Ratownik a wiek emerytalny

Więcej
2008/09/18 21:18 - 2008/09/18 21:37 #1313 przez dyspozytor
Ratownik a wiek emerytalny was created by dyspozytor
Witam,

Zawsze jak oglądam to zdjęcie które zamieszczam poniżej:



... nasuwa mi się następujące pytanie, dlaczego ratownik jak sama nazwa wskazuje wykonując czynności ratownicze i pracując w służbach ratowniczych nie ma takich samych praw emerytalnych jak inne służby ratownicze w naszym pięknym kraju ???:dry: Przecież obecnie pogotowie już tylko czasami jest mylnie postrzegane jako oddział szpitala na kółkach, a jego obecny wizerunek to ratownictwo, ratownictwo medyczne, zintegrowane ratownictwo które interweniuje tylko w stanach nagłego zagrożenia życia (oczywiście wg definicji). Czy w związku z tym jako personel zespołów ratowniczych nie mamy prawa do emerytur jakie ma Straż Pożarna czy Policja ?? Czy Ci 60 letni ratownicy medyczni będą właśnie tak zmierzali do wyjazdu jak ta przesympatyczna :P dwójka na zdjęciu??

Pozdrawiam
Dyspozytor

P.S. Pozdrowienia dla ratowników ze zdjęcia z kołobrzeskiego pogotowia;)


Zachodniopomorskie Ratownictwo Medyczne
Wiktoria Julia
Plik załącznika:

www.ratownik-med.pl
www.eskumed.pl
www.karetki.ratownik-med.pl
www.sklep.ratownik-med.pl

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2008/09/19 07:16 #1314 przez GRZECHRAT
Replied by GRZECHRAT on topic Odp.:Ratownik a wiek emerytalny
Sie macie dodam tylko że to ratownik prowadzi kierowce na wyjazd w kodzie pierwszym :laugh:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2008/09/21 01:17 #1318 przez Maciej S.
Replied by Maciej S. on topic Odp.:Ratownik a wiek emerytalny
ja się zastanawiam nad tym zagadnieniem jak oglądam ten filmik:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2008/09/24 14:02 - 2008/09/26 12:59 #1322 przez Tytus
Replied by Tytus on topic Odp.:Ratownik a wiek emerytalny
Witam Wszystkich Ratowników Medycznych , przeglądałem film , gdzie Pani Dr. podkłada sobie jakieś krzesełko przed wejściem do karetki , ponieważ jest nie za bardzo sprawna żeby do niej wsiąść . Otóż moja opinia na temat wcześniejszych emerytur jest jednoznaczna , Ratownicy Medyczni powinni przepracować tyle samo lat , co Straż czy Policja , ponieważ RM w wieku przekraczającym 50-ty rok życia / nie mówię o wszystkich / , są powolniejsi , a przy tym , nie ujmując nikomu , mniej wartościowi dla pracodawcy . Myślę , że z tą opinia wszyscy powinni się zgodzić . W związku z tym byłbym za tym , aby Ratownictwo Medyczne jak najszybciej zintegrowało się z tymi służbami i przeszło pod resort MSWiA , wtedy była by szansa na wcześniejsze emerytury . Pozdrawiam wszystkich Ratowników Medycznych .

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2008/10/04 12:47 - 2008/10/04 12:48 #1348 przez dyspozytor
Replied by dyspozytor on topic Odp.:Ratownik a wiek emerytalny
Witam,

na tą chwilę Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej szykuje coś takiego:

Projekt ustawy o emeryturach pomostowych
Rada Ministrów przyjęła 30 września 2008 r. projekt Ustawy o emeryturach pomostowych, który zapewnia ok. 240 tys. osób pracujących w warunkach szczególnych lub wykonujących pracę o szczególnym charakterze możliwość wcześniejszego zakończenia kariery zawodowej.

Emerytura pomostowa będzie dodatkowym świadczeniem, które osoba uprawniona będzie otrzymywać pomiędzy zakończeniem swojej kariery zawodowej a osiągnięciem wieku emerytalnego:

*
świadczenie będzie przysługiwać osobom pracującym w najtrudniejszych warunkach, które nie mogą być w żaden sposób usunięte przez pracodawcę, lub wykonującym prace, w której odpowiadają za bezpieczeństwo innych osób i które jednocześnie wymagają największej sprawności psychofizycznej.....

....Emerytura pomostowa, ile i kiedy?

Emerytura pomostowa wynosić będzie 100 proc. potencjalnej emerytury (uwzględniającej też składki płacone do OFE), obliczonej dla osoby w wieku 60 lat i będzie waloryzowana według tych samych zasad co emerytury i renty z FUS.
Będzie można na nią przejść na pięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego (czyli w wieku 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn), w niektórych przypadkach nawet na dziesięć lat przed osiągnięciem tego wieku. Trzeba będzie jeszcze spełnić inne warunki, odpowiedni ogólny staż ubezpieczeniowy (20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn), staż pracy w warunkach szczególnych lub przy wykonywaniu pracy o szczególnym charakterze przez co najmniej 15 lat. Z emerytury pomostowej będą mogły skorzystać te osoby, które zostaną zgłoszone przez pracodawców. Nie jest też ważne, czy ktoś jest w otwartym funduszu emerytalnym, czy też nie.


Generalnie to żadna rewelacja....:(

Całość dostępna: TUTAJ

Pozdrawiam
Dyspozytor


Zachodniopomorskie Ratownictwo Medyczne
Wiktoria Julia
Plik załącznika:

www.ratownik-med.pl
www.eskumed.pl
www.karetki.ratownik-med.pl
www.sklep.ratownik-med.pl

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2008/11/01 17:50 #1459 przez Ania82
Replied by Ania82 on topic Odp.:Ratownik a wiek emerytalny
No ja też nie wyobrażam sobie przepracować w zespole wyjazdowym nawet do 55 roku życia. Według mnie, ratownicy też powinni mieć przywilej wcześniejszego przejścia na emerytury.

będzie to system wygasający (nie obejmie osób, które rozpoczęły karierę zawodową po 31 grudnia 1998 r.) w przyszłości bowiem preferowane będą ułatwienia w zmianie pracy, a nie praca w warunkach potencjalnie szkodliwych dla zdrowia. Ustawa obejmie jednak wszystkich tych, którzy pracę zawodową w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze podjęli przed wejściem w życie reformy emerytalnej;

Odnośnie tego punktu projektu cytowanej ustawy też miałabym pewne ale.
Chodzi o to, że faktycznie za te kilka lat może być wynaleziony sprzęt, który znacznie ułatwi ratownikom pracę, ale czy przy sytuacji finansowej w służbie zdrowia (niezbyt dobrej zresztą) stacje pogotowia będzie stać na to, aby swoich pracowników wyposażyć w taki sprzęt.
Pozdrawiam.

"Pesymista widzi ciemny tunel, optymista widzi światełko w tunelu, realista widzi pociąg, maszynista widzi 3 debili na torach..."

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Ania82ricko1stmangus
Czas generowania strony: 0.191 s.

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

    • arekpawel3 Avatar
    • Opinie na temat nowego kierunku studiów podyplomow...
    • Witajcie,prowadzę obecnie projekt badawczy, którego celem jest określić zapotrzebowanie na nowy kierunek studiów- fizjolog sportowy. Uczelnia poprosiła o zebranie wypowiedzi także od ratowników medycznych. Otóż ratownicy posiadają wiedzę nt fizjologii organizmu, a być może w tym gronie są osoby interesujące się sportem lub chcące pogłębiać wiedzę w tym zakresie.W związku z tym zwracam się z prośbą o podzielenie się...
    • W Edukacja, doskonalenie zawodowe / Uczelnie medyczne
    • 2023/12/05 09:41
    • ladybird23 Avatar
    • uprawnienia
    • Witam, mam pytanie dotyczące uprawnień. Otóż, jeśli ktoś skończył ratownictwo ponad 13 lat temu, nigdy nie pracował w zawodzie ratownika, zmienił zupełnie branżę, nie przechodził żadnych przeszkoleń w temacie ratownictwa itd to czy może np prowadzić kursy pierwszej pomocy, zabezpieczać imorezy jako ratownik? Będąc na etacie w zupełnie innej branży i nie mając zatrudnienia w żadnej placówce zdrowia itd
    • W Państwowe Ratownictwo Medyczne / Dyskusja ogólna (PRM)
    • 2023/10/30 12:39
    • Macias Avatar
    • Ratownik nie aktywny zawodowo
    • Podepnę się pod temat. Uzyskałem prawo do wykonywania zawodu w 2015 roku i od tamtej pory czynnie nie pracowałem w zawodzie za wyjątkiem pandemii, gdzie pobierałem próbki od pacjentów w mobilnym zespole. Teraz zastanawiam się nad powrotem do zawodu. Jak ugryźć temat? Czytałem, że potrzebny jest kurs trwający 6 miesięcy. Wiecie może jak ugryźć temat? 
    • W Ratownictwo Medyczne / Kwalifikowana PP, Pierwsza Pomoc
    • 2023/10/13 21:31
    • MichałS97 Avatar
    • Staż na bloku ?
    • Witam Myślałem ostatnio nad miejsce w którym moglbym się porządnie nauczyć intubacji. Stąd pytanie czy ma ktoś doświadczenie w pracy/stażu na bloku? Czy jest to wogóle możliwe dla rm ? Z góry dziękuję za odpowiedź 
    • W Medycyna Ratunkowa / Medyczne czynności ratunkowe
    • 2023/09/17 21:29

Więcej tematów »

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account