Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x

Informacja

Drodzy Użytkownicy, zanim napiszecie cokolwiek zapoznajcie się z REGULAMIN -em Forum. Zakładając nowy temat upewnijcie się czy już taki sam lub podobny nie został założony wcześniej. Jeżeli znaleźliście podobny temat, ale nie ma tam precyzyjnej odpowiedzi, dopiszcie nowy post precyzując pytanie. Prosimy nie zwracać się z pytaniami dotyczącymi tematyki Forum bezpośrednio do mnie lub do Moderatorów, proszę korzystać i pytać na Forum ( do tego zostało stworzone ). Pisząc na Forum włączają się do dyskusji pozostali Użytkownicy którzy przecież mogą mieć podobny problem.
Wszystkich użytkowników prosimy o aktualizacje swoich profili w forum i uzupełnienie podpisów (sygnatur).
FAQ - Skorzystaj z poniższych instrukcji:
>> FUNKCJONALNE I PRZEJRZYSTE POSTY, FORMATOWANIE I EDYCJA TEKSTU
>> PODPIS, SYGNATURA NA FORUM, AKTUALIZACJA I EDYCJA PROFILU

Krwawienie z żylaków przełyku - postępowanie???

Więcej
2008/05/04 20:01 #848 przez karolcia109
karolcia109 stworzył temat: Krwawienie z żylaków przełyku - postępowanie???
Witam!!!
Mam pytanie, jaki jest algorytm postępowania ratowniczego w przypadku krwawienia z żylaków przełyku???
Pozdrawiam i czekam na Wasze przemyślenia!!!:)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2008/05/05 07:30 #849 przez GRZECHRAT
GRZECHRAT odpowiedział w temacie: Odp.:Krwawienie z żylaków przełyku - postępowanie?
Sie ma Algorytmu nie znam ale podzielę sie swoimi przemyśleniami Przede wszystkim jak najszybszy transport chorego do szpitala gdzie jest oddział chirurgi z gastroskopią ,ale wcześniej musimy podać wasopresyne i nitraty po to aby obniżyć ciśnienie wrotne(najczęściej do krwotoku z żylaków przełyku dochodzi u ludzi chorujących na marskość wątroby ok 80% a 90% z tego to pijaki)następnie wyrównujemy straty krwi ostrożnie po woli (bo szybko nasila krwawienie)i rura do szpitala Wiem jeszcze o możliwości założenia sondy SEGSTAKENA i BLAKEMORA ( [pozdrawiam Cię SENIU ] lecz odchodzi się od niej gdyż powoduje powikłania jak pęknięcie przełyku)ale w karetce nigdy takiej sądy nie miałem to nie wiem z czym sie to je Narka

Więcej
2008/06/02 19:03 #902 przez Tytus
Tytus odpowiedział w temacie: Odp.:Krwawienie z żylaków przełyku - postępowanie?
:) Witam Karolcia109 , Grzesia i wszystkich Ratowników Medycznych . Karolciu , myślę , że Grzesiu dał na ten temat wyczerpujacą odpowiedż , Grzegorzowi nie tylko można ufać , ale trzeba ,jak również innym Ratownikom Medycznym z Rymania , ufa im rowniez społeczeństwo Rymania i Sławoborza . Takich RM , brakuje w innych stacjach pogotowia , nie bez kozery o tym piszę , wiem , bo bywam w niejednych stacjach . Ale takich RM nie poznałem gdzie inndziej. Karolciu Zycze Szczęścia w zyciu osobistym .

Więcej
2008/06/04 20:13 #912 przez Lamia
Lamia odpowiedział w temacie: Odp.:Krwawienie z żylaków przełyku - postępowanie???
Witam. Sonda Sengstakena-Blekmora (nie pamiętam pisowni) była stosowana do leczenia krwawiących żylaków przełyku (mówię tu o leczeniu szpitalnym). Jest to zgłębnik posiadający 2 balony: mały żołądkowy i duży przełykowy. Po założeniu sondy wypełniało się oba balony. Żołądkowy balon utrzymywał sondę na odpowiednim poziomie, a przełykowy balon uciskał na krwawiący żylak. Do sondy mocowało się linkę (często był to bandaż dziany). Linkę przepuszczało się przez bloczek (podobny do ortopedycznego) i wieszało się obiążenie, np. butelkę 500ml płynu infuzyjnego. Przez otwory na końcu żołądkowym sondy była aspirowana treść z żołądka, a przez otwory na poziomie przełyku aspirowało się treść z przełyku nad balonem. O zastosowaniu tej metody w postępowaniu przedszpitalnym nie słyszałam. Obecnie nie wykorzystuje się tej metody leczenia, ponieważ są inne, lepsze sposoby z użyciem fiberoskopu. To tyle historii
COM_KUNENA_THANKYOU: Czarny2609

Więcej
2013/09/18 07:54 #9437 przez Bartas
Bartas odpowiedział w temacie: Odp: Krwawienie z żylaków przełyku - postępowanie???
Oczywiscie zgłębnik Sengstakena-Blakemore'a jest znany powszechnie jako metoda zatamowania krwawienia lecz jest to na zasadzie opatrunku uciskowego i sluzy jedynie na czas transportu, w 60% przypadkow po zdjeciu sondy jest nawrot krwawienia lecz tak jak mowilem, chodzi o czas transportu ... na sorze to juz inna bajka. :) Pozdrawiam !

Czas generowania strony: 0.061 s.

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

Więcej tematów »

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account