Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

„Młodzieżowa Akademia Bezpieczeństwa – ratujemy i uczymy ratować” jest pilotażowym projektem, realizowanym na terenie województwa podkarpackiego.

Bierze w nim udział ponad 150 uczniów, uczęszczających do 10 szkół gimnazjalnych, zlokalizowanych na terenach wiejskich lub małych miast.Do każdej z grup uczniów przyjeżdżają studenci kierunku Ratownictwo Medyczne, Uniwersytetu Rzeszowskiego i przekazują im wiedzę z zakresu pierwszej pomocy.

Podczas zajęć realizowanych w ramach projektu, uczniowie poznają nie tylko podstawowe pojęcia, związane z pierwszą pomocą, np.: resuscytacja krążeniowo – oddechowa, łańcuch przeżycia, utrata przytomności, złamanie, krwotok, lecz mają przede wszystkim możliwość przećwiczenia praktycznych umiejętności takich jak: wykonywanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomach,  obsługi AED - automatycznego defibrylatora zewnętrznego w przypadku zawału serca czy też postępowania w przypadku podejrzenia urazu kręgosłupa czy porażenia prądem.

Uczestnicy projektu nabywają przede wszystkim umiejętności postępowania w nagłych przypadkach zagrożenia ludzkiego zdrowia lub życia, mogących wystąpić, na co dzień. Dowiadują się jak wezwać pogotowie? Jak rozpoznać zawał serca? Co zrobić w przypadku krwawienia czy oparzenia? 

Mają również możliwość zapoznania się z praktycznym zastosowaniem specjalistycznego sprzętu stosowanego na co dzień w ratownictwie medycznym. Dodatkowo, stale utrwalają posiadaną już wiedzę
z zakresu pierwszej pomocy. Natomiast studenci starają się im pokazać, że pierwsza pomoc nie jest przede wszystkim trudna, a umiejętności udzielania jej są niezbędne każdemu z nas, bowiem nigdy nie wiadomo, •w jakich okolicznościach, będzie miał możliwość, a także obowiązek ich użyć.
Wiemy, że umiejętności udzielania pierwszej pomocy w różnych przypadkach, powinny być cały czas przypominane, ćwiczone, a także przekazywane innym. Dlatego mamy nadzieję, że poprzez uczestnictwo w tym projekcie gimnazjaliści będą wzorem do naśladowania dla swoich kolegów oraz szerokiej rzeszy dorosłych.  

Finałem projektu będą I Międzyszkolne Zawody Pierwszej Pomocy, które odbędą się 15 maja 2012 roku w Rzeszowie. Podczas zawodów uczestnicy projektu będą musieli się wykazać wiedzą teoretyczną, jak również umiejętnością zastosowania jej w pozorowanych przypadkach.
Projekt „Młodzieżowa Akademia Bezpieczeństwa – ratujemy i uczymy ratować” koordynuje Fundacja Generator Inspiracji we współpracy z Kołem Naukowym Ratownictwa Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego, w ramach Programu „PROJEKOR – wolontariat studencki”. Patronaty honorowe nad kampanią objęli: Prezydent Rzeszowa, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Wojewoda Podkarpacki oraz Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego. Studenci biorący udział w projekcie odwiedzają szkoły w: Świerzowej Polskiej, Boguchwale, Harcie, Birczy, Wysokiej Głogowskiej, Gogołowie, Laszkach, Studzianie, Urzejowicach i Markowej.

Kontakt
Monika Białkowska – koordynator projektu
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 662 929 419

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


Kod antyspamowy
Odśwież

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account