Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

„Młodzieżowa Akademia Bezpieczeństwa – ratujemy i uczymy ratować” jest pilotażowym projektem, realizowanym na terenie województwa podkarpackiego.

Bierze w nim udział ponad 150 uczniów, uczęszczających do 10 szkół gimnazjalnych, zlokalizowanych na terenach wiejskich lub małych miast.Do każdej z grup uczniów przyjeżdżają studenci kierunku Ratownictwo Medyczne, Uniwersytetu Rzeszowskiego i przekazują im wiedzę z zakresu pierwszej pomocy.

Podczas zajęć realizowanych w ramach projektu, uczniowie poznają nie tylko podstawowe pojęcia, związane z pierwszą pomocą, np.: resuscytacja krążeniowo – oddechowa, łańcuch przeżycia, utrata przytomności, złamanie, krwotok, lecz mają przede wszystkim możliwość przećwiczenia praktycznych umiejętności takich jak: wykonywanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomach,  obsługi AED - automatycznego defibrylatora zewnętrznego w przypadku zawału serca czy też postępowania w przypadku podejrzenia urazu kręgosłupa czy porażenia prądem.

Uczestnicy projektu nabywają przede wszystkim umiejętności postępowania w nagłych przypadkach zagrożenia ludzkiego zdrowia lub życia, mogących wystąpić, na co dzień. Dowiadują się jak wezwać pogotowie? Jak rozpoznać zawał serca? Co zrobić w przypadku krwawienia czy oparzenia? 

Mają również możliwość zapoznania się z praktycznym zastosowaniem specjalistycznego sprzętu stosowanego na co dzień w ratownictwie medycznym. Dodatkowo, stale utrwalają posiadaną już wiedzę
z zakresu pierwszej pomocy. Natomiast studenci starają się im pokazać, że pierwsza pomoc nie jest przede wszystkim trudna, a umiejętności udzielania jej są niezbędne każdemu z nas, bowiem nigdy nie wiadomo, •w jakich okolicznościach, będzie miał możliwość, a także obowiązek ich użyć.
Wiemy, że umiejętności udzielania pierwszej pomocy w różnych przypadkach, powinny być cały czas przypominane, ćwiczone, a także przekazywane innym. Dlatego mamy nadzieję, że poprzez uczestnictwo w tym projekcie gimnazjaliści będą wzorem do naśladowania dla swoich kolegów oraz szerokiej rzeszy dorosłych.  

Finałem projektu będą I Międzyszkolne Zawody Pierwszej Pomocy, które odbędą się 15 maja 2012 roku w Rzeszowie. Podczas zawodów uczestnicy projektu będą musieli się wykazać wiedzą teoretyczną, jak również umiejętnością zastosowania jej w pozorowanych przypadkach.
Projekt „Młodzieżowa Akademia Bezpieczeństwa – ratujemy i uczymy ratować” koordynuje Fundacja Generator Inspiracji we współpracy z Kołem Naukowym Ratownictwa Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego, w ramach Programu „PROJEKOR – wolontariat studencki”. Patronaty honorowe nad kampanią objęli: Prezydent Rzeszowa, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Wojewoda Podkarpacki oraz Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego. Studenci biorący udział w projekcie odwiedzają szkoły w: Świerzowej Polskiej, Boguchwale, Harcie, Birczy, Wysokiej Głogowskiej, Gogołowie, Laszkach, Studzianie, Urzejowicach i Markowej.

Kontakt
Monika Białkowska – koordynator projektu
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 662 929 419

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account