Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

ImageOceniam, że około 20 proc. ludzi świadomie wybiera SOR, bo wiedzą, że tutaj wykonają wszystkie badania, na które gdzie indziej długo musieliby czekać. U lekarzy rodzinnych natknęli się na barierę w dostępności do świadczeń - przekonali się, że podstawowa opieka zdrowotna doszła do granic możliwości i nie jest w stanie obsłużyć więcej chorych - mówi Dariusz Socha, dyrektor Szpitala Powiatowego w Limanowej.

Szpitalny Oddział Ratunkowy to jeden wielki kocioł. Najwięcej skarg kierowanych do dyrektorów szpitali dotyczy właśnie tych oddziałów. Pacjenci chcą być załatwieni od razu, więc się denerwują. Jeśli jest kilkadziesiąt osób, z których znaczna grupa wymaga badań, to muszą one potrwać. Nerwy nie pomogą.

Nawet zwiększenie obsady lekarskiej, na co szpitale i tak nie mogą sobie finansowo pozwolić, nie rozładuje kolejek. Wywieszanie tablic informacyjnych - wzorem niektórych lecznic - że SOR przyjmuje tylko w nagłych przypadkach, też nie rozwiąże problemu, bo nie można odmówić przyjęcia. Dla pacjenta szpital pozostaje wciąż tradycyjnie najwygodniejszym miejscem korzystania ze świadczeń zdrowotnych.

Poza tym spora grupa pacjentów jest zdezinformowana zmianami w organizacji ochrony zdrowia. Ludzie nie wiedzą, gdzie i w jakiej sytuacji szukać pomocy - przychodzą więc do szpitala. Szczególnie do tej grupy powinna być skierowana szeroka kampania wyjaśniająca, że są inne placówki, w których można uzyskać pomoc.

Przykładem dezorientacji pacjenta może być nocna i świąteczna pomoc medyczna, która u nas jest świadczona w odległości zaledwie około 100 m od oddziału ratunkowego. Powinno to zmniejszyć napływ chorych do SOR-u. Tak się jednak nie dzieje. Na nasz oddział ratunkowy trafia codziennie 80-90 osób, z których najwyżej około 40 powinno znaleźć się na oddziale ratunkowym.

Poza ogólnymi czynnikami, których rezultatem jest szturm na SOR-y, istnieją również lokalne uwarunkowania. U nas do nich zaliczyć można poczynione ostatnio inwestycje - mieszkańcy wiedzą o dobrym wyposażeniu i rozbudowie SOR-u.

Ryszard Rotaub/Rynek Zdrowia

Źródło: rynekzdrowia.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account