POMOCY!!!PROBLEM W PRZELICZANIU DAWEK!!!!

Więcej
2012/03/27 21:09 - 2012/03/27 21:21 #7441 przez Olcia22.5
Witam wszystkich!Jestem uczennicą szkoły Ratowniczej, mam straszny problem w przeliczaniu dawek leku:
np.mamy takie zadania:
1. Adrenalina 300ug Iv
ilość ampułek 1
strzykawka 10
rozcieńcz Na Cl
wartość ? (x)
(w tym przypadku wartość = się 3ml)

mam to w zeszycie z lekcji ale nie wiem jak to obliczono i w ogóle tego nie rozumiem :angry:
przy czym podano nam wzór, który ma być pomocny w obliczaniu :
A-C
B-X
X=B*C/A (B POMNOZYĆ PRZEZ C, PODZIELONE PRZEZ A)

2. Clemastyna 1,5mg Iv
Ilość amp. 1
strzykawka 20
rozcieńcz Na Cl
wartość x
Była bym bardzo wdzięczna gdyby ktoś bardzo opisowo i dokładnie wytłumaczył mi jak to obliczać!Pozdrawiam :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2012/03/28 09:25 #7443 przez ww61
Zawsze należy zwrócić uwagę na ilość leku w ampułce i pamiętać,że stężenie 1% oznacza,że w 1 ml znajduje się 10mg leku.I tak na przykładzie adrenaliny 0,1% oznacza że mamy do czynienia z 1 mg.Jeśli rozcieńczymy lek którego w ampułce jest 1 cm sześcienny do 10 cm dodając 9 cm 0,9% NaCl oznaczać to będzie ze w uzyskanej 10 cm mieszance znajdować się będzie 1 mg czyli 1000 mikrogram leku.Dzieląc ten 1000 przez 10 bo tyle cm rozcieńczonego leku mamy w strzykawce dowiemy się,że w jednym cm w strzykawce znajduje się 100 mikrogram adrenaliny.
Clemastinum,którego w ampułce znajdują się 2 mg w 2 ml.Mamy go podać i.v. 1,5 mg mając do dyspozycji strzykawkę 20ml i 0,9% NaCl.
Jeśli owe 2 mg w 2 ml rozcieńczymy w 18 cm soli soli otrzymamy w 1 z 20 cm podobnie jak w wspomnianej wcześniej adrenalinie 100 mikrogram w 1 cm rozcieńczonego leku.Jeśli więc podamy pacjentowi 15 cm mnożąc je razy 100 mikrogram otrzymamy 1500 mikrogram czyli 1,5 mg.
Pamiętaj 1g=1000mg,1mg=1000 mikrogram stężenie 1%=10mg,10%=100mg,50%=500mg czyli 0,5g i tak dla przykładu 500 ml 5% glukozy oznacza 5% tzn 5x10mg=50 mg w cm sześciennym x 500ml=25000mg czyli oznacza to,że w kroplówce 500ml 5% izotonicznego roztworu glukozy znajduje się 25 gram czystej glukozy.A przy okazji-roztwór hipotoniczny to roztwór substancji,którego stężenie jest niższe niż to fizjologiczne w organizmie człowieka,roztwór izotoniczny jest roztworem fizjologicznym tzn,że takie stężenie substancji znajduje się w organizmie zdrowego człowieka np 0,9% NaCl ,5% glukoza, roztwór hipertoniczny oznacza roztwór substancji o stężeniu wyższym niż znajduje się ona w organizmie zdrowego człowieka.
Pozdrawiam
Za tę wiadomość podziękował(a): Olcia22.5

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2012/03/28 18:07 #7445 przez marcin1975rm
Replied by marcin1975rm on topic Odp: POMOCY!!!PROBLEM W PRZELICZANIU DAWEK!!!!
Sęk w tym, że Clemastin rozcieńcza się w proporcji 1:5

Wirtualnej intubacji zdecydowane nie!!!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2012/03/28 19:16 #7447 przez joanna.j23
Replied by joanna.j23 on topic Odp: POMOCY!!!PROBLEM W PRZELICZANIU DAWEK!!!!

Clemastin rozcieńcza się w proporcji 1:5

Rzeczywiście, tak jest podane na ulotce. Myślę jednak, że tego typu zadania mają raczej na celu zrozumienie i opanowanie umiejętności obliczania dawek. Zwłaszcza, że czasami sposób rozcieńczenia dostosowuje się do ilości leku, jaką należy podać, żeby po prostu było łatwiej policzyć.
Pozdrawiam

DOBRY RATOWNIK TO ŻYWY RATOWNIK

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2012/03/29 06:47 #7449 przez Olcia22.5
Replied by Olcia22.5 on topic Odp: POMOCY!!!PROBLEM W PRZELICZANIU DAWEK!!!!
Dzięki wielkie :):)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2012/03/29 10:08 #7450 przez ww61
Czy błędem jest podanie leku dożylnie w mniejszym niż podane w ulotce stężeniu?W mojej szkole uczyli,że błędem jest podanie leku o większym niż podane stężeniu.Masz Marcin rację,ale kierując się zdobytą wiedzą celowo nie zwróciłem na to uwagi.Ważne jest że w większym rozcieńczeniu podawane dawki są bardziej precyzyjne.Z drugiej zaś strony ciekaw jestem czy rozcieńczasz adrenalinę?
Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.310 s.

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

    • arekpawel3 Avatar
    • Opinie na temat nowego kierunku studiów podyplomow...
    • Witajcie,prowadzę obecnie projekt badawczy, którego celem jest określić zapotrzebowanie na nowy kierunek studiów- fizjolog sportowy. Uczelnia poprosiła o zebranie wypowiedzi także od ratowników medycznych. Otóż ratownicy posiadają wiedzę nt fizjologii organizmu, a być może w tym gronie są osoby interesujące się sportem lub chcące pogłębiać wiedzę w tym zakresie.W związku z tym zwracam się z prośbą o podzielenie się...
    • W Edukacja, doskonalenie zawodowe / Uczelnie medyczne
    • 2023/12/05 09:41
    • ladybird23 Avatar
    • uprawnienia
    • Witam, mam pytanie dotyczące uprawnień. Otóż, jeśli ktoś skończył ratownictwo ponad 13 lat temu, nigdy nie pracował w zawodzie ratownika, zmienił zupełnie branżę, nie przechodził żadnych przeszkoleń w temacie ratownictwa itd to czy może np prowadzić kursy pierwszej pomocy, zabezpieczać imorezy jako ratownik? Będąc na etacie w zupełnie innej branży i nie mając zatrudnienia w żadnej placówce zdrowia itd
    • W Państwowe Ratownictwo Medyczne / Dyskusja ogólna (PRM)
    • 2023/10/30 12:39
    • Macias Avatar
    • Ratownik nie aktywny zawodowo
    • Podepnę się pod temat. Uzyskałem prawo do wykonywania zawodu w 2015 roku i od tamtej pory czynnie nie pracowałem w zawodzie za wyjątkiem pandemii, gdzie pobierałem próbki od pacjentów w mobilnym zespole. Teraz zastanawiam się nad powrotem do zawodu. Jak ugryźć temat? Czytałem, że potrzebny jest kurs trwający 6 miesięcy. Wiecie może jak ugryźć temat? 
    • W Ratownictwo Medyczne / Kwalifikowana PP, Pierwsza Pomoc
    • 2023/10/13 21:31
    • MichałS97 Avatar
    • Staż na bloku ?
    • Witam Myślałem ostatnio nad miejsce w którym moglbym się porządnie nauczyć intubacji. Stąd pytanie czy ma ktoś doświadczenie w pracy/stażu na bloku? Czy jest to wogóle możliwe dla rm ? Z góry dziękuję za odpowiedź 
    • W Medycyna Ratunkowa / Medyczne czynności ratunkowe
    • 2023/09/17 21:29

Więcej tematów »

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account