Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dotychczas ratownicy medyczni nie mieli wsparcia w rozstrzyganiu dylematów etycznych, które spotykały ich w codziennej pracy. Zdecydowali, że czas to zmienić i napisali pierwszy w Polsce Kodeks Etyki Zawodowej Ratowników Medycznych.

W ich profesji nie obowiązywał, żaden kodeks etyczny, który jasno wskazywałby postawę jaką należy przyjąć, kiedy przychodzi moment podjęcia decyzji, od której zależy życie i zdrowie pacjenta. Dokument opracowali z udziałem bioetyków, teologów, prawników oraz lekarzy.

Jak mówi portalowi rynekzdrowia.pl Andrzej Kopta, wiceprezes Społecznego Komitetu Ratownictwa Medycznego, celem było stworzenie zwięzłego zbioru zasad postępowania ratownika medycznego, który jednocześnie przekłada się na bezpieczeństwo pacjentów.

- Trzeba pamiętać, że ratownik medyczny często znajduje się w sytuacji, w której nie ma czasu na zastanawianie się jaki sposób działania jest moralny, prawidłowy z punktu etycznego. Ratownik musi działać błyskawicznie, dlatego potrzebne jest mu wsparcie, w postaci prostych zasad regulujących kwestie etyczne - wyjaśnia Kopta.

Nasz rozmówca wskazuje, że w pewnych kwestiach Kodeks daje wskazania postępowania, które faktycznie powinny być uregulowane przepisami ustawy, na którą ratownicy czekają od dawna.

- Chodzi choćby o zasady udzielania pomocy w sytuacji zdarzeń masowych. W Kodeksie zapisano, że w zdarzeniach mnogich i wypadkach masowych o priorytecie wykonywania medycznych czynności ratunkowych przez ratownika medycznego decyduje wyłącznie stan zdrowia poszkodowanych osób. Tym samy dokonanie przez ratownika segregacji pacjentów jest postępowaniem etycznym - podkreśla.

Ratownik nie pomoże umrzeć

Innym problemem z jakim mierzy się kodeks to postępowanie z chorymi w stanie terminalnym. Jak przyznaje Kopta ratownicy spotykają się z sytuacjami, gdy pacjent lub jego rodzina oczekują działań, które można uznać za nieetyczne bądź są formą uporczywej terapii.

- I tu Kodeks jednoznacznie mówi, że ratownikowi medycznemu nie wolno stosować eutanazji ani pomagać nikomu w popełnieniu samobójstwa.

Ratownika nie interesuje nic ponad ratowanie życia i tą świadomość muszą mieć nie tylko przedstawiciele tej profesji, ale i wszyscy, którzy się z nimi spotykają - komentuje Kopta.

Najważniejsze zasady Kodeksu

Podstawową zasadą Kodeksu jest obowiązek niesienia pomocy wobec każdej osoby znajdującej się w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia, bez względu na jej wiek, rasę, wyznanie, narodowość, poglądy, stan majątkowy i inne różnice.

Czytaj więcej: rynekzdrowia.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

Darth Vader
0 #1 Darth Vader 2013-11-20 22:59
Najpierw trzeba umieć rozróżnić uporczywą terapię od eutanazji, aby zabierać głos w dyskusji. Jak ktoś ma dylemat, jaką decyzję podjąć aby ratować zdrowie i życie pacjenta niech lepiej zmieni wykonywaną profesję. Szczególnie polecam to specjalistom etyki wożącym zawały do najbliższego szpitala. A tu uzasadnienie dlaczego... http://wyborcza.pl/1,95892,14978079,Wszyscy_zajmowali_sie__procedurami___a_pol_mojego.html#ixzz2o1sLnj4q
Zgłoś administratorowi

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account