POMOCY!!!PROBLEM W PRZELICZANIU DAWEK!!!!

Więcej
2012/03/29 15:13 #7451 przez marcin1975rm
Replied by marcin1975rm on topic Odp: POMOCY!!!PROBLEM W PRZELICZANIU DAWEK!!!!

Z drugiej zaś strony ciekaw jestem czy rozcieńczasz adrenalinę?

Ależ oczywiście!!!

Wirtualnej intubacji zdecydowane nie!!!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2012/03/30 16:24 #7453 przez ww61
Lubię z Tobą Marcin polemizować na każdy temat.Uważam,że te dyskusje są bardzo konstruktywne.Cieszy mnie zawsze kiedy młodsi potencjalni lub stażem czy sympatycy ratownictwa zadają pytania bo teorie poparte praktyką są pożądaną w tym zawodzie wartością.Pomaga to bardzo bo sam kiedyś pytałem.Ratujemy człowieka by mógł żyć dalej i robimy to w taki sposób by nie szkodzić np naczyniom krwionośnym,którym nie są obojętne stężenia podawanych leków oraz czas ich podawania.
Pozdrawiam ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2012/03/31 09:03 #7454 przez marcin1975rm
Replied by marcin1975rm on topic Odp: POMOCY!!!PROBLEM W PRZELICZANIU DAWEK!!!!

...i robimy to w taki sposób by nie szkodzić np naczyniom krwionośnym,którym nie są obojętne stężenia podawanych leków oraz czas ich podawania.

O czym szczególnie warto pamiętać podając np. Ketoprofen ;)

Wirtualnej intubacji zdecydowane nie!!!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2012/05/12 12:51 - 2012/05/12 13:30 #7578 przez Radek

Sęk w tym, że Clemastin rozcieńcza się w proporcji 1:5


Czy mógłby mi Pan wytłumaczyć dosłownie jak "małpie" jak się rozcieńcza np. w/w lek w takich proporcjach ? Jezeli słyszę na zajęciach ze mam cos rozcienczyc pieciokrotnie, albo w proporcji 1:5 (co jest tym samym), to zaczynam sie pocic. Nauczyciela pytalem kilkukrotnie, ale on za bardzo mi miesza w glowie i zawsze czuje w takich sytuacjach ze lepiej bylo nie pytac, bo mam jeszcze wiekszy metlik. Prosze.

Albo na przykład w 2 ml ampułce jest 300 mg, a ja mam z tego komus podac np. 125 mg, jak to wykonac ? Musze to wiedziec, nie moge po skonczeniu szkoly miec wciaz z tym problemy. A jeszcze gorzej z przeliczeniem penicyliny, np. penicylina 1 200 000 j.m. do ktorej dodajemy 5ml NaCl, mamy podac 600 000j.m. Czy mozna to jakos przeliczyc na mg albo na mcg ? Szukam w internecie jakichs tabeli przelicznikow, ale nie trafilem na nic konkretnego. Czy dalby Pan rade mi to wyjasnic ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2012/05/12 20:25 - 2012/05/12 20:29 #7580 przez joanna.j23
Replied by joanna.j23 on topic Odp: POMOCY!!!PROBLEM W PRZELICZANIU DAWEK!!!!
Witam
Podobno najlepiej "jak małpie" rozcieńczanie i stężenia tłumaczyć na przykładzie alkoholu :evil:
Jeśli masz jedną szklankę czystego spirytusu (dla uproszczenia przyjmujemy, że czysty spisytus ma 100%) i masz go rozcieńczyć w stosunku 1:5, to do tej jednej szklanki sprytu dodasz 4 szklanki wody. W ten sposób uzyskujesz 5 szklanek "damskiego" 20% alkoholu. 1:5, bo z jednej szklanki zrobiliśmy 5 szklanek. 20% dlatego, że 100% podzieliło nam się przez 5.

w 2 ml ampułce jest 300 mg, podac np. 125 mg

O wiele prościej by było, gdybyś miał podać 150 mg. Połowa zawartości (mg) to połowa objętości (ml). Wtedy byś podał 1 ml.
No ale gdybym miała z takiego leku podać dokładnie 125 mg, do tych 2 ml dobrałabym 10 ml rozpuszczalnika. W ten sposób by było 12 ml. Tylko po to, żeby móc podać z dokładnościa do 25 mg. Jeśli 300 mg podzielimy przez 25 mg to wyjdzie 12. W ten sposób w każdym ml mamy 25 mg. Żeby podać 125 mg, trzeba dać 5 ml roztworu.
Jeżli chodzi o penicylinę - połowa zawartości, to połowa objętości. Niezależnie od tego, czy jest po podane w gramach, miligramach, mikrogramach, milimolach, miliekwiwalentach czy wreszcie w jednostkach. Jeśli masz podać jakąś część zawartości leku, muszisz podać taką samą proporcjonalnie część jego objętości - połowa to połowa, 1/10 to 1/10. Sporządzanie zaś roztworu 1:5 to zrobienie objętościowo 5 z 1, roztwór 1:10 to 10 z jednego.
Jeśli 1 ml 40% roztworu glukozy rozpuścisz w wodzie do iniekcji w stosunku 1:10 (1 ml glukozy + 9 ml wody, żeby razem było 10 ml) to otrzymasz 10 ml 4% roztworu glukozy. Tej glukozy ilościowo masz nadal 400 mg, jednak jest ona "rzadsza"
A skąd te 400 mg ? Bo 1% = 10 mg / 1 ml
Procent jest częścią setną, natomiast miligram to tysięczna część grama, zaś 1 g / 1 ml = 100%
Chyba już prościej nie potrafię, ale jeśli masz jeszcze jakieś pytania, to śmiało :)
Pozdrawiam

DOBRY RATOWNIK TO ŻYWY RATOWNIK

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2012/05/12 22:24 - 2012/05/12 22:25 #7582 przez Radek
Dziękuje bardzo Pani joannie.j23 !!! :)

Obecnie jestem na etapie przetwarzania informacji :) Przeczytam jeszcze pare razy, zeby te informacje dobrze wchlonac i uzmyslowic, postaram sie wykonac to, co zostalo napisane, rozcienczajac w strzykawce i szklance w/w substancje, poniewaz jestem wzrokowcem i musze to sobie jakos dodatkowo zobrazowac. A potem napisze jak ja to rozumiem :) Mam nadzieje, ze moj tok rozumowania pojdzie w dobrym kierunku :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.142 s.

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

    • arekpawel3 Avatar
    • Opinie na temat nowego kierunku studiów podyplomow...
    • Witajcie,prowadzę obecnie projekt badawczy, którego celem jest określić zapotrzebowanie na nowy kierunek studiów- fizjolog sportowy. Uczelnia poprosiła o zebranie wypowiedzi także od ratowników medycznych. Otóż ratownicy posiadają wiedzę nt fizjologii organizmu, a być może w tym gronie są osoby interesujące się sportem lub chcące pogłębiać wiedzę w tym zakresie.W związku z tym zwracam się z prośbą o podzielenie się...
    • W Edukacja, doskonalenie zawodowe / Uczelnie medyczne
    • 2023/12/05 09:41
    • ladybird23 Avatar
    • uprawnienia
    • Witam, mam pytanie dotyczące uprawnień. Otóż, jeśli ktoś skończył ratownictwo ponad 13 lat temu, nigdy nie pracował w zawodzie ratownika, zmienił zupełnie branżę, nie przechodził żadnych przeszkoleń w temacie ratownictwa itd to czy może np prowadzić kursy pierwszej pomocy, zabezpieczać imorezy jako ratownik? Będąc na etacie w zupełnie innej branży i nie mając zatrudnienia w żadnej placówce zdrowia itd
    • W Państwowe Ratownictwo Medyczne / Dyskusja ogólna (PRM)
    • 2023/10/30 12:39
    • Macias Avatar
    • Ratownik nie aktywny zawodowo
    • Podepnę się pod temat. Uzyskałem prawo do wykonywania zawodu w 2015 roku i od tamtej pory czynnie nie pracowałem w zawodzie za wyjątkiem pandemii, gdzie pobierałem próbki od pacjentów w mobilnym zespole. Teraz zastanawiam się nad powrotem do zawodu. Jak ugryźć temat? Czytałem, że potrzebny jest kurs trwający 6 miesięcy. Wiecie może jak ugryźć temat? 
    • W Ratownictwo Medyczne / Kwalifikowana PP, Pierwsza Pomoc
    • 2023/10/13 21:31
    • MichałS97 Avatar
    • Staż na bloku ?
    • Witam Myślałem ostatnio nad miejsce w którym moglbym się porządnie nauczyć intubacji. Stąd pytanie czy ma ktoś doświadczenie w pracy/stażu na bloku? Czy jest to wogóle możliwe dla rm ? Z góry dziękuję za odpowiedź 
    • W Medycyna Ratunkowa / Medyczne czynności ratunkowe
    • 2023/09/17 21:29

Więcej tematów »

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account