Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

„Skończmy z fikcją weekendowej pomocy medycznej w Polsce: zabierzmy pieniądze oddziałom nocnej pomocy i przekażmy je szpitalnym oddziałom ratunkowym”.

Iwona Hajnosz i Przemysław Wilczyński piszą w najnowszym „TP”, w jaki sposób głośne przypadki śmierci dzieci z ostatnich tygodni obnażają system ratownictwa medycznego w Polsce. System – uważają autorzy artykułu „Ratuj się, kto może” – zaczął trzeszczeć, gdy lekarze pierwszego kontaktu przestali zajmować się pacjentami po godzinach pracy (popołudniami, nocami i w weekendy), a obowiązek ten przeszedł na placówki świadczące nocną i weekendową pomoc.

„W papierach wszystko się zgadzało: wymogi Funduszu były wysokie, w nocnej przychodni miało być zatrudnionych po kilku lekarzy. Jaka jest rzeczywistość, pokazał przypadek w Skierniewicach: wedle wstępnych ustaleń kontrolerów Funduszu, zamiast trzech, w przychodni dyżurował tylko jeden, który odmówił przyjechania do Dominiki” – piszą autorzy artykułu, analizując krok po kroku tragedię 2,5 letniej Dominiki spod Skierniewic, która – wszystko na to wskazuje – padła ofiarą braku koordynacji poszczególnych instancji pomocy medycznej (lekarz pierwszego kontaktu, nocny punkt pomocy, pogotowie).

W podsumowaniu publicyści piszą o raporcie Najwyższej Izby Kontroli, która ma sprawdzić szpitalne oddziały ratunkowe. Wyniki poznamy jesienią. „Czy jednak warto czekać, skoro w praktyce wiadomo, jakie rozwiązania się sprawdzają? – pytają Hajnosz i Wilczyński. – Może lepiej zerwać z fikcją już teraz, zabierając kontrakty i pieniądze z placówek nocnych oraz weekendowych, i przekazując je na SOR-y? Te mogłyby się stać dużymi izbami przyjęć, w których szybkie oddzielenie pacjentów wymagających pomocy od tych, których można zwolnić do domu, pozwoliłoby choć częściowo odciążyć niewydolny system (…) Dopasujmy przepisy do ludzi – nie na odwrót”.

Źródło: tygodnik.onet.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

belek19
+4 #1 belek19 2013-03-12 17:22
NPL przy SOR-ach- moim zdaniem idealne rozwiązanie,oso by potrzebujące porady lekarskiej przekierowywane by były d NPL, a poważniejsze stany na SOR. wprowadzenie dyspozytorów do NPL czy CPR-ach, skąd by NNPL ewentualnie dostawał zlecenie jak zespół PRM-może to by usprawniło system-współpra ca dyspozytorów CPR i NPL.pomysłów jest dużo-tylko czemu nikt nas nie słucha??
Zgłoś administratorowi
marcin1975rm
+1 #2 marcin1975rm 2013-03-12 19:02
Pomysł dobry, skoro chorzy i tak pomocy szukają w SOR-ach.
Zgłoś administratorowi
SanMic
+6 #3 SanMic 2013-03-12 20:21
Może i pomysł jest dobry ale czy zda to egzamin.Sam pracowałem na SOR-ze i wiem,że wielu lekarzy NPL kierowało pacjentów na SOR bo nie chcieli się narażać lekarzowi/lekar zom dyżurnym na oddziałach. Ale co tu mówić o lekarzach NPL może niech NFZ szanowny zajmie się lepiej lekarzami POZ bo to to są dopiero niezłe ziółka (nie mówię tu o wszystkich) odkąd jeżdżę jako Ratownik w Pogotowiu to nie raz słyszałem jak pacjenci sami się przyznawali do tego, że lekarz rodzinny kazał zadzwonić pod 999 i powiedzieć że boli w kl. piersiowej to szybciej do szpitala trafią. Niech tym się zajmie i NFZ i Ministerstwo Zdrowia!!!
Zgłoś administratorowi
MediFast
-2 #4 MediFast 2013-03-12 23:55
MediFast świadczy usługi lekarskich wizyt domowych pediatrycznych, internistycznyc h oraz lekarza rodzinnego przez całą dobę 7 dni w tygodniu. Pomoc doraźna jest naszą usługą priorytetową , nadto w skład zespołu wchodzi także ratownik medyczny,który na miejscu poda zalecone leki domięśniowo,doż ylnie ,a także lekarz wypisze zwolnienie jak i recepty na dane leki.
Zgłoś administratorowi
Darth Vader
+2 #5 Darth Vader 2013-03-14 08:31
Cytuję MediFast:
(...)

Wykup sobie reklamę trollu...
Zgłoś administratorowi

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account