Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Oszczędności związane z telemedycyną mogą wynosić miliony złotych rocznie. Wynikają ze składowych kosztów diagnostyki i leczenia. Ważna w tym obszarze jest szczególnie możliwość telekonsultacji oraz operacji pokazowych. Warunkiem jest ucyfrowienie szpitala, system PACS oraz internet.

Prawodawstwo polskie może wskutek wydania odpowiednich uregulowań dopuścić telekonsultacje do kwalifikowania jako usługę medyczną. Ważne jest uporządkowanie legislacyjno-prawne, aby kwalifikować telemedycynę, jako taką usługę. Obecnie Unia Europejska nie kwalifikuje tych świadczeń jako usługę medyczną.

Oszczędności związane z telemedycyną wynikają ze specyfiki prowadzonego procesu leczenia. Wczesna diagnostyka oszczędza wiele kosztów związanych z na przykład transportem, czy procesem podejmowania decyzji terapeutycznych lub tych koniecznych do podjęcia na przykład w trakcie operacji lub przed postawieniem diagnozy. Ważną kwestiew stanowi zapewnienie poufności danych pacjenta oraz wszelkich informacji na temat jego zdrowia a także jednoznaczne określenie osoby odpowiedzialnej za przebieg wykonywanych czynności medycznych.

Obecnie około 100 szpitali w Polsce funkcjonuje w sieci telemedycznej. Szczególne znaczenie przy procesie leczenia z wykorzystaniem telemedycyny mają duże odległości między szpitalem, do którego jest transportowany chory i w którym wykonywane są badania diagnostyczne, takie jak tomografia komputerowa, a szpitalem, w którym dyżurują specjaliści opisujący dane badanie. Pozwala to na wyeliminowanie ryzyka transportu chorego z rozległymi obrażeniami. Pierwszą dziedziną medycyny, która korzysta z tych rozwiązań jest neurochirurgia.

Źródło: medicalnet.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account