Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x

×
Informacja

Drodzy Użytkownicy, zanim napiszecie cokolwiek zapoznajcie się z REGULAMIN -em Forum. Zakładając nowy temat upewnijcie się czy już taki sam lub podobny nie został założony wcześniej. Jeżeli znaleźliście podobny temat, ale nie ma tam precyzyjnej odpowiedzi, dopiszcie nowy post precyzując pytanie. Prosimy nie zwracać się z pytaniami dotyczącymi tematyki Forum bezpośrednio do mnie lub do Moderatorów, proszę korzystać i pytać na Forum ( do tego zostało stworzone ). Pisząc na Forum włączają się do dyskusji pozostali Użytkownicy którzy przecież mogą mieć podobny problem.
Wszystkich użytkowników prosimy o aktualizacje swoich profili w forum i uzupełnienie podpisów (sygnatur).
FAQ - Skorzystaj z poniższych instrukcji:
>> FUNKCJONALNE I PRZEJRZYSTE POSTY, FORMATOWANIE I EDYCJA TEKSTU
>> PODPIS, SYGNATURA NA FORUM, AKTUALIZACJA I EDYCJA PROFILU

RKO i nie tylko pytania

Więcej
2013/01/30 13:03 #8894 przez mariusz87
mariusz87 stworzył temat: RKO i nie tylko pytania
Witam,
Chodzi mi o postępowanie osoby po KPP (strażak,policjant,zwykła osoba po KPP)
1 PYTANIE
Chciał bym się dowiedzieć co jak robić postępować, gdy poszkodowany bez oznak życia(oddechu,krążenia) chciał bym przystąpić do RKO ale klatka (po dotknięciu) się zapada,wiotka, Jak przeprowadzać RKO. np AED mówi rytm nie do defibrylacji więc masaż ale jak??? jak klatka wiotka,zapada się (uraz poszkodowany uderzył w kierownice klatka połamana wiotka,zapada się)
??????????????????????????
2. PYTANIE
Kiedy osoba po KPP (strażak,osoba zwykła po KPP) może odstąpić od udzielania pierwszej pomocy,RKO
np. czy własnie wiotka klatka zapadnięta gdy masaż nie jest skuteczny to może nie masować czy jednak powinien masować. na pewno nie będzie nic robiła w przypadku urwania głowy.
jakieś procedury,rozporządzenie itp które mówią co powinna a czego nie,kiedy może nie udzielać, kiedy może przerwać właśnie osoby po KPP . na pewno wiem, że może przerwać RKO gdy dojedzie karetka,jak opadnie z sił, i gdy powróci oddech-krążenie.
Chodzi mi tylko o osoby po KPP (strażak, zwykła osoba)
Bo karetka jak przyjeździe to oni mają swoje procedury BLS,ALS ITPS czy coś takiego.
z góry dziękuje i proszę by od powiedziały osoby które zajmują się właśnie KPP i wiedzą na 100% oraz mają na to przepisy,rozporządzenia,ustawy itp.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2013/01/31 12:25 #8895 przez Patryk
Patryk odpowiedział w temacie: Odp: RKO i nie tylko pytania
Starałem się rozszyfrować wszystkie informacje i myślę, że jakoś mi się udało. Mam nadzieję, że uda mi się Tobie pomóc.
1. Wiotka klatka piersiowa zdarza się co jakiś czas nawet w trakcie RKO. W każdym razie każda osoba, bez względu na ukończone kursy ma obowiązek udzielić pierwszej pomocy (teoretycznie). Po KPP wiesz jak to robić dokładnie i jak zwiększyć szansę przeżywalności przy RKO. Każda czynność ratunkowa ma na celu ratowania czyjegoś zdrowia lub życia. Jeśli takie czynności są zaniechane, nie mamy na co liczyć. Wiotka klatka często prowadzi do różnych powikłań, które na Twoim poziomie edukacji nie są istotne. To znaczy, że bez względu na wszystko wykonujesz RKO, nie myśląc o niczym innym. Staraj się, by ten utrudniony masaż był jak najbardziej wydajny.
2. Odstąpienie od masażu to temat rzeka, na które jest wiele spekulacji. Wytyczne obrazują przykłady nowotworów, innych ciężkich chorób, chociaż tak na prawdę tylko obrazują. RKO prowadzisz do momentu utraty sił, przyjazdu zespołu ratunkowego, pojawienia się oznak życiowych. Pamiętaj o stosowaniu się do zaleceń AED.

Powodzenia :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2013/01/31 23:12 #8900 przez sox
sox odpowiedział w temacie: Odp: RKO i nie tylko pytania
Czasami może się zdarzyć że podczas wykonywania ucisków ratunkowych będziesz słyszał jak trzeszczy połamany mostek. Ale absolutnie nie jest to przeciwwskazanie do prowadzenia RKO.

RKO prowadzisz to powrotu krążenia, do przyjazdu pogotowia, do wyczerpania sił

Pozdrawiam

Człowiek który raz kogoś uratuje to bohater, człowiek który ratuje ludzi codziennie to ratownik medyczny.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • milan
 • milan Avatar
 • Gość
 • Gość
2014/01/29 21:41 #9747 przez milan
milan odpowiedział w temacie: Odp: RKO i nie tylko pytania
Witajcie, mam pytanie w sumie poza KPP, bo na KPP nie ma intubacji, ale ta kwestia bardzo mnie ciekawi i chciałabym wiedzieć :)

Dlaczego przy intubacji wykonuje się jednocześnie masaż i wdechy, a nie przy intubacji (np. przy włożonej tylko rurce ustno-gardłowej) robimy 30 uciśnięć i 2 wdechy?

Co by się stało, gdyby osobie zaintubowanej robić RKO 30 na 2, a osobie niezaintubowanej robić jednocześnie masaż i wdechy?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2014/01/29 22:18 #9749 przez szczepan
szczepan odpowiedział w temacie: Odp: RKO i nie tylko pytania
Jest tak ponieważ gdybysmy wykonywali te wdechy podczas prowadzonego uciskania klatki piersiowej i udrożnionych dróg za pomocą rurki UG istnieje duża szansa na wtłacznie powietrza nie do płuc a do żołądka co może doprowadzić do sprowokowania wymiotów a co za tym idzie zaaspirowania wymiotów do dróg oddechowych i niedroznosci ukladu oddechowego, a nawet jesli pacjenta zresuscytujemy któremu dostanie się treść pokarmowa do płuc to pradopodobnie dojdzie do zapalenia płuc.
Jeśli jednak pacjent jest prawidłowo zaintubowany, treść pokarmowa nie ma jak się dostać do płuc

Innym argumentem za tym żeby prowadzić RKO 30;2 z wykorzystaniem m.in. rurku UG jest to ze możemy ocenić czy prawidłowo udroznilismy drogi oddechowe -unoszącą się klatka piersiowa.

Mając pacjenta zaintubowanego mamy prawie 100% pewność ze mieszanke oddechową wtłaczamy do płuc a nie do zołądka

Mam nadzieję ze wyjasnilem choć odrobinę temat.

PS: I drobny szczegół mam nadzieje że się nie czepiam ale nie używaj sformułowania masaż odnosząc się do ucisniec klatki piersiowej.

Wysłane z mojego Nexus 4 przy użyciu Tapatalka

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2014/02/01 06:59 #9753 przez marcin1975rm
marcin1975rm odpowiedział w temacie: Odp: RKO i nie tylko pytania

milan napisał: Dlaczego przy intubacji wykonuje się jednocześnie masaż i wdechy, a nie przy intubacji (np. przy włożonej tylko rurce ustno-gardłowej) robimy 30 uciśnięć i 2 wdechy?

Oddech wykonany u pacjenta niezaintubowanego podczas uciskania klatki piersiowej napotka na opór, dlatego uciskanie klatki piersiowej i oddechy wykonujemy w sposób synchroniczny, czyli 30 uciśnięć i 2 oddechy zastępcze.

Wirtualnej intubacji zdecydowane nie!!!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Ania82ricko1stmangus
Czas generowania strony: 0.063 s.

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

  • Sanczew Avatar
  • Ankieta - praca inżynierska.
  • Witajcie, jestem podchorążym Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Przygotowuję pracę inżynierską na temat porównania zakresu czynności wykonywanych przez ratownika w ramach kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz ratownika medycznego. Zwracam się z uprzejmą prośbą o wzięcie udziału w badaniu ratowników medycznych oraz ratowników kpp. Poniższa ankieta jest całkowicie anonimowa. Należy zaznaczyć jedną odpowiedź w...
  • W Edukacja, doskonalenie zawodowe / Egzaminy zawodowe, materiały
  • 2020/02/05 13:52
  • Emma13 Avatar
  • sprzet medyczny
  • A może spróbuj odwiedzić serwis Medipment - lider wśród portali branży medycznej. Znajdziemy tam bowiem firmy z branży, oferujące różnego rodzaju produkty medyczne. Możemy od razu wysłać zapytanie o konkretne propozycje i szybko otrzymamy szczegółowe informacje na ich temat. Na pewno warto spróbować:).
  • W Sprzęt Ratowniczy / Sprzęt ratujący życie
  • 2020/01/12 22:01
  • ŚLA Avatar
  • Praca! Żory - Ratownik medyczny
  • Jeśli posiadasz uprawnienia do poboru materiału biologicznego i szukasz stałej (lub dodatkowej) pracy - zgłoś się do nas! Sprawdź co zyskujesz: - wynagrodzenie oparte o stałą stawkę połączone z atrakcyjnym systemem premii - praca jedynie w godzinach porannych - zyskujesz czas na zajęcie się innymi sprawami - elastyczne podejście - możesz pracować 5 dni w tygodniu, ale chętnie podejmiemy współpracę także jeśli Twoja...
  • W Ratownictwo Medyczne / Rynek Pracy
  • 2020/01/09 09:39
  • ŚLA Avatar
  • Praca! Piekary Śląskie! Ratownik medyczny!
  • Jeśli posiadasz uprawnienia do poboru materiału biologicznego i szukasz stałej (lub dodatkowej) pracy - zgłoś się do nas! Sprawdź co zyskujesz: - wynagrodzenie oparte o stałą stawkę połączone z atrakcyjnym systemem premii - praca jedynie w godzinach porannych - zyskujesz czas na zajęcie się innymi sprawami - elastyczne podejście do ilości dni, w których możesz pracować - zniżki na badania laboratoryjne - samodzielną...
  • W Ratownictwo Medyczne / Rynek Pracy
  • 2020/01/09 09:38

Więcej tematów »

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account