Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Sądeckie Pogotowie Ratunkowe wzbogaciło się o nową karetkę, która zastąpi jeden z używanych i wyeksploatowanych pojazdów. Jest to Volkswagen Transporter T5 z napędem na cztery koła. Koszty zakupu pokryło Pogotowie ze środków własnych. Będzie ona dyżurowała w podstacji Pogotowia w Łososinie Dolnej. Jest wyposażona w najnowszy sprzęt potrzebny do ratowania zdrowia i życia ludzkiego.

Krzysztof Olejnik z sądeckiego Pogotowia i jego koledzy – ratownicy chwalili rozwiązania techniczne i ergonomiczność wnętrza pojazdu. – Wszystko jest w zasięgu ręki, składane i przesuwne elementy wyposażenia pozwalają na powiększenie przestrzeni w razie potrzeby, na przykład podczas intubacji.
Karetka jest przystosowana do jazdy w trudnym, górskim terenie, ma napęd na obie osie- mówi Józef Zygmunt, dyrektor Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego. - Zdaje egzamin w zimie, ale też przy intensywnych opadach deszczu. – Karetka trafi do Łososiny Dolnej, bo tam mieliśmy samochód, który był najstarszy z całej floty i konieczna była wymiana - dodaje Zygmunt. Sądeckie Pogotowie zaprezentowało także defibrylatory marki LIFEPAK 15, w które wyposażone będą karetki stacjonujące w Nowym Sączu i w podstacjach Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego w Łososinie Dolnej, Łącku i Grybowie.

Nowy ambulans w Łososinie Dolnej

Fot. Nowy ambulans w Łososinie Dolnej

- Wcześniej mieliśmy już kilka defibrylatorów, a teraz kupiliśmy kolejne cztery, więc prawie wszystkie nasze karetki będą wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt do teletransmisji danych - podkreśla Józef Zygmunt. Dla pacjentów oznacza to przede wszystkim szybsze działanie w sytuacjach, kiedy występuje zagrożenie życia spowodowane chorobami układu krążenia, zwłaszcza serca. Będzie można bezpośrednio z karetki lub domu przesłać zapis EKG, który zostanie odczytany i szybko oceniony przez specjalistów w szpitalu. Jest to bardzo duża pomoc dla lekarzy, którzy dzięki teletransmisji danych mogą precyzyjnie przygotować terapię i tym samym skrócić maksymalnie czas między momentem przybycia zespołu ratowniczego do szpitala, a wykonaniem zabiegu kardiologicznego.

 

Źródło: sadeczanin.info

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account