Zaloguj
x
x
Zarejestruj
xStan padaczkowy + uraz głowy

Więcej
2013/01/07 21:40 #8730 przez sokole_oko
sokole_oko stworzył temat: Stan padaczkowy + uraz głowy
Witam wszystkich.
Mam problem związany z wystąpieniem stanu padaczkowe i jednocześnie z krwawiącą raną okolicy skroniowo- potylicznej( jest to uraz po uderzeniu głowa o brzeg wanny) z obustronnym objawem Babińskiego, w jamie ustnej obfita krwista piana, HR 100/min, RR 100/60 mmHg oddech 32/min saturacja 88%. Należy dodać, że pacjent odstawił leki przeciwpadaczkowe.
Jakie postępowanie z takim pacjentem było by najwłaściwsze? Czy po wdrożeniu postępowania w stanie padaczkowym trzeba poszkodowanego umieścić na desce ortopedycznej, zabezpieczyć go, szybko przetransportować do karetki i jeszcze szybciej na SOR? Zakładając, że u poszkodowanego ciągle występują drgawki, wystarczy ręczna stabilizacja kręgosłupa szyjnego przy układaniu go na desce? Bo chyba zakładanie kołnierza nie jest dobrym rozwiązaniem. Oczywiście, wcześniej opatrujemy ranę głowy.
Z GÓRY DZIĘKUJE ZA POMOC i KRYTYKĘ.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2013/01/07 22:42 #8732 przez ww61
Odp: Stan padaczkowy + uraz głowy
Złożony przypadek wymagający pójścia z postępowaniem w kierunku ograniczenia skutków urazu oraz wyprowadzenia pacjenta ze stanu padaczkowego.Opatrunek wiadomo,kołnierz ortopedyczny jak najbardziej bo mogło dojść do urazu szyjnego odcinka kręgosłupa a w tym układzie deska aby obłożeniami ustabilizować zaopatrzony kołnierzem kręgosłup szyjny wraz z głową.Tlen przez maskę w dużym przepływie ze względu na uraz,niską saturację oraz stan padaczkowy jak również możliwiwość wystąpienia krwiaka w obrębie mózgu w wyniku urazu o czym świadczy obustronny Babiński a który to tlen działa doskonale na wzmożone tym złożonym przypadku ciśnienie śródczaszkowe.Linia żylna Relanium lub Clonacepom który wraz z tlenem działają zbawiennie na stan padaczkowy oraz wlew z zalecanego w udarach mózgu 0,9%NaCl,który jednocześnie uzupełni ubytek krwi o którym może świadczyć przyspieszone tętno oraz obniżone ciśnienie krwi.Szybki transport do SOR najlepiej z użyciem transportu lotniczego ze względu na cenny czas.
Myślę,że ja bardziej narażę się od ciebie na krytykę ale tak właśnie bym postąpił.
Pozdrawiam
Za tę wiadomość podziękował(a): sokole_oko

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2013/01/08 18:52 #8749 przez Maciej S.
Odp: Stan padaczkowy + uraz głowy

jak również możliwiwość wystąpienia krwiaka w obrębie mózgu w wyniku urazu o czym świadczy obustronny Babiński


Obustronny Babiński może być po prostu efektem samego stanu padaczkowego. Uszkodzenie dające dodatniego Babińskiego dałoby też inne objawy piramidowe. Sam uraz (w okolicy skroniowo-potylicznej) musiałby spowodować obrzęk okolicy czołowej - oczywiście jest to możliwe w przypadku urazu z odbicia, ale uraz pierwotny musiałby być o wiele silniejszy niż tu opisano.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2013/01/08 19:07 #8750 przez ww61
Odp: Stan padaczkowy + uraz głowy
Macieju S,jestem pełen podziwu dla twojej wiedzy.Wręcz mi imponujesz.Mam nadzieje,że zwróciłeś umagę na słowo MOŻLIWOŚĆ wystąpienia krwiaka czym nie stwierdziłem faktu.Domyślam się,że jesteś młodym lekarzem bo twoja wiedza świadczy o znakomitej znajomości wszystkich dziedzin medycyny,która jeszcze nie poszła w całości w kierunku specjalizacji.Ratownik medyczny nigdy nie będzie lekarzem ale dobrze jest mieć w lekarzu mentora.
Pozdrawiam :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2013/01/10 13:40 #8779 przez Maciej S.
Odp: Stan padaczkowy + uraz głowy

.Mam nadzieje,że zwróciłeś umagę na słowo MOŻLIWOŚĆ wystąpienia krwiaka czym nie stwierdziłem faktu.


Bez badan obrazowych byłoby raczej trudno.
Możliwości to tu jest sporo - na podstawie tego opisu można wymyślić całkiem sporą listę tego co pacjent może miec, bo ma dodatni Babiński plus coś jeszcze. Zwłaszcza jesli okaże się, że ów Babiński po jednej stronie wygląda nieco inaczej niż po drugiej. Po to bada się pacjenta, żeby ocenić, które możliwości są bardziej, a które mniej prawdopodobne.

Jesli zakładasz realną możliwość, że pacjent ma krwiaka to należy wdrożyć konkretny CB, a nie bawić się w homeopatię przy pomocy tlenu i maski.

Domyślam się,że jesteś młodym lekarzem bo twoja wiedza świadczy o znakomitej znajomości wszystkich dziedzin medycyny,która jeszcze nie poszła w całości w kierunku specjalizacji.


Nie trafiłeś, zdążyłem się już wyspecjalizować.
Po prostu moja praca wymaga szerszego spojrzenia na pacjenta i posiadania różnych umiejętności Współczesna intensywna terapia tego wymaga. Medycyna ratunkowa zresztą też, bo trzeba umieć i poprowadzić leczenie nerkozastępcze i dokonać repozycji barku ;) Tak to wygląda zagranicą gdzie funkcjonuje to od lat, w Polsce póki co zbliżamy się do tego modelu w wielkich bólach, bo często nie wygląda to tak jak powinno.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

  • K2. Avatar
  • Studia w wieku 30 lat
  • Witam Państwa. Pragnę zapytać czy wy Państwa warto rozpoczynać studia na kierunku ratownictwo medyczne w wieku 30 lat? Czy nie jest to zbyt późny wiek na rozpoczęcie ,,kariery,, w zawodzie ratownika medycznego? Czy osoba po 30tce w zawodzie znajdzie pracę? Pytam, bo spotkałem się z opiniami, iż jest to zawód ludzi młodych. Pozdrawiam.
  • W Państwowe Ratownictwo Medyczne / Dyskusja ogólna (PRM)
  • Wczoraj 17:35
  • Jaromir Avatar
  • Co można robić w domu podczas przymusowej kwaranta...
  • Ja to zawsze czytam książki albo ciekawe artykuły na różne tematy przykładowo mojasilaruchu.pl/wszystko-o-kollagenie/p...z-mitami-o-kolagenie Moje stawy są w niezbyt dobrym stanie i szukam różnych sposobów bym mógł normalnie funkcjonować, a słyszałem, że kolagen na stawy jest dobrym pomysłem, więc zainteresowałem się nim. Po skończonej kwarantannie chciałbym wrócić do joggingu, może mi się uda.
  • W Ratownictwo Medyczne / Ratowniczy Hyde Park
  • 2021/01/20 12:12
  • Aleksandra Kozik Avatar
  • Medicover Sp. z o.o poszukuje Ratowników Medycznyc...
  • Drodzy, Medicover Sp. z o.o poszukuje Ratowników Medycznych do Przyzakładowego Centrum Medycznego Medicover we Wrocławiu. Oferujemy: - pracę na część lub cały etat, - zatrudnienie w oparciu o umowę zlecenie bądź kontrakt gospodarczy, - pełne wdrożenie, - zgrany zespół i realne możliwości rozwoju. Nasze oczekiwania: - uprawnienia do wykonywania zawodu Ratownika Medycznego, - uprawnienia do kierowania pojazdami...
  • W Ratownictwo Medyczne / Rynek Pracy
  • 2020/11/30 15:23
  • Aleksandra Kozik Avatar
  • Medicover poszukuje Ratownika Medycznego do Poznan...
  • Drodzy, Medicover Sp. z o.o poszukuje Ratowników Medycznych do Przyzakładowych Centr Medycznych Medicover w Poznaniu. Oferujemy możliwość pracy stałej bądź dodatkowej w elastycznych godzinach. Oferujemy: •zatrudnienie w oparciu o umowę zlecenie bądź kontrakt gospodarczy, •pełne wdrożenie, •zgrany zespół i realne możliwości rozwoju. Nasze oczekiwania: •wykształcenie medyczne kierunkowe, doświadczenie w pracy mile...
  • W Ratownictwo Medyczne / Rynek Pracy
  • 2020/11/27 11:42
  • Bolesław Avatar
  • WZW typ B / HBV a studia i praca w ratownictwie me...
  • Witam serdecznie Może dla niektórych poniższy post będzie bardzo śmieszny i niektórzy będą pisać że powinienem to sprawdzić przed podjęciem jakichkolwiek kroków.... ale proszę, potraktujcie moje zapytanie poważnie. Za tydzień rozpoczynam studia na kierunku - ratownictwo medyczne. Przeszedłem pierwsze podstawowe, kierunkowe badania lekarskie. Wszystko oczywiście jest w porządku. Dowiedziałem się że czekają mnie też badania...
  • W Edukacja, doskonalenie zawodowe / Uczelnie medyczne
  • 2020/09/25 19:55

Więcej tematów »

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account