Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- To tylko kwestia czasu i pieniędzy - twierdzą samorządowcy. Przeprowadzka Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego do budynku dawnej pralni szpitalnej ma ułatwić transport pacjentów, ma też zwolnić zajmowane dotychczas w budynku szpitala pomieszczenia, które posłużą do rozwoju poszczególnych oddziałów. W nowej siedzibie pogotowia znajdzie się także nowa dyspozytornia.

Nowa siedziba pogotowia ratunkowego, czyli budynek wykorzystywany przed laty jako pralnia szpitalna, obecnie zajmowany jest przez dzielnicowych mieleckiej policji i Ośrodek Terapii Uzależnień. Za około 2 lata przeprowadzić ma się tam Powiatowa Stacja Pogotowia Ratunkowego. Dlaczego? – To element większego procesu reorganizacji mieleckiego pogotowia, poradni specjalistycznych i utworzenia siedziby dyspozytorni karetek, która powstanie właśnie w Mielcu – mówi Andrzej Chrabąszcz, starosta powiatu mieleckiego.

Do przeprowadzki pogotowie i poradnie specjalistyczne

Proces reorganizacji to przede wszystkim wyprowadzenie pogotowia ratunkowego z budynku mieleckiego szpitala. Dzisiejsza lokalizacja pogotowia blokuje szanse na jakikolwiek rozwój tej jednostki, uniemożliwia także sprawne wprowadzenie tam dyspozytorni, która ma być jedną z pięciu takich jednostek w całym województwie. Dyspozytornia swoim działaniem obejmie powiaty: kolbuszowski, mielecki, niżański, tarnobrzeski, i stalowowolski, czyli około 470 tys. mieszkańców. Jej działanie wymaga dodatkowego miejsca, którego w dotychczasowej lokalizacji już nie ma.

Do budynku byłej pralni wyprowadzone mają zostać także poradnie specjalistyczne. – Dzisiaj jest tam mnóstwo oczekujących pacjentów, w tym samym miejscu następuje transport chorych. Jest to nie do przyjęcia w szpitalu, który aspiruje do najlepszych w Polsce – mówi Chrabąszcz. W nowym miejscu znajdą się wszystkie poradnie specjalistyczne – zarówno te publiczne, jak i niepubliczne. Według planów - dobudowana ma także zostać część garażowa dla karetek.

Bezpieczniejszy i szybszy transport karetek

Ponadto przeprowadzenie pogotowia ratunkowego ma być rozwiązaniem na dotychczasowe problemy komunikacyjne karetek. Jeszcze w ubiegłym roku, przy okazji remontu ul. Wolności i sąsiadującego z szpitalem fragmentu ul. Jagiellończyka padło wiele wątpliwości w związku z możliwie najszybszym i bezpiecznym przejazdem karetek pogotowia. Także wśród mieszkańców Mielca nie brakowało opinii, że zaprojektowane w tym rejonie wysepki mogą poważnie utrudnić przejazd karetkom – szczególnie w godzinach szczytu, kiedy ruch na drogach jest natężony, a na Jagiellończyka tworzą się korki.

Już przed rokiem padały propozycje przeprowadzki pogotowia ratunkowego właśnie w miejsce byłej pralni. Wówczas karetki wyjeżdżałyby bezpośrednio w ul. Żeromskiego, co zdaniem kierowców mieleckiego pogotowia byłoby rozwiązaniem znacznie bezpieczniejszym i szybszym. Jednym z argumentów ma być chociażby łatwe i szybkie dotarcie do dużego skrzyżowania przed wiaduktem (Wyspiańskiego i Niepodległości), które dawałyby większe szanse tym, dla których po wypadku liczy się każda minuta.

Co w miejscu dotychczasowego pogotowia i poradni?

Wyprowadzenie poradni specjalistycznych miałoby pozwolić umożliwić dalszy rozwój mieleckiego szpitala. W miejsce dotychczasowych poradni specjalistycznych zostaną wprowadzone dwa oddziały – dermatologii i opieki paliatywnej. Z kolei w zwolnione przez te oddziały pomieszczenia wprowadzony zostanie istniejący oddział chirurgii naczyniowej z rozwinięciem bazy łóżkowej do 30. Opuszczenie pomieszczeń przez administrację pogotowia pozwoli natomiast na rozwinięcie oddziału rehabilitacyjnego.

Choć pomysł, głównie ze względów finansowych wydaje się dzisiaj dosyć odległy, w Starostwie Powiatowym, które jest organem prowadzącym mieleckiego szpitala panuje pełne przekonanie do konieczności wprowadzenia takich zmian. Koncepcje przeprowadzek stworzone zostały zresztą przez dyrektorów pogotowia ratunkowego i szpitala, mają być zatem realizacją planów rozwoju obydwu tych placówek.

Realne daty przeprowadzki? Do 2014 roku

Dzisiaj temat przeprowadzki pogotowia jest na etapie formalizowania pierwszych pozwoleń na budowę, a te będą niezbędne w kontekście przebudowy budynku byłej pralni. Następnie przygotowany zostanie kosztorys inwestorski, który pokaże konkretne wydatki związane z taką inwestycją. Jak nieoficjalnie udało nam się ustalić, koszty takiej inwestycji mogą wynieść nawet ok. 4 mln złotych. Wszystko wskazuje jednak na to, że złożą się wszyscy – pogotowie, szpital, Starostwo, a niewykluczone są środki zewnętrzne.

Jeśli zatem uda się znaleźć środki niezbędne do kompleksowej reorganizacji mieleckiego pogotowia, kompleksowa reorganizacja nastąpić może w perspektywie najbliższych dwóch lat.

Źródło: hej.mielec.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account