowe, dzisiaj to już rzadkość.

Pierwsze próby stworzenia portalu miały miejsce już w marcu i kwietniu 2005 roku. Pomysł założenia strony poświęconej ratownictwu medycznemu, a głównie ratownikom medycznym zrodził się pod presją niestabilnej sytuacji zawodowej ratowników. Po 10 latach w kwestii zawodu ratownika medycznego nadal pozostaje wiele do zrobienia. W latach 2005 - 2006 roku w Polsce brakowało organizacji które reprezentowałyby nową grupę zawodową ratowników medycznych. Pojawiały się za to jak grzyby po deszczu uczelnie które kształciły rzesze bezrobotnych ratowników medycznych żyjących nadzieją podjęcia pracy zgodnej z kwalifikacjami. Każdy związany z ratownictwem uważnie śledził prace nad Ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Po wejściu Ustawy o PRM każda strona czy forum ratownicze cieszyło się wielkim zainteresowaniem. Podobnie było w przypadku naszego portalu, chociaż początki były trudne. Próbując stworzyć coś z niczego początkowo dysponowaliśmy marnym serwerem dołączanym do pakietu dawnej "neostrady 512", brakowało nam również profesjonalnej domeny. Pomimo wielu przeszkód realizowaliśmy z powodzeniem nasz pomysł na portal ratowniczy. Pierwsza domena miała nieco tajemnicze brzmienie: www.neoserver.neostrada.pl, później korzystaliśmy z www.ratownik-med.prv.pl.

Najbardziej przełomowy rok dla ratownictwa medycznego to 2006 rok. 12 października Prezydent Lech Kaczyński na podstawie art. 122 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej dokonał uroczystego podpisania długo wyczekiwanej Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Jedni na tą Ustawę oczekiwali inni byli pełni obaw, a zaraz po jej wejściu musieli podjąć naukę aby utrzymać swoje stanowiska pracy.

Począwszy od 1 stycznia 2007 roku Ratownicy Medyczni zostali ważnym ogniwem systemu ratownictwa medycznego w Polsce. System reguluje Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Czynności które może podejmować Ratownik Medyczny określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowego zakresu medycznych czynności ratunkowych. Pojawiły się nowe oznaczenia i składy zespołów wyjazdowych. Zespoły S z lekarzem i te które powodowały medialne poruszenie, zespoły P z ratownikami medycznymi ( bądź pielęgniarzami, pielęgniarkami ratunkowymi ) bez lekarza. Zespoły Podstawowe zyskały społeczną akceptacje. To co kiedyś wydawało się niemożliwe i budziło wiele kontrowersji dzisiaj jest codziennością.

W 2007 roku nasz serwis również przeszedł znaczącą przebudowę. Cała zawartość strony została przeniesiona na profesjonalny serwer, dzięki tej zmianie pojawiły się nowe możliwości dalszej rozbudowy. Zainstalowaliśmy i zaczęliśmy korzystać z systemu CMS, dzięki któremu znacząco uatrakcyjniliśmy możliwości portalu. Uruchomiliśmy nową działającą do dzisiaj domenę http://www.ratownik-med.pl a strona przyjęła nazwę: RATOWNICTWO MEDYCZNE - strona ratownika medycznego. Zaczęło funkcjonować długo oczekiwane forum, galeria fotografii z panelem użytkownika i komentarzami, uruchomiliśmy możliwość rejestracji użytkowników bezpośrednio w portalu. Na forum od początku najaktywniej moderowała Anna Zaradna "Ania82". Począwszy od października 2008 roku w dziale "Aktualności" pojawiają się systematycznie najnowsze doniesienia ze świata medycznego i ratowniczego. Prasę przeglądają administratorzy Karolina "karolcia109" i Piotr "dyspozytor" Bartniccy.

Podjęcie decyzji o prowadzeniu codziennego serwisu informacyjnego spowodowało gwałtowny wzrost użytkowników odwiedzających i rejestrujących się w portalu. Codziennie z myślą o Was drodzy użytkownicy przeglądamy dziesiątki serwisów w poszukiwaniu informacji które mogłyby Was zainteresować. Pojawiły się nowe komponenty, m.in. nowy komponent wiadomości do wymiany informacji pomiędzy zarejestrowanymi użytkownikami, pogaduchy czat ( tylko dla zarejestrowanych użytkowników ).

W 2009 roku nasz moderator Ricko1st wystąpił studiu Dzień Dobry TVN gdzie Pani Redaktor Anna Maruszeczko zajęła się tematem ratownictwa medycznego.

W 2010 roku uruchomiliśmy kolejny komponent który umożliwia każdemu z zarejestrowanych użytkowników stworzenie własnego profilu w naszym serwisie. Mając swój profil istnieje możliwość utworzenia własnej galerii, poprowadzenia mini bloga, dodawania wpisów w swoim i profilach innych użytkowników.

Wychodząc na przeciw wysokiej popularności portali społecznościowych w styczniu 2007 roku zarejestrowaliśmy nasz Facebook - owy profil portalu.

W 2012 roku ruszyliśmy z ogólnopolską akcją "KARETKI SĄ WSZĘDZIE ... PATRZ W LUSTERKO! Akcja ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem jaki pojawia się w naszej codziennej pracy ratowniczej.  Większość z Was ( osób związanych zawodowo z ratownictwem medycznym )  pewnie niejednokrotnie staje przed wielkim wyzwaniem jakim jest bezpieczne dotarcie do pacjentów w czasie jakim narzuca nam ustawodawca.

Dzięki naszemu zaangażowaniu i staraniom w rozpropagowaniu problemu jaki pojawia się na naszych drogach, naszą akcją zainteresowała się telewizja TVN TURBO. Już w styczniu 2012 roku w programie informacyjnego "Raport" wyemitowano materiał dotyczący akcji naszego portalu. Program został zrealizowany w SPZOZ Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu, dzięki uprzejmości Dyrektora stacji Pana Marka Jeremicza oraz zaangażowaniu naszego moderatora Tomasza Jarzębskiego "mangus".

Kolejne lata i kolejne modernizacje, skupiliśmy się na podwyższeniu poziomu bezpieczeństwa, uaktualniliśmy system CMS i jego komponenty. Powstała Galeria Filmów Ratowniczych gdzie udało nam się zgromadzić najpopularniejsze materiały filmowe. Udało nam się również stworzyć aplikację na smartfony Ratownik-med.pl_v.2.2.0.apk. Każdy po zainstalowaniu tej aplikacji w smartfonie z platformą systemową Android będzie mógł na bieżąco czytać aktualności z naszego portalu, oraz nowe posty z forum.

Wielokrotnie patronowaliśmy i patronujemy medialnie różnym wydarzeniom i inicjatywą z zakresu ratownictwa lub mające wpływ na poprawę bezpieczeństwa. Patronujemy najnowszym wydawnictwom książkowym i publikacjom medycznym. Więcej wydarzeń z życia portalu w dziale: "Aktualności z portalu".

Dzisiaj nasz portal codziennie odnotowuje kilka tysięcy odsłon, mamy profile w portalach:

Facebook.com

Twitter.com

Youtube.com

Na naszym forum jest ponad 800 tematów i ponad 10000 postów. W naszej galerii zgromadziliśmy około 5000 zdjęć, a w portalu zarejestrowało się ponad 4000 użytkowników.

Minęło 10 lat Portalu Ratownik-med.pl, zaprezentowaliśmy skrót najważniejszych wydarzeń z tego okresu. Dziękujemy bardzo, że byliście z nami i wierzymy, że nadal będziecie często tutaj zaglądali. Pragniemy podziękować wszystkim którzy od początku tworzyli z nami ten portal i tym którzy nadal z nami pozostają.

Redakcja Portalu Ratownik-med.pl

P.S. Jeszcze dzisiaj szczegóły jubileuszowego konkursu :)

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account