Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wydawać by się mogło, iż w sytuacjach nagłego zagrożenia życia pacjenta każdy powinien mieć możliwość wezwania karetki pogotowia. Okazuje się, że przepisy uniemożliwiają wezwanie zespołu wyjazdowego ratownictwa medycznego nawet przez szpital, który nie dysponuje warunkami koniecznymi do ratowania życia.

Chodzi o tzw. szpitale jednoprofilowe, które udzielają świadczeń zdrowotnych w jednej dziedzinie medycyny (np. szpitale psychiatryczne, pulmonologiczne). Jest oczywistością, iż takie placówki nie posiadają w swoich strukturach oddziałów, np. intensywnej opieki medycznej, kardiologicznego czy neurologicznego. Nie mogą jednak wezwać pogotowia.

Wynika to z ustawy z 8 września 2009 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, jej artykułu 3 pkt 4, który definiuje medyczne czynności ratunkowe jako świadczenia w rozumieniu ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Potwierdza to departament prawny resortu zdrowia, który dodatkowo wskazuje, iż w przypadku podmiotów leczniczych udzielających psychiatrycznych świadczeń zdrowotnych i leczenia uzależnień zatrudnieni tam specjaliści powinni posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie postępowania w stanach nagłych.

Mając więc to na względzie, tłumaczy resort zdrowia, podmiot leczniczy (w tym szpital jednoprofilowy) ma wszelkie instrumenty do zapewnienia pomocy osobie w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego bez angażowania zespołów ratownictwa medycznego (pismo z 24 kwietnia 2012 r., znak MZ-PR-WL-024-30670-2/KBO/12).

Źródło: rynekzdrowia.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

m603
+2 #1 m603 2012-08-03 16:14
To jeden z wielu martwych przepisów w ratownictwie.
Zgłoś administratorowi

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account