Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Jak informuje polskalokalna.pl, 16 grudnia w Ministerstwie Zdrowia odbyła się konferencja uzgodnieniowa dotycząca rozporządzenia w sprawie ramowych procedur przyjmowania wezwań przez dyspozytora medycznego i dysponowania zespołami ratownictwa medycznego.

Był to jeden z ostatnich etapów procedury legislacyjnej, wymagany do ostatecznego zatwierdzenia treści rozporządzenia przez Ministra Zdrowia.

W czasie konsultacji społecznych do propozycji rozporządzenia zgłoszono szereg poprawek. Nadesłali je m.in. dyspozytorzy z różnych jednostek pogotowia ratunkowego, przedstawiciele organizacji reprezentujących środowisko dyspozytorów i ratowników medycznych, a także reprezentanci jednostek administracji rządowej w terenie (jak np. urzędy wojewodów czy wojewódzkie sztaby zarządzania kryzysowego).

Poniedziałkowa konferencja, na którą zostały zaproszone wszystkie instytucje, które wniosły poprawki do projektu, miała na celu wypracowanie spójnej, ostatecznej wersji dokumentu. Po zaledwie czterech godzinach rozmów udało się osiągnąć porozumienie wszystkich stron i na biurko Ministra Zdrowia trafiła już finalna wersja rozporządzenia.
- Treść rozporządzenia to wynik wielomiesięcznej pracy rozpoczętej przez powołaną przez Fundację WOŚP i Ministra Zdrowia wspólną grupę roboczą, wspieraną ostatecznie przez najważniejszych specjalistów w dziedzinie medyny ratunkowej w Polsce - podkreśla Jurek Owsiak, Prezes Zarządu WOŚP - Efekt, to propozycja nowego prawa, które zdecydowanie poprawi warunki, a co za tym idzie - jakość pracy dyspozytorów medycznych.

Najważniejszą zmianą, jaką przynosi nowe rozporządzenie, jest wprowadzenie obowiązku przyjmowania zgłoszeń przez dyspozytorów medycznych na podstawie algorytmu, czyli zbioru pytań wspomagającego podjęcie decyzji o wysłaniu lub odmowie wysłania karetki.Taki algorytm każdy dysponent zespołów ratownictwa medycznego (a więc w praktyce każda stacja pogotowia ratunkowego) ma obowiązek wdrożyć do końca czerwca 2014 roku.

Jest to kluczowy zapis, o który zabiegała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w odpowiedzi na tragiczne wydarzenia, kiedy to w wyniku odmowy wysłania zespołu ratowniczego śmierć poniosły dzieci (szczególnie głośna była sprawa 2,5-letniej Dominiki z Łodzi). W współpracy ze specjalistami z Wydawnictwa Medycyna Praktyczna z Krakowa, opracowany został oparty na współczesnej wiedzy medycznej algorytm przyjmowania zgłoszeń przez dyspozytorów, który został następnie poddany wnikliwej ocenie środowiska. Dokument pozytywnie zaopiniował m.in. Konsultant Krajowy w dziedzinie Medycyny Ratunkowej, oraz organizacje reprezentujące dyspozytorów i ratowników medycznych (jak np. Stowarzyszenie Dyspozytorów Medycznych w Polsce).

- Przedstawiony zapis procedur przyjmowania zgłoszeń przez dyspozytorów w wielu dobrze prowadzonych stacjach pogotowia jest już realizowany - podsumował prof. dr hab Jerzy Robert Ładny, Konsultant Krajowy w dziedzinie Medycyny Ratunkowej, który od początku czynił starania na rzecz wprowadzenia obowiązku zalgorytmizowanego wywiadu dyspozytorskiego - Jest opracowany zgodnie z obecną wiedzą medyczną, ale uwzględnia też sugestie oparte na doświadczeniu ratowników i dyspozytorów, a dodatkowo - będzie w regularnych odstępach czasu aktualizowany, by zawsze iść z duchem wiedzy i postępu w medycynie ratunkowej. To naprawdę dobry dokument.

Wejście w życie rozporządzenia, które czeka na podpis Ministra Zdrowia, otwiera drogę do rozpoczęcia wdrażania opracowanych przez WOŚP procedur u wszystkich dysponentów zespołów ratownictwa medycznego, którzy wyrażą taką chęć. Nowe prawo zakłada bowiem dobrowolność w wyborze konkretnego zestawu procedur. WOŚP zadeklarowała jednak, iż przekazanie opracowanych pod jej patronatem materiałów i wiedzy niezbędnej do wdrożenia procedur będzie dla dysponentów nieodpłatne.

Tak naprawdę czekamy w blokach startowych - mówi Jurek Owsiak - kiedy tylko pod rozporządzeniem znajdzie się podpis Ministra, Orkiestra rozpocznie przygotowywanie materiałów dla wszystkich dyspozytorów oraz zorganizuje konferencję szkoleniową dla wszystkich instytucji - dysponentów zespołów ratowniczych.

Rozporządzenie czeka na ostateczny podpis złożony przez Ministra Zdrowia i zacznie obowiązywać 14 dni po podpisaniu. Obowiązek przyjmowania zgłoszeń na podstawie wdrożonych algorytmów będzie wymagany od dnia 1 lipca 2014 roku.

Źródło: polskalokalna.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account