Ograniczanie prawa do wykonywania zawodu

Więcej
2014/09/21 07:31 #11245 przez Adwers
Witajcie!

Spotkałem się ostatnio z dziwną sytuacją w pewnym szpitalu.
Młody chłopak, który ma prawo do wykonywania zawodu ratownika medycznego (ukończył szkołę, zdał egzaminy, ma ważne badania lekarskie), działa na SOR jako wolontariusz. Mówi, że chce nabrać pewności siebie przy innych kolegach w warunkach szpitalnych. Okazuje się jednak, że szpital zabrania mu wykonania wszelkich czynności zgodnych z ustawą o PRM oraz Rozporządzeniem MZ z dnia 29. grudnia 2006 roku w sprawie szczegółowego zakresu medycznych czynności ratunkowych, które mogą być podejmowane przez ratownika medycznego.

Moim zdaniem szpital w ten sposób dyskryminuje chłopaka i nie ma prawa ograniczać a wręcz odbierać mu prawa do wykonywania zawodu nawet zasłaniając się tym, że chłopak jest na wolontariacie ponieważ w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie:

Art. 42. 1. Wolontariusze mogą wykonywać, na zasadach określonych w niniejszym rozdziale, świadczenia na rzecz:
4)podmiotów leczniczych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej w zakresie wykonywanej przez nie działalności leczniczej

Art. 43. Wolontariusz powinien posiadać kwalifikacje i spełniać wymagania odpowiednie do rodzaju i zakresu wykonywanych świadczeń, jeżeli obowiązek posiadania takich kwalifikacji i spełniania stosownych wymagań wynika z odrębnych przepisów.

Co o tym sądzicie?

Adwers - Ratownik Medyczny
"Czy­tając książki o zdro­wiu, uważaj­cie. Je­den błąd dru­kar­ski może was zabić." Mark Twain

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2014/09/24 12:55 #11252 przez sox
Być może pracodawca obawia się odpowiedzialności za ewentualne błędy medyczne popełnione przez wolontariusza. Gdyby robił wszystko co pracownicy to był by takim pracownikiem który pracuje za darmo, idąc tym tropem być może ktoś kto dostaje wynagrodzenie okaże się zbędny.

Pozdrawiam

Człowiek który raz kogoś uratuje to bohater, człowiek który ratuje ludzi codziennie to ratownik medyczny.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2014/09/24 22:03 #11253 przez Adwers
Wolontariusz tak samo jak Ratownik Medyczny ma takie same uprawnienia i ma prawo do wykonywania czynności zgodnie z ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym (która to odsyła do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 grudnia 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu medycznych czynności ratunkowych, które mogą być podejmowane przez ratownika medycznego). Nie wiem jak wy, ale moim zdaniem to po prostu dyskryminacja chłopaka. A biedak przez "obietnicę" EWENTUALNEJ posady będzie się zgadzał na wszystko i będzie siedział cichutko jak trusia. A na koniec dostanie to co większość czyli figę z makiem bo albo etaty będą pozajmowane, albo zatrudnią kogoś kto ma dłuższy staż pracy. Pytanie tylko jak taki młody ma zdobyć ten staż? Staż pracy to przecież ciągłe ćwiczenie i rozwijanie zdolności które zdobył w szkole.

Jeżeli chodzi o odpowiedzialność... każdy z nas wie, że może być pociągnięty do odpowiedzialności za ewentualny błąd, stąd wykupywane są dobrowolne ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Ciekawi mnie, czy chłopak wie o tym i czy posiada takie informacje. Jeśli to jego pierwsza nazwijmy to "praca" (a podejrzewam, że tak) bo wolontariat może być wliczany do stażu pracy, to zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i wolontariacie powinien być poinformowany o swoich prawach i obowiązkach. A więc powinien być poinformowany o odpowiedzialności prawnej za błędy medyczne i możliwości wykupienia OC zwłaszcza, że ustawodawca daje możliwość by to korzystający wykupił OC wolontariuszowi.

Osoby które dostają wynagrodzenie i bez wolontariusza są zbytnio obciążeni... Moim zdaniem to zwykły brak logiki - po co mieć 100% skoro można mieć 102% polepszyć standardy na SOR i odciążyć pracowników? Ale tak jest niestety w administracji służby zdrowia. Najważniejsze by zgadzały się papiery a reszta? Nie ważna. Szlak człowieka trafia jak wjeżdża się na SOR z pacjentem i nie ma go kto przejąć bo wszyscy zarobieni. Nie dość, że pacjent musi czekać, to jeszcze ZRM jest blokowany bo trzeba czekać na przejęcie pacjenta.

Skwituje to tak - polskie realia służby zdrowia nie są dla młodych - ci co szli dla idei ratowania ludzi - przeliczyli się, a ci co szli dla kasy i myśleli, że od razu będą spać na pieniądzach - przeliczyli się kilkakrotnie. Żal mi jednak tych pierwszych, którzy myśleli o idei i zgłaszali się na takie wolontariaty by po prostu mieć możliwość niesienia pomocy.

Ja za to szybko nie zapomnę biedaka w pomarańczowym stroju czekającego, aż ktoś mu da coś do roboty i szukającego sobie czegoś do zajęcia. Ciekawe jak szybko chłopak zrozumie, że tylko i wyłącznie marnuje czas którego i tak nikt nie szanuje? Nie będę robił zakładów, ale obstawiam trzy miesiące i sam odejdzie. Ja tylko chłopakom w takiej sytuacji mogę polecić jedno - dajcie sobie spokój, załóżcie działalność i szukajcie pracy na własną rękę np. opieka doraźna, zabezpieczenia imprez czy też inne usługi medyczne. Kiedyś też byłem świadkiem takiej sytuacji na innym SOR-ze jak tylko zaczęły istnieć. Chłopak się nieźle wkurzył i odszedł tydzień po podpisaniu umowy. Zaczął od robienia iniekcji w domach pacjentów, zmian opatrunków czy też innych drobnych zabiegów nie wykraczających poza działania ratownika. Teraz ma prężnie działającą firmę medyczną zajmującą się opieką w domu pacjenta jak i transportem medycznym.

Adwers - Ratownik Medyczny
"Czy­tając książki o zdro­wiu, uważaj­cie. Je­den błąd dru­kar­ski może was zabić." Mark Twain

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2014/09/27 12:33 #11254 przez Nimfa
Zaczął od robienia iniekcji w domach pacjentów, zmian opatrunków czy też innych drobnych zabiegów nie wykraczających poza działania ratownika.

Jakaś nowość :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Ania82ricko1stmangus
Czas generowania strony: 0.139 s.

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

    • arekpawel3 Avatar
    • Opinie na temat nowego kierunku studiów podyplomow...
    • Witajcie,prowadzę obecnie projekt badawczy, którego celem jest określić zapotrzebowanie na nowy kierunek studiów- fizjolog sportowy. Uczelnia poprosiła o zebranie wypowiedzi także od ratowników medycznych. Otóż ratownicy posiadają wiedzę nt fizjologii organizmu, a być może w tym gronie są osoby interesujące się sportem lub chcące pogłębiać wiedzę w tym zakresie.W związku z tym zwracam się z prośbą o podzielenie się...
    • W Edukacja, doskonalenie zawodowe / Uczelnie medyczne
    • 2023/12/05 09:41
    • ladybird23 Avatar
    • uprawnienia
    • Witam, mam pytanie dotyczące uprawnień. Otóż, jeśli ktoś skończył ratownictwo ponad 13 lat temu, nigdy nie pracował w zawodzie ratownika, zmienił zupełnie branżę, nie przechodził żadnych przeszkoleń w temacie ratownictwa itd to czy może np prowadzić kursy pierwszej pomocy, zabezpieczać imorezy jako ratownik? Będąc na etacie w zupełnie innej branży i nie mając zatrudnienia w żadnej placówce zdrowia itd
    • W Państwowe Ratownictwo Medyczne / Dyskusja ogólna (PRM)
    • 2023/10/30 12:39
    • Macias Avatar
    • Ratownik nie aktywny zawodowo
    • Podepnę się pod temat. Uzyskałem prawo do wykonywania zawodu w 2015 roku i od tamtej pory czynnie nie pracowałem w zawodzie za wyjątkiem pandemii, gdzie pobierałem próbki od pacjentów w mobilnym zespole. Teraz zastanawiam się nad powrotem do zawodu. Jak ugryźć temat? Czytałem, że potrzebny jest kurs trwający 6 miesięcy. Wiecie może jak ugryźć temat? 
    • W Ratownictwo Medyczne / Kwalifikowana PP, Pierwsza Pomoc
    • 2023/10/13 21:31
    • MichałS97 Avatar
    • Staż na bloku ?
    • Witam Myślałem ostatnio nad miejsce w którym moglbym się porządnie nauczyć intubacji. Stąd pytanie czy ma ktoś doświadczenie w pracy/stażu na bloku? Czy jest to wogóle możliwe dla rm ? Z góry dziękuję za odpowiedź 
    • W Medycyna Ratunkowa / Medyczne czynności ratunkowe
    • 2023/09/17 21:29

Więcej tematów »

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account