Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ma 60-70 lat, nadciśnienie tętnicze, od lat pali papierosy, może też mieć cukrzycę, podwyższony cholesterol i nadwagę, częściej jest mężczyzną - to statystyczny obraz Polaka, który dostaje zawału serca. "Portret" statystycznych zawałowców powstał w oparciu o dane zgromadzone przez Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Rocznie w Polsce do szpitala trafia 100 tys. pacjentów z zawałem. Nie wiadomo, ilu umiera w domu, zanim dotrze pomoc. W szpitalu umiera tylko ok. 4 proc., po roku nie żyje już ok. 14 proc. osób, które przeszły zawał. W ocenie lekarzy to m.in. efekt powielania błędów, które doprowadziły do pierwszego incydentu.

- Na zawał pracujemy od urodzenia - brak ruchu, palenie, jesteśmy grubi, nie leczymy nadciśnienia, z otyłości wynika nadciśnienie i cukrzyca, i robi się błędne koło  - powiedział śląski konsultant wojewódzki ds. kardiologii prof. Lech Poloński ze Śląskiego Centrum Chorób Serca (ŚCCS) w Zabrzu.
- Na część czynników, jak płeć czy wiek, nie mamy wpływu, ale na pewno warto rozpocząć te działania, które są w naszym zasięgu. Papierosy i golonka co drugi dzień to nie jest dobry kierunek dla naszego serca - dodał profesor.

"Portret" statystycznych zawałowców przygotował w oparciu o dane z prowadzonego przy ŚCCS rejestru ostrych zespołów wieńcowych jego koordynator dr Marek Gierlotka.

- Mają między 60 a 70 lat, 60 proc. to mężczyźni, jedna czwarta chorych z zawałem ma cukrzycę, prawie 75-80 proc. ma nadciśnienie tętnicze, a prawie połowa ma zaburzenia gospodarki lipidowej czyli podwyższony cholesterol. Jedna czwarta jest otyła. Duży odsetek, prawie jedna czwarta - już kiedyś miała zabiegi angioplastyki, czyli udrażniania tętnic, 70- 80 proc. pali papierosy - wyliczał dr Gierlotka.

Więcej: rynekzdrowia.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

laurul59
-3 #1 laurul59 2013-03-20 21:48
na papierosach nie powinno byc napisane że zwieksza ryzyko zawalu serca tylko ze jest głownym sprawca zawału serca i podane statystyki choc zapewne i to by nie pomogło. Słyszałam w radiu ze mają na papierosach zrobic obrazki przedstaiwjące pluca palaczy, myśle ze to dobry pomysł moze amaorzy nie beda tak chetnie siegac
Zgłoś administratorowi
R05k
-3 #2 R05k 2013-03-21 10:30
Ja myślę że lepszym pomysłem jest ustanowienie ceny jednej paczki na poziomie 50zł i przymusowe leczenie palaczy w psychiatrykach z nałogu.
Zgłoś administratorowi
ww61
+1 #3 ww61 2013-03-21 15:22
RO5k,proponuję by idąc twoim tropem wszystko co wg tzw naukowców szkodzi zdrowiu było bardzo drogie.Np tłuszcz np-kostka masła 100zł,cukier 1 kg 150zł a słodycze podwyżka razy sto,wszystko co emituje toksyczne spaliny np węgiel 3000 za tonę,prąd elektryczny uzyskiwania ze spalania węgla razy 200,paliwo do aut razy sto i na koniec lekarstwa,które na jedno pomagają a na wiele szkodzą też razy 200.Wyśli więc twoją propozycję do żądnych podwyżek twórców budżetu państwa a dostaniesz nagrodę.Wszystk o szkodzi,nawet okazuje się niewłaściwa woda źródlana.Widzę, że poniosło cię w kierunku karania zwykłych zjadaczy chleba cenami za to,że mają własną wolę nawet kardiologów wychodzących co chwilę z gabinetu na papierosa z tym,że ich stać na wszystko
Zgłoś administratorowi
R05k
+1 #4 R05k 2013-03-21 19:44
ww61
Nie chodziło mi żeby wszystko co szkodliwe było bardzo drogie. Miałem na myśli tylko papierochy bo nie palę i jestem zdecydowanym przeciwnikiem palenia. A tacy lekarze co 5 minut latają na dymka, a sami zabraniają pacjentom są niewiarygodni i powinni być leczeni z nałogu w pierwszej kolejności.
Zgłoś administratorowi
ww61
0 #5 ww61 2013-03-21 20:08
Kolego R05k,sam doskonale wiesz,że życie ostatnio tak daje nam popalić wysokimi cenami i niskimi zarobkami co widać nie tylko w naszych kieszeniach ale w coraz skromniejszych odwiedzanych przez nas z racji profesji gospodarstwach domowych,szczeg ólnie boleśnie gdzie jest dużo dzieci,że wszelakie pomysły by uszczuplać nasz skromny budżet wręcz mnie drażnią.Oczywiś cie nie pochwalam wszelakich nałogów, nie zapominajmy jednak że każdy człowiek ma prawo decydować o stylu własnego życia mimo skutków swojej napewno świadomej woli
Zgłoś administratorowi
Darth Vader
+2 #6 Darth Vader 2013-03-22 10:14
Nie można nie palić ;-) Nie dość, że społeczeństwo zawiodło i wpływy z mandatów są o wiele niższe od zakładanych, to jeszcze chcecie Rostffskiego pozbawić wpływów z akcyzy papierosowej...
Zgłoś administratorowi

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account