Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Już po raz trzeci zostały zorganizowane Międzyszkolne Zawody Pierwszej Pomocy, które były finałem Kampanii Edukacyjnej „Młodzieżowa Akademia Bezpieczeństwa” realizowanej w 14 szkołach gimnazjalnych w woj. podkarpackim, które należą do programu „PROJEKTOR – wolontariat studencki”.

We wtorek 27 maja na Kampusie Cicha Uniwersytetu Rzeszowskiego 12 czteroosobowych drużyn gimnazjalistów sprawdziło swoją wiedzę i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy, podczas testu oraz 6 pozorowanych sytuacji.Uczniowie rozwiązali test składający się z 80 pytań, który sprawdzał ich wiedzę teoretyczną z materiału jaki był im przekazywany podczas spotkań w szkołach. Następnie każda z drużyn wyznaczała 3 osoby, które musiały udzielić pomocy w określonej sytuacji.

Drużyny musiały zmierzyć się z różnorodnymi scenkami, które odwzorowywały zdarzenia jakie mogą przydarzyć się każdemu w codziennym życiu. Udzielali pomocy dwóm osobom w parku, gdzie jedna w pewnym momencie dostała ataku padaczki. Podczas wycieczki po firmie informatycznej musieli wdrożyć odpowiednie postępowanie wobec prezesa, który doznał nagłego zatrzymania krążenia, a także zająć się asystentką, która na zaistniałą sytuację wpadła w panikę i zemdlała. Swoje umiejętności sprawdzali także w przypadku poparzenia oraz upadku z wysokości, a także podczas dyskoteki, na której doszło do zamieszania pomiędzy dwoma uczestnikami, w efekcie czego jedna osoba leżała z rozciętą głową po uderzeniu butelką, a druga dalej awanturowała się i nie chciała się uspokoić.

Pojawiła się także scenka specjalna, która sprawiła, że uczniowie mogli wcielić się w rolę pomocy medycznej jednostki wojskowej. Była to sytuacja, która wzbudziła najwięcej emocji i zaskoczenia. Wszystko za sprawą trzech uczniów szkoły wojskowej, którzy wcielili się w role żołnierzy i eskortowali uczniów do miejsca zdarzenia, w którym znajdowało się ich dwóch rannych kolegów.

Emocji, zabawnych sytuacji i ciekawych reakcji zarówno ze strony samych uczestników, jak również sędziów i studentów nie zabrakło. Studenci po raz kolejny pokazali, że uczniowie są zainteresowani nauką pierwszej pomocy, co było widać podczas scenek. Uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem, wiedzą i umiejętnościami.
W całym wydarzeniu wzięło udział 50 uczestników ze szkół oraz 60 osób ze strony organizatora – zawodowych ratowników medycznych, uczniów szkoły wojskowej, a przede wszystkim studentów i absolwentów ratownictwa medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego – wolontariuszy programu „PROJEKTOR – wolontariat studencki”.

________________________________________
ORGANIZATOR: Fundacja Generator Inspiracji
PATRONI HONOROWI: Marszałek Województwa Podkarpackiego, Wojewoda Podkarpacki, Prezydent Rzeszowa, Podkarpacki Kurator Oświaty, Polska Rada Resuscytacji
PATRONI MEDIALNI: Polskie Radio Rzeszów, Radio WAWA Rzeszów, Gazeta Nowiny, Nowiny24, TVP Rzeszów, Magazyn „NA RATUNEK”, portal karetkowo.pl Portal Ratownik-med.pl, PrzypadkiMedyczne.pl, Ogólnopolskie Forum Studentów Medycyny i Lekarzy – www.MedFor.me
PARTNERZY: Fundacja Rozwoju Wolontariatu, „PROJEKTOR-wolontariat studencki”, Uniwersytet Rzeszowski, Bowling&Club „KULA”, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Muzeum Dobranocek, Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, Teatr Maska
w Rzeszowie

 

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account