Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x

×
Informacja

Drodzy Użytkownicy, zanim napiszecie cokolwiek zapoznajcie się z REGULAMIN -em Forum. Zakładając nowy temat upewnijcie się czy już taki sam lub podobny nie został założony wcześniej.

Krwawienie z żylaków przełyku - postępowanie???

Więcej
2008/05/04 20:01 #848 przez karolcia109
karolcia109 stworzył temat: Krwawienie z żylaków przełyku - postępowanie???
Witam!!!
Mam pytanie, jaki jest algorytm postępowania ratowniczego w przypadku krwawienia z żylaków przełyku???
Pozdrawiam i czekam na Wasze przemyślenia!!!:)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2008/05/05 07:30 #849 przez GRZECHRAT
Odp.:Krwawienie z żylaków przełyku - postępowanie?
Sie ma Algorytmu nie znam ale podzielę sie swoimi przemyśleniami Przede wszystkim jak najszybszy transport chorego do szpitala gdzie jest oddział chirurgi z gastroskopią ,ale wcześniej musimy podać wasopresyne i nitraty po to aby obniżyć ciśnienie wrotne(najczęściej do krwotoku z żylaków przełyku dochodzi u ludzi chorujących na marskość wątroby ok 80% a 90% z tego to pijaki)następnie wyrównujemy straty krwi ostrożnie po woli (bo szybko nasila krwawienie)i rura do szpitala Wiem jeszcze o możliwości założenia sondy SEGSTAKENA i BLAKEMORA ( [pozdrawiam Cię SENIU ] lecz odchodzi się od niej gdyż powoduje powikłania jak pęknięcie przełyku)ale w karetce nigdy takiej sądy nie miałem to nie wiem z czym sie to je Narka

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2008/06/02 19:03 #902 przez Tytus
Odp.:Krwawienie z żylaków przełyku - postępowanie?
:) Witam Karolcia109 , Grzesia i wszystkich Ratowników Medycznych . Karolciu , myślę , że Grzesiu dał na ten temat wyczerpujacą odpowiedż , Grzegorzowi nie tylko można ufać , ale trzeba ,jak również innym Ratownikom Medycznym z Rymania , ufa im rowniez społeczeństwo Rymania i Sławoborza . Takich RM , brakuje w innych stacjach pogotowia , nie bez kozery o tym piszę , wiem , bo bywam w niejednych stacjach . Ale takich RM nie poznałem gdzie inndziej. Karolciu Zycze Szczęścia w zyciu osobistym .

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2008/06/04 20:13 #912 przez Lamia
Odp.:Krwawienie z żylaków przełyku - postępowanie???
Witam. Sonda Sengstakena-Blekmora (nie pamiętam pisowni) była stosowana do leczenia krwawiących żylaków przełyku (mówię tu o leczeniu szpitalnym). Jest to zgłębnik posiadający 2 balony: mały żołądkowy i duży przełykowy. Po założeniu sondy wypełniało się oba balony. Żołądkowy balon utrzymywał sondę na odpowiednim poziomie, a przełykowy balon uciskał na krwawiący żylak. Do sondy mocowało się linkę (często był to bandaż dziany). Linkę przepuszczało się przez bloczek (podobny do ortopedycznego) i wieszało się obiążenie, np. butelkę 500ml płynu infuzyjnego. Przez otwory na końcu żołądkowym sondy była aspirowana treść z żołądka, a przez otwory na poziomie przełyku aspirowało się treść z przełyku nad balonem. O zastosowaniu tej metody w postępowaniu przedszpitalnym nie słyszałam. Obecnie nie wykorzystuje się tej metody leczenia, ponieważ są inne, lepsze sposoby z użyciem fiberoskopu. To tyle historii
COM_KUNENA_THANKYOU: Czarny2609

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2013/09/18 07:54 #9437 przez Bartas
Odp: Krwawienie z żylaków przełyku - postępowanie???
Oczywiscie zgłębnik Sengstakena-Blakemore'a jest znany powszechnie jako metoda zatamowania krwawienia lecz jest to na zasadzie opatrunku uciskowego i sluzy jedynie na czas transportu, w 60% przypadkow po zdjeciu sondy jest nawrot krwawienia lecz tak jak mowilem, chodzi o czas transportu ... na sorze to juz inna bajka. :) Pozdrawiam !

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

Więcej tematów »

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account