Zaloguj
x
x
Zarejestruj
xRKO i nie tylko pytania

Więcej
2013/01/30 13:03 #8894 przez mariusz87
mariusz87 stworzył temat: RKO i nie tylko pytania
Witam,
Chodzi mi o postępowanie osoby po KPP (strażak,policjant,zwykła osoba po KPP)
1 PYTANIE
Chciał bym się dowiedzieć co jak robić postępować, gdy poszkodowany bez oznak życia(oddechu,krążenia) chciał bym przystąpić do RKO ale klatka (po dotknięciu) się zapada,wiotka, Jak przeprowadzać RKO. np AED mówi rytm nie do defibrylacji więc masaż ale jak??? jak klatka wiotka,zapada się (uraz poszkodowany uderzył w kierownice klatka połamana wiotka,zapada się)
??????????????????????????
2. PYTANIE
Kiedy osoba po KPP (strażak,osoba zwykła po KPP) może odstąpić od udzielania pierwszej pomocy,RKO
np. czy własnie wiotka klatka zapadnięta gdy masaż nie jest skuteczny to może nie masować czy jednak powinien masować. na pewno nie będzie nic robiła w przypadku urwania głowy.
jakieś procedury,rozporządzenie itp które mówią co powinna a czego nie,kiedy może nie udzielać, kiedy może przerwać właśnie osoby po KPP . na pewno wiem, że może przerwać RKO gdy dojedzie karetka,jak opadnie z sił, i gdy powróci oddech-krążenie.
Chodzi mi tylko o osoby po KPP (strażak, zwykła osoba)
Bo karetka jak przyjeździe to oni mają swoje procedury BLS,ALS ITPS czy coś takiego.
z góry dziękuje i proszę by od powiedziały osoby które zajmują się właśnie KPP i wiedzą na 100% oraz mają na to przepisy,rozporządzenia,ustawy itp.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2013/01/31 12:25 #8895 przez Patryk
Odp: RKO i nie tylko pytania
Starałem się rozszyfrować wszystkie informacje i myślę, że jakoś mi się udało. Mam nadzieję, że uda mi się Tobie pomóc.
1. Wiotka klatka piersiowa zdarza się co jakiś czas nawet w trakcie RKO. W każdym razie każda osoba, bez względu na ukończone kursy ma obowiązek udzielić pierwszej pomocy (teoretycznie). Po KPP wiesz jak to robić dokładnie i jak zwiększyć szansę przeżywalności przy RKO. Każda czynność ratunkowa ma na celu ratowania czyjegoś zdrowia lub życia. Jeśli takie czynności są zaniechane, nie mamy na co liczyć. Wiotka klatka często prowadzi do różnych powikłań, które na Twoim poziomie edukacji nie są istotne. To znaczy, że bez względu na wszystko wykonujesz RKO, nie myśląc o niczym innym. Staraj się, by ten utrudniony masaż był jak najbardziej wydajny.
2. Odstąpienie od masażu to temat rzeka, na które jest wiele spekulacji. Wytyczne obrazują przykłady nowotworów, innych ciężkich chorób, chociaż tak na prawdę tylko obrazują. RKO prowadzisz do momentu utraty sił, przyjazdu zespołu ratunkowego, pojawienia się oznak życiowych. Pamiętaj o stosowaniu się do zaleceń AED.

Powodzenia :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2013/01/31 23:12 #8900 przez sox
Odp: RKO i nie tylko pytania
Czasami może się zdarzyć że podczas wykonywania ucisków ratunkowych będziesz słyszał jak trzeszczy połamany mostek. Ale absolutnie nie jest to przeciwwskazanie do prowadzenia RKO.

RKO prowadzisz to powrotu krążenia, do przyjazdu pogotowia, do wyczerpania sił

Pozdrawiam

Człowiek który raz kogoś uratuje to bohater, człowiek który ratuje ludzi codziennie to ratownik medyczny.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • milan
 • milan Avatar
 • Gość
 • Gość
2014/01/29 21:41 #9747 przez milan
Odp: RKO i nie tylko pytania
Witajcie, mam pytanie w sumie poza KPP, bo na KPP nie ma intubacji, ale ta kwestia bardzo mnie ciekawi i chciałabym wiedzieć :)

Dlaczego przy intubacji wykonuje się jednocześnie masaż i wdechy, a nie przy intubacji (np. przy włożonej tylko rurce ustno-gardłowej) robimy 30 uciśnięć i 2 wdechy?

Co by się stało, gdyby osobie zaintubowanej robić RKO 30 na 2, a osobie niezaintubowanej robić jednocześnie masaż i wdechy?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2014/01/29 22:18 #9749 przez szczepan
Odp: RKO i nie tylko pytania
Jest tak ponieważ gdybysmy wykonywali te wdechy podczas prowadzonego uciskania klatki piersiowej i udrożnionych dróg za pomocą rurki UG istnieje duża szansa na wtłacznie powietrza nie do płuc a do żołądka co może doprowadzić do sprowokowania wymiotów a co za tym idzie zaaspirowania wymiotów do dróg oddechowych i niedroznosci ukladu oddechowego, a nawet jesli pacjenta zresuscytujemy któremu dostanie się treść pokarmowa do płuc to pradopodobnie dojdzie do zapalenia płuc.
Jeśli jednak pacjent jest prawidłowo zaintubowany, treść pokarmowa nie ma jak się dostać do płuc

Innym argumentem za tym żeby prowadzić RKO 30;2 z wykorzystaniem m.in. rurku UG jest to ze możemy ocenić czy prawidłowo udroznilismy drogi oddechowe -unoszącą się klatka piersiowa.

Mając pacjenta zaintubowanego mamy prawie 100% pewność ze mieszanke oddechową wtłaczamy do płuc a nie do zołądka

Mam nadzieję ze wyjasnilem choć odrobinę temat.

PS: I drobny szczegół mam nadzieje że się nie czepiam ale nie używaj sformułowania masaż odnosząc się do ucisniec klatki piersiowej.

Wysłane z mojego Nexus 4 przy użyciu Tapatalka

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2014/02/01 06:59 #9753 przez marcin1975rm
Odp: RKO i nie tylko pytania
Oddech wykonany u pacjenta niezaintubowanego podczas uciskania klatki piersiowej napotka na opór, dlatego uciskanie klatki piersiowej i oddechy wykonujemy w sposób synchroniczny, czyli 30 uciśnięć i 2 oddechy zastępcze.

Wirtualnej intubacji zdecydowane nie!!!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Ania82ricko1stmangus

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

  • serial Avatar
  • serial
  • Witajcie! jestem scenarzystą i reżyserem i razem ze współscenarzystką poszukujemy do anonimowych rozmów osoby chętne na zwierzenia ze swojej pracy i życia w pogotowiu przed rokiem 2002. Chcemy pokazać m in jak ciężka to praca i jak postrzeganie jej przez ludzi nie zawsze jest sprawiedliwe. Miła atmosfera rozmowy w pakiecie :) Jeśli byłaby możliwość rozesłania tego ogłoszenia wśród znajomych z branży, bylibyśmy bardzo...
  • W Ratownictwo Medyczne / Ratowniczy Hyde Park
  • 2021/10/12 09:32
  • ratownikekspress Avatar
  • Jak uratować osobę topiącą się w wodzie?
  • Teraz jest taka kolejność że: 1) dzwonisz na służby 112 opisujesz sytuacji i podajesz miejsce zdarzenia. 2) jak masz możliwość to rzuć tonącemu pzedmiot, który się unosi na powierzchni wody, żeby mógł się tego złapać 3) Jak potrafisz pływać to musisz znaleźć przedmiot, który sie unosi na wodzie i dopiero z nim możesz ewentualnie do tonącego popłynąć. 4) Do tego czasu jest już szansa, że straż lub inne służby...
  • W Ratownictwo Medyczne / Kwalifikowana PP, Pierwsza Pomoc
  • 2021/09/04 13:27

Więcej tematów »

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account