Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Budowa przejścia granicznego w Malhowicach, otwarcie jednej z pięciu dyspozytorni Centrum Ratownictwa Medycznego w Przemyślu oraz spore fundusze na przemyskie zabytki – to główne punkty spotkania wojewody podkarpackiego Małgorzaty Chomycz-Śmigielskiej z mieszkańcami nadsańskiego miasta, do którego doszło w lutym br. w hotelu „Accademia”.

Organizatorem spotkania był przewodniczący zarządu miasta i powiatu Przemyśl Platformy Obywatelskiej, a jednocześnie zastępca prezydenta miasta Wojciech Błachowicz. Gośćmi m.in.: prezydent miasta Robert Choma, starosta przemyski Jan Pączek i Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Grażyna Stojak. Obecni byli przedstawiciele rad okolicznych gmin, przemyskich osiedli oraz mieszkańcy Przemyśla.
Przejście graniczne Malhowice – Niżankowice Pierwszą z poruszonych kwestii była budowa kolejnego, po Budomierzu, Korczowej i Medyce, polsko-ukraińskiego przejścia granicznego Malhowice – Niżankowice. – W ubiegłym roku wspólnie z wójtem Witoldem Kowalskim przygotowaliśmy plan zagospodarowania przestrzennego. W grudniu ubiegłego roku plan ten został uchwalony. Mogę śmiało powiedzieć, że zaczynamy pilne prace nad projektem. Do budowy powinniśmy być gotowi pod koniec 2015 roku. Przejście znajdować się będzie na kilku hektarach, będą mogły je przekraczać samochody osobowe, busy i autokary. Nie będą mogły tamtędy przekraczać granicy samochody ciężarowe. Chcemy, by na tym przejściu dopuszczony został ruch pieszy – powiedziała M. Chomycz-Śmigielska.
Dyspozytornia CRM w Przemyślu

O planach utworzenia w Przemyślu jednej z pięciu na Podkarpaciu dyspozytorni Centrum Ratownictwa Medycznego mówi się już od 2011 r. Od 1 stycznia br. obowiązuje nowa ustawa o systemie powiadamiania ratunkowego. Zgodnie z jej zapisami na terenie województwa musi funkcjonować Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie i pięć jego dyspozytorni. Jedna z nich będzie się mieścić w Przemyślu. – Dyspozytornia powstanie dzięki zaangażowaniu władz miasta i powiatu i dofinansowaniu przez nie pomieszczeń na jej potrzeby w budynku Komendy Miejskiej Policji. Rozpocznie funkcjonowanie z końcem tego roku. Od stycznia tego roku podobna dyspozytornia działa w Rzeszowie. Sprawdza się znakomicie. Numer 112 jest obecnie w pełni funkcjonalny, czyli przychodzące informacje są w pełni zweryfikowane – zapewniła wojewoda podkarpacka.

Więcej: zycie.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account