Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x

Informacja

Drodzy Użytkownicy, zanim napiszecie cokolwiek zapoznajcie się z REGULAMIN -em Forum. Zakładając nowy temat upewnijcie się czy już taki sam lub podobny nie został założony wcześniej. Jeżeli znaleźliście podobny temat, ale nie ma tam precyzyjnej odpowiedzi, dopiszcie nowy post precyzując pytanie. Prosimy nie zwracać się z pytaniami dotyczącymi tematyki Forum bezpośrednio do mnie lub do Moderatorów, proszę korzystać i pytać na Forum ( do tego zostało stworzone ). Pisząc na Forum włączają się do dyskusji pozostali Użytkownicy którzy przecież mogą mieć podobny problem.
Wszystkich użytkowników prosimy o aktualizacje swoich profili w forum i uzupełnienie podpisów (sygnatur).
FAQ - Skorzystaj z poniższych instrukcji:
>> FUNKCJONALNE I PRZEJRZYSTE POSTY, FORMATOWANIE I EDYCJA TEKSTU
>> PODPIS, SYGNATURA NA FORUM, AKTUALIZACJA I EDYCJA PROFILU

POMOCY!!!PROBLEM W PRZELICZANIU DAWEK!!!!

Więcej
2012/03/29 15:13 #7451 przez marcin1975rm
marcin1975rm odpowiedział w temacie: Odp: POMOCY!!!PROBLEM W PRZELICZANIU DAWEK!!!!

ww61 napisał: Z drugiej zaś strony ciekaw jestem czy rozcieńczasz adrenalinę?

Ależ oczywiście!!!

Wirtualnej intubacji zdecydowane nie!!!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2012/03/30 16:24 #7453 przez ww61
ww61 odpowiedział w temacie: Odp: POMOCY!!!PROBLEM W PRZELICZANIU DAWEK!!!!
Lubię z Tobą Marcin polemizować na każdy temat.Uważam,że te dyskusje są bardzo konstruktywne.Cieszy mnie zawsze kiedy młodsi potencjalni lub stażem czy sympatycy ratownictwa zadają pytania bo teorie poparte praktyką są pożądaną w tym zawodzie wartością.Pomaga to bardzo bo sam kiedyś pytałem.Ratujemy człowieka by mógł żyć dalej i robimy to w taki sposób by nie szkodzić np naczyniom krwionośnym,którym nie są obojętne stężenia podawanych leków oraz czas ich podawania.
Pozdrawiam ;)

Więcej
2012/03/31 09:03 #7454 przez marcin1975rm
marcin1975rm odpowiedział w temacie: Odp: POMOCY!!!PROBLEM W PRZELICZANIU DAWEK!!!!

ww61 napisał: ...i robimy to w taki sposób by nie szkodzić np naczyniom krwionośnym,którym nie są obojętne stężenia podawanych leków oraz czas ich podawania.

O czym szczególnie warto pamiętać podając np. Ketoprofen ;)

Wirtualnej intubacji zdecydowane nie!!!

Więcej
2012/05/12 12:51 - 2012/05/12 13:30 #7578 przez Radek
Radek odpowiedział w temacie: Odp: POMOCY!!!PROBLEM W PRZELICZANIU DAWEK!!!!

marcin1975rm napisał: Sęk w tym, że Clemastin rozcieńcza się w proporcji 1:5

Czy mógłby mi Pan wytłumaczyć dosłownie jak "małpie" jak się rozcieńcza np. w/w lek w takich proporcjach ? Jezeli słyszę na zajęciach ze mam cos rozcienczyc pieciokrotnie, albo w proporcji 1:5 (co jest tym samym), to zaczynam sie pocic. Nauczyciela pytalem kilkukrotnie, ale on za bardzo mi miesza w glowie i zawsze czuje w takich sytuacjach ze lepiej bylo nie pytac, bo mam jeszcze wiekszy metlik. Prosze.

Albo na przykład w 2 ml ampułce jest 300 mg, a ja mam z tego komus podac np. 125 mg, jak to wykonac ? Musze to wiedziec, nie moge po skonczeniu szkoly miec wciaz z tym problemy. A jeszcze gorzej z przeliczeniem penicyliny, np. penicylina 1 200 000 j.m. do ktorej dodajemy 5ml NaCl, mamy podac 600 000j.m. Czy mozna to jakos przeliczyc na mg albo na mcg ? Szukam w internecie jakichs tabeli przelicznikow, ale nie trafilem na nic konkretnego. Czy dalby Pan rade mi to wyjasnic ?

Więcej
2012/05/12 20:25 - 2012/05/12 20:29 #7580 przez joanna.j23
joanna.j23 odpowiedział w temacie: Odp: POMOCY!!!PROBLEM W PRZELICZANIU DAWEK!!!!
Witam
Podobno najlepiej "jak małpie" rozcieńczanie i stężenia tłumaczyć na przykładzie alkoholu :evil:
Jeśli masz jedną szklankę czystego spirytusu (dla uproszczenia przyjmujemy, że czysty spisytus ma 100%) i masz go rozcieńczyć w stosunku 1:5, to do tej jednej szklanki sprytu dodasz 4 szklanki wody. W ten sposób uzyskujesz 5 szklanek "damskiego" 20% alkoholu. 1:5, bo z jednej szklanki zrobiliśmy 5 szklanek. 20% dlatego, że 100% podzieliło nam się przez 5.

w 2 ml ampułce jest 300 mg, podac np. 125 mg

O wiele prościej by było, gdybyś miał podać 150 mg. Połowa zawartości (mg) to połowa objętości (ml). Wtedy byś podał 1 ml.
No ale gdybym miała z takiego leku podać dokładnie 125 mg, do tych 2 ml dobrałabym 10 ml rozpuszczalnika. W ten sposób by było 12 ml. Tylko po to, żeby móc podać z dokładnościa do 25 mg. Jeśli 300 mg podzielimy przez 25 mg to wyjdzie 12. W ten sposób w każdym ml mamy 25 mg. Żeby podać 125 mg, trzeba dać 5 ml roztworu.
Jeżli chodzi o penicylinę - połowa zawartości, to połowa objętości. Niezależnie od tego, czy jest po podane w gramach, miligramach, mikrogramach, milimolach, miliekwiwalentach czy wreszcie w jednostkach. Jeśli masz podać jakąś część zawartości leku, muszisz podać taką samą proporcjonalnie część jego objętości - połowa to połowa, 1/10 to 1/10. Sporządzanie zaś roztworu 1:5 to zrobienie objętościowo 5 z 1, roztwór 1:10 to 10 z jednego.
Jeśli 1 ml 40% roztworu glukozy rozpuścisz w wodzie do iniekcji w stosunku 1:10 (1 ml glukozy + 9 ml wody, żeby razem było 10 ml) to otrzymasz 10 ml 4% roztworu glukozy. Tej glukozy ilościowo masz nadal 400 mg, jednak jest ona "rzadsza"
A skąd te 400 mg ? Bo 1% = 10 mg / 1 ml
Procent jest częścią setną, natomiast miligram to tysięczna część grama, zaś 1 g / 1 ml = 100%
Chyba już prościej nie potrafię, ale jeśli masz jeszcze jakieś pytania, to śmiało :)
Pozdrawiam

DOBRY RATOWNIK TO ŻYWY RATOWNIK

Więcej
2012/05/12 22:24 - 2012/05/12 22:25 #7582 przez Radek
Radek odpowiedział w temacie: Odp: POMOCY!!!PROBLEM W PRZELICZANIU DAWEK!!!!
Dziękuje bardzo Pani joannie.j23 !!! :)

Obecnie jestem na etapie przetwarzania informacji :) Przeczytam jeszcze pare razy, zeby te informacje dobrze wchlonac i uzmyslowic, postaram sie wykonac to, co zostalo napisane, rozcienczajac w strzykawce i szklance w/w substancje, poniewaz jestem wzrokowcem i musze to sobie jakos dodatkowo zobrazowac. A potem napisze jak ja to rozumiem :) Mam nadzieje, ze moj tok rozumowania pojdzie w dobrym kierunku :)

Czas generowania strony: 0.064 s.

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

Więcej tematów »

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account