Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Pięć wodnych karetek pogotowia pełni całodobowe dyżury na mazurskich jeziorach. Ratownicy stacjonujący w Rynie, Giżycku, Sztynorcie, Wierzbie i Iławie mają docierać do ofiar wypadków na wodzie w ciągu 15 minut od wezwania.

Jak poinformowała rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia w Olsztynie Aleksandra Kuczko, od czerwca do końca września na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich oraz na Jezioraku pełni dyżury pięć wodnych karetek. - Doświadczenia ubiegłych lat świadczą, że właśnie taka liczba zespołów ratownictwa medycznego gwarantuje bezpieczeństwo na wodzie - powiedziała Kuczko.

Wodne karetki stacjonują w Rynie, Giżycku, Sztynorcie, Wierzbie i Iławie. W skład załóg czterech z nich wchodzi stermotorzysta z uprawnieniami ratownika wodnego i dwóch ratowników medycznych. Specjalistyczna karetka wodna ze Sztynortu ma zespół powiększony o lekarza.

Na pokładzie wodnych karetek znajduje się taki sam sprzęt medyczny jak w "lądowych" ambulansach - defibrylatory, respiratory, butle z tlenem, pompy infuzyjne i zestawy niezbędnych leków. Ofiary wypadków i pacjenci wymagający pilnej pomocy będą przekazywani na brzegu załogom tradycyjnych karetek, które odwiozą potrzebujących do szpitala. Na Mazury może też zostać wysłany któryś z eurocopterów stacjonujących w Olsztynie, Suwałkach i Białymstoku.

Ratunkowe motorówki przed tegorocznym sezonem turystycznym zostały wyposażone w większe nadbudówki, dzięki którym nosze z pacjentem znajdą się wewnątrz kabiny, a nie - jak dotychczas - pod gołym niebem.

Zdaniem Jarosława Sroki z Mazurskiego WOPR rozmieszczenie wodnych karetek na Szlaku Wielkich Jezior gwarantuje, że pomoc na wodzie zostanie udzielona w czasie krótszym niż 15 minut od wezwania. Tylko w ubiegłym roku mazurscy ratownicy ratowali na wodzie blisko 500 osób.

W tym sezonie bezpieczeństwa żeglarzy na Mazurach będzie strzegło prawie 100 ratowników i 15 łodzi WOPR-u. Do końca czerwca wzdłuż Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich ma zostać uruchomiony system kilkunastu latarni, które za pomocą sygnałów świetlnych będą ostrzegać żeglarzy o zbliżającej się nawałnicy.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account